Bezzechi prvi dan testiranja MotoGP 2023

Autor članka: , objavljeno 10. februara 2023.

Tim VR46 vozač Marco Bezzecchi bio je najbrži na kraju prvog dana zimskog testiranja MotoGP 2023. Italijan se takođe tokom dana našao na zemlji, ali je na kraju bio 0.130 sekundi brži od Mavericka Vinalesa (Aprilia), i 0.262 sekundi ispred fabričkog vozača Ducatija, Eneja Bastianinija.

Prvi dan testiranja u Sepangu označio je kraj zimske pauze MotoGP klase. Nakon što su tvornički probni vozači testirali nove motocikle ranije ove sedmice, redovni vozači su sada sjedili na njima još dva dana na stazi u Maleziji.

Bezzecchi je danas vozio 46 krugova u prošlogodišnjem VR55 timu Ducati, obučen u posebnu livreju za testiranje, postavivši najbrže vrijeme kruga od 1:58.470 u pretposljednjem krugu. Drugoplasirani Vinales bio je među najaktivnijima na stazi, koji je vodio čak 67 krugova, a isto toliko krugova vodio je i Jorge Martin, koji je zabilježio četvrto vrijeme dana.

Aktuelni svjetski šampion Francesco Bagnaia završio je dan na petom mjestu nakon 58 krugova, njegovo najbolje vrijeme 0.387s sporije od Bezzecchijevog.

Šesti je bio još jedan fabrički vozač Aprilije, Aleix Espargaro. I on i Vinales razgovarali su s medijima tokom pauze za ručak i rekli da su zadovoljni poboljšanim upravljanjem motocikla, iako je Espargaro očekivao nešto snažniji agregat.

Drugi Pramacov vozač, Johann Zarco, bio je sedmi, ispred Gresini dvojca Fabija Di Giannantoni i Alexa Marqueza.

Najbrže vrijeme sa Yamahom postavio je Franko Morbideli, koji je bio 0.082 sekunde brži od timskog rivala Fabija Kvartarara.

Marc Marquez je na stazi uporedio četiri različite verzije Hondinog motocikla RC213V. Njegovo najbolje vrijeme bilo je 0.954 sekunde sporije od najbržeg, pa je Španac dan završio na dvanaestom mjestu.

Odmah iza osmostrukog svjetskog prvaka, Luca Marini je završio dan na drugom Ducatiju tima VR46, a slijede ga Miguel Oliveira i Raul Fernandez na motociklima RNF Aprilia tima.

Jack Miller je bio najbrži vozač KTM-a na 16. mjestu, dok je drugi tvornički vozač Repsol Honde, Joan Mir, završio dan na sedamnaestom mjestu, ispred svog bivšeg timskog kolege Alexa Rinsa iz Hondinog sestrinskog tima LCR Honda.

Devetnaesti je bio jedini novajlija ove godine, trkač GasGas tima, Augusto Fernandez, koji je bio brži od svog saigrača Pola Espargara. Obojica su tokom dana završila na zemlji, bez većih posljedica.

Posljednja tri mjesta na rasporedu zauzeli su Takaaki Nakagami, Yamaha test vozač Katsuyuki Nakasuga i test vozač Honde Stefan Bradl.