Kritičarima mir govori: Ne znate puno o motorima

Autor članka: , objavljeno 15. novembra 2020.

Novopečeni MotoGP svjetski šampion, Joan mir, uzvratio je kritičarima i onima koji tvrde da njegova titula manje vrijedi jer ju je osvojio u odsustvu Marc Marquez. Španac je posljednju krunu držao Marquez na nedjeljnoj trci četiri godine, a za to je i pored loših rezultata direktnih rivala bilo dovoljno sedmo mjesto za titulu.

Jedan od glavnih favorita za šampionsku titulu i najveći Mirov rival, Fabio Kvartararo, još jednim je padom izgubio sve šanse za ovogodišnju šampionsku titulu.

Vozač Suzukija počeo je sezonu sa dvije nule u prve tri trke, ali kasnije konstantan plasirali u prvih pet, dok je forma ostalih takmičara jako oscilirala. Neki su mišljenja da smo ove godine dočekali prilično nepredvidivu sezonu zbog izostanka Marqueza, koji se srušio i ozlijedio na prvoj utrci u Jerezu i propustio sve naredne.

Izostanak jednog od najjačih MotoGP trkača posljednjih godina, koji je prošle godine osvojio titulu sa rekordnih 420 osvojenih bodova, završio je na prvom ili drugom mjestu na svim trkama izuzev Velike nagrade SAD, gdje se povukao, ali prema nekim smanjena u vrijednosti Mirova adresa.

Marquez, koji je prošle godine postao šampion sa 151 bod prednosti u odnosu na svog najbližeg progonitelja, još u julu je negirao da je njegovo odsustvo je obezvređeno ovogodišnji naslov, Mir, koji je bio najkonzistentniji trkač ove sezone i koji je sedam puta završio na postolju u 12 trka i osvojio ukupno 171 bod, rekao je: “Ljudi koji tako razmišljaju vjerovatno ne znaju mnogo o motociklima. Marca nije ovdje jer bi on bio kidnapovan. Učestvovao je u prvoj trci, gde je rizikovao pobedu i titulu i napravio grešku koja ga je koštala sezone. To je sve."

Mir je upravo postao četvrti španski prvak u najtežoj klasi motociklističkog prvenstva poslije Za Alex Crivilla, Za Jorgea Lorenza in Marco Marquez, i osigurao je Suzukijevu prvu titulu prvaka u 20 godina i tek dolazi Suzukijev šesti svjetski prvak.

Ako želite, možete nam donirati brzo i sigurno putem PayPal-a. Svaki doprinos pomaže nama, vašem timu World of Speed!