GP EIFLA: Hamilton je izjednačio rekord legendarnog Schumachera svojom 91. pobjedom

Autor članka: , objavljeno 11. oktobra 2020.

Pred nama je uzbudljiva trka Formula 1 za Eifel Grand Prix na Nürburgring, koji je poslužio zanimljivo Bogie, podneti ostavku in novim članovima na podijumu ove sezone. Očekivano, pobjeda je stigla u kamp Mercedes, on ju je osvojio Lewis Hamilton, što se tako izjednačilo sa Michael Schumacher u broju pobjeda (91). Osvojio je drugo mjesto sa bodom za najbrži krug u trci Max Verstappen, a treći je bio za "radost" Cyril Abiteboul Daniel Ricciardo. Šef tima Renault ipak će sada morati da se tetovira. I više"covek rase" Nico Hulkenberg, koji je trku započeo od početka, ali je završio na odličnom nivou osmo mjesto. Bolje je krenuo u trku Lewis Hamilton, ali saigrač Čizme nije puštao u drugom zavoju i vratio prednost. Za oboje Mercedes kvalifikovali su se Verstappen in Leclerc, te je odličnim startom došao na peto mjesto ricciardo. Vodeći trojac se brzo udaljio od ostatka terena Leclerc nakon prvog kruga već je zaostajao tri sekunde. Njegovi progonitelji nisu pronašli put Monako, koji je nakon pet krugova zaostajao već 15 sekundi. Red Bull je zbog toga Album pozvao u boks. On je u devetom kolu Ricciard ipak uspio proći Leclerc-a. U borbi za deseto mjesto, napad na Giovinazzi spin Vettel, koji je pri promeni linije izgubio zadnji deo i tako uništio sve četiri gume. On je u 13. kolu Čizme napravio grešku pri kočenju u prvom zavoju, što je to i omogućilo Hamilton da ga pretekne. Za George Russell ali trka je završila već u 14. krugu, a on je bio kriv za to Kimi raikkonen, koji se u prvom zavoju sudario sa mladim Britancem. Finac je za svoju akciju dobio kaznu 10 sekundi. U 16. krugu bili smo svjedoci virtuelnog sigurnosnog automobila koji je povukao trkački automobil Russell, što su mnogi iskoristili za usputno zaustavljanje. Hamilton je ostao u vodstvu, for Bottas ali bila je to nedjelja za zaborav. Finac je ušao 17. kolo žalio se na gubitak snage, a tim mu je naredio da odmah u botu i to je za njega značilo kraj trke. Potonji se također pojavio za Estebana Okona naime u 23. kolu, Francuz ali mjenjač je gnjavio. Tek kolo kasnije, nakon meča sa To Kvyat mlad albon dobio penal prvi 5 sekundi, a onda je također tajlandski morao da podnese ostavku. Perez i Sainz pao na sedmo i deveto mjesto nakon zaustavljanja, ali Meksički brzo je krenuo naprijed, u kojem je prvi prestigao Gaslya a onda još malo Norris. Checo je imao više posla Leclerc, kojeg se otresao tek u drugom pokušaju i krenuo u lov Ricciardo. Nakon što se nekoliko krugova borio sa svojom pogonskom jedinicom, morao je v 44. kolo takođe podneti ostavku Land Norris. Mladi Britanac je pozvao sigurnosni automobil na stazu. Osam trkača iskoristilo je ovo da ponovo obuče svoje trkače u mekanu smjesu. V 49. kolo trka je ponovo puštena. Hamilton majstorski je kontrolisao leteći start i ostao u prednosti. ricciardo napao je Verstappen, ali nije mogao pronaći put pored Holanđanina. Vrh se brzo podijelio kao i oni Hamilton, Verstappen in ricciardo trkali jedni druge sa zaostatkom od oko tri sekunde. Bilo je čvršće iza Australijanca. Perez pokušao je da napadne posljednji korak, ali Ricciard ipak uspeo da zadrži treće mesto. Za Perez završio trku na petom mjestu carlos sainz, bio je šesti Pierre Gasly, i sedmi Charles Leclerc. On je definitivno bio trkač dana Nico Hulkenberg, koji je završio sa odličnim osmo mjesto. Joy također na Haas sa devetim mestom Romain Grosjean in Alfa Romeo sa desetim mestom autora Antonio Giovinazzi, koji Vettel nije uspeo da prestigne u poslednjem krugu.

Ako želite, možete nam donirati brzo i sigurno putem PayPal-a. Svaki doprinos pomaže nama, vašem timu World of Speed!