Slovenački KHD na bivšoj stazi F1

Autor članka: , objavljeno 15. maja 2013.

Prema Slovakiaringu, takmičari slovenačkog državnog prvenstva u brzini i LEMA GP kupa prošlog vikenda već su bili suočeni sa sljedećim izazovom - bivšom F1 stazom - Red Bull Ringom u Austriji.

Posljednje dvije godine Red Bull Ring je poprište uvoda u slovenačko prvenstvo, a ovaj put su se ovdje održale treća i četvrta utrka ionako napete sezone.

Na čelu događaja, naravno, ponovo je bio LEMA GP kup sa osam vozača u vrlo izjednačenim fiat grande puntovima. Utrku su pobijedili mladi perspektivni vozači, prvi Lodi iz Trsta, a drugi slovenski stranac Pertot, koji je u nedjeljnoj jutarnjoj utrci morao dati ostavku. Jure Marinšek i Aleš Bužga također su se ovog vikenda popeli na pobjedničko postolje. Lodi je trenutno vodeći u strijelcu kupa ispred Klemena Popita i Pertota.

8. Alfred Kramer mlađi, DNC

U generalnom plasmanu, Zoran Poglajen vladao je sa Renault Clio Cup.

Sezona će se nastaviti 23. juna na Grobniku u Hrvatskoj, nakon čega slijedi pauza do 25. avgusta, kada će trka biti ponovno organizirana na Slovakiaringu u Slovačkoj. Sezona će završiti na mađarskom Panoniaringu 6. oktobra.

Istog vikenda na italijanskom trkalištu Dino i Enzo Ferrari u Imoli održana je prva trka za Evropski kup sa Renault Clii RS.

Ivan Pulić dobro je započeo prvi slobodni trening i nakon samo nekoliko krugova postavio je sedmi put na legendarnoj stazi u Imoli. Saigrač Niki Belohgradski počeo je malo suzdržanije i polako upoznavao stazu. Na kraju je zauzeo 22. mjesto među 38 vozača.

Subotnje kvalifikacije odvijale su se po oblačnom vremenu, nakon čega je počela padati lagana kiša. LEMA tim se nadao da će napraviti brzi krug za dobar rezultat, ali sustigao ih je jak pljusak koji nije uspio popraviti već postignuta vremena. Ivan se morao zadovoljiti tek 12. vremenom kvalifikacija, a Niki 23. Drugom najbržim vremenom kvalifikacija uzeta su u obzir druga trka, što je značilo Ivanovo 7. i Niki 23. startno mjesto.

Uprkos malo neuspješnim kvalifikacijama zbog lošeg vremena, Ivan se savršeno sabrao i uspio je u prvoj nedjeljnoj trci postići više nego odlično 6. mjesto. S druge strane, Niki je zauzeo 16. mjesto od 38 - po svemu sudeći - vrlo ujednačenih vozača. U popodnevnoj trci Ivan je zauzeo 12. mjesto, dok je Niki odletio u pijesak i rano završio svoj nastup.

Nakon prvog vikenda, oba LEMA vozača zadovoljna su svojim nastupima. Ivan je izjavio da se borba vodila od početka do kraja, jer je na kraju trke bilo oko 10 vozača u dvije sekunde razlike. Zadovoljan je automobilom, pa nastavlja s optimizmom. Već ovih dana oba vozača treniraju na Adria trkalištu.

Ako želite, možete nam donirati brzo i sigurno putem PayPal-a. Svaki doprinos pomaže nama, vašem timu World of Speed!