Tag: Imola

Crveno upozorenje: Evakuacija poplavljene trkališta u Imoli

Vlasti u San Marinu zamolile su svo osoblje Formule 1 prisutno na stazi Enzo i Dino Ferrari u Imoli da odmah napusti, zbog jake kiše i sve većeg rizika od poplava. Vremenske prilike na području Emilije Romanje u prošlosti su odnijele dva života, pa su osoblje F1 i organizatori trke evakuisani sa trkališta u Imoli nakon što su meteorolozi uključili crveni alarm zbog mogućnosti poplava i klizišta. Formula 1 se nada da će najgori uslovi biti gotovi do četvrtka, ali vrlo je vjerovatno da nas očekuje kišni trkački vikend. https://twitter.com/geeksobreruedas/status/1658477626124820482 https://twitter.com/Willyeforever/status/1658466846771740672 https://twitter.com/MercedesAMGTR/status/1658472874762698755FXNUMX https://twitter.com/MercedesAMGTR/status/XNUMX abrega/st
F1 će tokom kvalifikacija testirati novinu u Imoli

Kvalifikacije Formule 1 za Veliku nagradu Emilia Romagna u Imoli doživjet će malu promjenu. Trkači će morati koristiti određenu smjesu guma u svakom dijelu kvalifikacija. U prvom dijelu kvalifikacija svi trkači će se takmičiti na najtvrđoj smjesi guma, u drugom dijelu srednje tvrdoj, au posljednjem dijelu najmekšoj smjesi. Pirelli će tako timovima isporučiti jedanaest kompleta guma za suvu stazu za svakog vozača, odnosno dva manje nego ranije. Trkači će imati tri kompleta tvrdih guma i četiri seta srednje tvrdih i mekih guma za cijeli trkački vikend. U slučaju kiše, trkači će se takmičiti i sa novim gumama za kišu, koje nije potrebno grijati električnim grijačima. Do sada su gume za teške kiše grijane na 40°C dva sata u boksu, a nova smjesa za kišne gume omogućava vožnju bez predgrijavanja
Imola mora da plati jer je Red Bull preglasan

Sredinom oktobra prošle godine, Red Bull Racing tim iznajmio je trkačku stazu Enzo i Dino Ferrari u Imoli, gdje su snimali promotivni materijal sa aktuelnim dvostrukim svjetskim prvakom Maxom Verstappenom. Ali, menadžer kola će morati da plati deo zarade lokalnim vlastima, jer je Verstapen vozio Red Bullov automobil RB09 iz 2013. godine, koji je sa svojim vrištećim osmocilindričnim motorom premašio zakonski nivo buke. Nadležni su trkalištu uputili zahtjev za plaćanje kazne od 500 eura, a dan snimanja bio je, i pored brojnih trkačkih događaja, jedini u cijeloj godini kada su izmjerene vrijednosti buke bile veće od dozvoljenih. https://www.youtube.com/shorts/RiWYGKUlCOk
F1: Red Bull dupla pobjeda u Imoli, vrijedna greška Leclerc-a

Maks Verstapen je slavio pobedu na mokroj stazi u Imoli u trci za VN Emilije Romanje, a Sergio Perez pomogao je timu Red Bulla do prve ovogodišnje duple pobede, koja je ujedno i prva za tim Milton Kejnsa od 2016. godine. Treće bio je Lando Noris, Charles Leclerc je pogriješio deset krugova prije kraja trke, zavrteo se i malo oštetio bolid, završio trku na šestom mjestu. Holanđanin je pobjedom osvojio 26 bodova i poen za najbrži krug, čime je umnogome smanjio zaostatak u bodovanju Svjetskog kupa. Tamo sada zaostaje 27 bodova za liderom Leclerc-om. https://twitter.com/F1/status/1518237203461246976 Trka je krenula po mokroj stazi, samo je na nekoliko mjesta padala slaba kiša. Nakon starta Maks Verstapen je poveo sa prvog mesta, a Serhio Perez se probio
Sainz vjeruje u pobjedu nakon uspješne sprinterske trke

Carlos Sainz vjeruje da može čak i do pobjede sutra. Španac je posle greške u drugom delu kvalifikacija u današnju sprint trku krenuo sa desetog mesta i na kraju se probio na četvrto, što mu je i polazna tačka za sutra. "Jučer je bio veoma zahtjevan dan za mene. Ali tako je to u ovom sportu. I ja sam naučio marskiaj na svojim greškama." "Danas je najvažnije bilo osvojiti što više mjesta. To sam i uradio i ponovo se uključio u borbu za vrh. Sutra nas čeka izazovna trka u kojoj može mnogo toga da se desi." Još imam šanse da pobijedim ili budem na podijumu.Ako uspijem napustit ću trkačke staze izuzetno raspoložen.Najvažnije je da učim na vlastitim greškama.
Razočarani Hamilton je već odustao od titule

