10 činjenica prije trke: Statistika predviđa Zarkovu premijernu pobjedu

Autor članka: , objavljeno 24. aprila 2022.

Johann Zarco je osvojio najbolju startnu poziciju u jučerašnjim uzbudljivim kvalifikacijama u Portimau. Videli smo dosta iznenađenja. Neki trkači su došli do svojih najboljih polaznih tačaka, drugi do najgore u karijeri. 10 ključnih tačaka su:

1. Ako se oslanjate na statistiku, onda je glavni kandidat za današnju pobjedu Zarco. Od 2020. godine, kada je staza uvrštena u kalendar MotoGP klase, sve tri trke su pripadale najbržim od kvalifikacija - Muguelu Oliveiri, Fabiju Kvartararu i Frančesku Banjajiju.

2. Za Zarca, ovo je sedma najbolja startna pozicija u MotoGP-u, prva od prošlogodišnjeg Sachsenringa. Prema ovoj statistici, sada je drugi najuspješniji Francuz u elitnoj klasi. Samo je Quartararo (16x) nekoliko puta startovao sa prvog mesta.

3. Joan Mir je završio drugi sa svojim najboljim kvalifikacijama u karijeri MotoGP trkača. Inače će po treći put trčati sa prve startne linije. Ovo su najbolje kvalifikacije za Suzuki nakon što je Aleks Rins takođe bio drugi na ovom mestu prošle godine.

4. Treći je bio Aleix Espargaro, što mu je drugo mjesto u prvoj startnoj postavi ove godine. Posljednji je bio u prvom redu u Argentini, gdje je osvojio pol i pobijedio u nedjelju.

5. Jack Miller se kvalifikovao za najbolja četiri po četvrti put zaredom na ovoj stazi. U tri pokušaja u nedelju je dva puta uspeo da se probije na pobedničko postolje.

6. Marco Bezzecchi je postigao svoj najbolji rezultat u kvalifikacijama u inauguracijskoj sezoni u elitnoj klasi sa šestim mjestom. Njegov najbolji rezultat na trci je deveto mjesto iz Argentine.

7. Alex Marquez je također ostvario svoje najbolje kvalifikacije sa sedmim mjestom.

8. Jučer je završen niz rangiranja u prvoj startnoj liniji za Jorgea Martina. Španac će tako prvi put ove godine startovati van prve tri. Trinaesto startno mjesto inače mu je najlošiji rezultat nakon Assena, gdje je bio četrnaesti.

9. Najbolji strijelac Enea Bastianini završio je tek osamnaesti nakon pada u Q1. Njegov najgori rezultat od prošle godine bila je Valensija, gdje je također bio XNUMX.

10. Pobjednik posljednje trke u Portimau, Francesco Bagnaia, prerano je završio prvi dio kvalifikacija, slično padom. S obzirom da nije postavio brzo vrijeme, u trku će krenuti sa posljednjeg dvadeset i petog mjesta. Ovo je njegov najgori rezultat u kvalifikacijama u MotoGP klasi. Slično loše se pokazao i 2016. godine, u klasi Moto 3, gdje je također završio dvadeset peti.

Ako želite, možete nam donirati brzo i sigurno putem PayPal-a. Svaki doprinos pomaže nama, vašem timu World of Speed!