Giovinazzi je ignorisao poredak u Turskoj i tim je stajao na bodovima

Autor članka: , objavljeno 12. oktobra 2021.

Po dvanaesti put ove godine, Alfa Romeo je napustila Istanbul Park, gdje se održavala trka Formule 1 za Veliku nagradu Turske. No, švicarski tim je mogao postići nove bodove da njihov trkač Antonio Giovinazzi nije zanemario upute tima.

Italijan je završio manje od sekunde iza Estebana Ocona, posljednjeg trkača koji je osvojio bodove, izgubivši dosta vremena zbog jako istrošenih guma. Vozač Alpine F1 nije menjao gume tokom trke.

No, nekoliko krugova prije kraja trke, Alfa Romeo je naredio Giovinazziju da prođe timskog kolegu Kimija Raikonena, koji je bio znatno brži sve dok nije sustigao Đovinacija kojeg nije htio prestići zbog nepredviđenih okolnosti. Finac, koji je vozio tri kruga ispred Giovinazzija na stanici i na momente vozio čak i brže od pobjednika Valtterija Bottasa, imao bi veće šanse da prestigne sporog Ocona s obzirom na njegov tempo. Šampion sezone 2007. je također bio dvije sekunde brži od Giovinaczija, a talijanski trkački inženjer Jorn Becker rekao je svom štićeniku da bi trebao voziti vrijeme kruga od najmanje 1:33.5 i mnogo izgubiti u krivinama.

Raikonen je u 50. krugu postavio vrijeme 1:32.5 i bio je 2.8 sekundi brži od svog saigrača prije njega, pa je Alfa Romeo pozvao trkača da promijeni mjesto. "Zamijenite mjesta nakon prve krivine, sada je mnogo brže", rekao je Becker Antoniju, koji nije poslušao naredbu, ali je rekao da će voziti brže. On je to i učinio, ali je vozio "samo" 1:33.1, dok je Raikonen čekao saigrača da posluša komandu tima.

U 55. krugu trkači Alfe prestigli su Daniela Ricciarda, a u posljednji krug krenuli su pet sekundi iza Ocona, kojeg je Giovinazzi zamalo uhvatio, ali mu je trebalo nekoliko metara da ga prestigne prije cilja. Raikonen je ostao iza svog saigrača, a zatim je sletio sa staze i ispred sebe ispustio Maksa Verstappna, koji ga je pretekao za krug. Raikonenov trkački inženjer Julian Simon Chautemps rekao je za Finc da je Ocon na desetom mjestu ispred Giovinazzija, a Raikkonen je odgovorio: "Možda bismo trebali razmisliti o tome malo ranije, jer bismo ga mogli uhvatiti."

Ako želite, možete nam donirati brzo i sigurno putem PayPal-a. Svaki doprinos pomaže nama, vašem timu World of Speed!