Nakon sprinterske trke u Imoli koju je završio na četrnaestom mjestu, Lewis Hamilton je već odustao od mogućnosti da se ove godine uključi u borbu za titulu prvaka svijeta. Mercedes je u Italiju došao kao drugi tim koji je postigao konstruktore. Hladan tuš uslijedio je u petak, nakon što ni Russell ni Hamilton nisu uspjeli da se plasiraju u posljednji dio kvalifikacija. I danas su u sprinterskoj trci ostali van prvih deset. Russell je završio na jedanaestom mjestu, 36 sekundi iza pobjednika, nakon samo sedamnaest krugova trke (zbog sigurnosnog automobila). Lewis Hamilton je, međutim, bio tri mjesta iza ekipnog rivala. S obzirom na lošu početnu tačku uoči sutrašnje glavne trke, Hamilton je uvjeren da su šanse da se uključi u borbu za titulu ove godine praktički nikakve. „U timu tr
Prve izjave trojice najboljih iz sprinterske trke

Max Verstappen pobjednik je prve ovogodišnje sprinterske trke u Imoli. Holanđanin je na startu izgubio prvo mesto, ali je na kraju uspeo da prestigne Šarla Leklerka, koji je imao mnogo veće habanje guma. Treće mjesto pripalo je Serhiu Perezu. Prve izjave trojice najboljih su bile: 1. mesto Max Verstappen: "Veoma sam zadovoljan što smo izveli veoma dobru sprint trku. I pored lošeg starta, na kraju sam uspeo da prestignem Charlesa, koji je izgleda imao više problema sa gumama . Sutra će biti drugačije, biće drugih mikseva u igri." 2. mjesto Charles Leclerc: "Na kraju smo imali problema sa gumama, što treba pažljivo analizirati. Sutra ćemo sigurno biti još bolji." 3. mjesto Serhio Perez: "Danas je bilo važno nadoknaditi ono što smo izgubili u jučerašnjim kvalifikacijama.
Verstappen je pobijedio u sprinterskoj utrci u Imoli

Max Verstappen pobijedio je u sprinterskoj utrci kako bi osigurao najbolju startnu poziciju prije sutrašnje glavne utrke. Drugo i treće mjesto osvojili su Charles Leclerc i Sergio Perez. https://twitter.com/F1/status/1517881997124853767 Carlos Sainz je bio četvrti ispred Norrisa, Ricciarda i Bottasa. Kevim Magnussen završio je posljednji sa osmim mjestom. Fernando Alonso i Mick Schumacher završili su među prvih deset. Najbolje je krenuo Charles Leclerc, koji je poveo u prvom okretu. Pierre Gasly i Zhou Guanyu su se sudarili u pozadini. Kinez je dao ostavku, a Francuz se posle promene guma i prednjeg krila okliznuo na zadnjem delu. Na kraju, Verstappen je iskoristio manje habanje guma na svom Red Bullu i pretekao Charlesa Leclerc-a. https://twitter.com/F1/status/1517875372922228
Russellov drugi trening u Imoli

George Russell je osvojio svoj drugi slobodni trening u Imoli s vremenom 1:19.457. Na drugom mjestu, najbliže mu je bio Sergio Perez. Charles Leclerc je zauzeo treće mjesto ispred Lewisa Hamiltona, Fernanda Alonsa i Carlosa Sainza. Najbrži iz jučerašnjih kvalifikacija Max Verstappen je ovoga puta bio sedmi. Yuki Tsunoda, Pierre Gasly i Zhou Guanyu završili su među prvih deset. U uvodu, najbrže vrijeme postavio je Sergio Perez. Nakon poluvremena George Russell je poveo sa 1:19.457. Lando Norris, Daniel Ricciardo i Valtteri Bottas su imali problema sa bolidima. Finac i Australijanac uopšte nisu vozili na stazi. https://twitter.com/F1/status/1517829475332935681
Sainz: Ne znam šta se dogodilo

Carlos Sainz nije najbolje započeo trkački vikend u Imoli. Ferrari je u četvrtak službeno objavio da će Španac ostati dio tima barem do kraja sezone 2024. Ovo bi trebao biti dodatni motiv za dobar rezultat na Ferrarijevom terenu u Imoli. Ali kvalifikacije nisu išle po njegovim željama. U prvom dijelu postavio je treće vrijeme. U drugom dijelu, kada se kiša približavala stazi, napravio je grešku, zabio se u zaštitnu ogradu i završio prerano. Ovo mu je druga uzastopna greška, koja bi mu otežala ponovno trčanje trkačkog vikenda. "Veoma sam razočaran. Cilj je bio da se dobro provedemo, jer smo znali da pada kiša. Bio sam prvi ili drugi, a nisam ni vozio punom brzinom. Auto me je potpuno iznenadio u tom zavoju." “Možda je već počela kiša ili su bili pn