Tag: Interlagos

Hamilton odustao: Sigurno nećemo pobijediti u nedjelju

Lewis Hamilton se nadao da će čak i pobijediti u svojoj usvojenoj domaćoj trci prije početka trkačkog vikenda u Brazilu, ali nakon subotnje sprinterske trke, Britanac se spustio na zemlju i priznao da ga je promjena ponašanja W14 iznenadila i da su jasno izabrao pogrešne postavke, zbog čega su mu se gume brzo pokvarile u sprint trci. Vozač Mercedesa je započeo sprint test od 24 kruga vrlo obećavajuće, ali je potom počeo gubiti mjesta i na kraju završio na sedmom mjestu, čak iza Yukija Tsunode u Alpha Tauri. Britanac je nakon trke bio vidno razočaran, jer je očekivao više od nastupa u Interlagosu nakon što su prethodne trke u Austinu i Meksiku pokazale da je Mercedes uspio unaprijediti trkački automobil W14. “Nakon nekoliko posljednjih trka bili smo
Verstappen je proslavio rutinsku pobjedu u sprinterskoj utrci u Interlagosu

Max Verstappen je bez problema odgovorio na napad Landa Norrisa na početku trke i preuzeo vodstvo zakočivši u prvom zavoju, a zatim je kontrolirao utrku od vodstva i ostvario još jednu pobjedu u sprintu. Noris, koji je startovao sa najbolje startne pozicije, završio je drugi, ali se Serhio Perez, koji je na početku trke izgubio nekoliko mjesta, probio do trećeg mjesta i tako završio na istom mjestu na kojem je i započeo. https://twitter.com/F1/status/1720879725726601553 Četvrto mjesto zauzeo je George Russell, koji je čak vozio na drugom mjestu na početku trke, a peti je bio Charles Leclerc. Yuki Tsunoda je zadržao svoju šestu startnu poziciju i postigao važne bodove za tim Alpha Tauri, završio je trku ispred Lewisa Hamiltona. Carlos Sainz je bio osmi, deveti odličan
Verstappen je savladao kišu u Brazilu i osvojio pol poziciju

Max Verstappen je zauzeo 1. pol poziciju u Formuli 31 u kvalifikacijama za Veliku nagradu Brazila, koju su omeli jak vjetar i kiša šest minuta od kraja. Charles Leclerc će nedjeljnu trku početi iz prvog reda zajedno sa aktuelnim šampionom. Dva trkača Aston Martina bila su u drugom startnom redu, Lance Stroll je bio treći, Fernando Alonso četvrti. Vozači Mercedesa Lewis Hamilton i George Russell osvojili su treći startni red, dok su Lando Norris, Carlos Sainz, Sergio Perez i Oscar Piastri također završili kvalifikacije među prvih deset. https://twitter.com/F1/status/1720519557482164284
Sainz i Leclerc na vrhu jedinog treninga F1 u Sao Paulu, Verstappen tek na 16. mjestu

Carlos Sainz je postavio najbrže vrijeme na jedinom besplatnom treningu F1 u Brazilu. Saigrač Charles Leclerc zaostajao je za dobru desetinu za svojim vremenom. Oba Ferrari trkača postavljaju vremena na mekom spoju. Treće vrijeme je postavio vozač Mercedesa George Russell na srednje tvrdim gumama. Četvrto vrijeme postigao je Nico Hulkenberg, a među prvih pet puta bio je i Alex Albon. Mjesta od šestog do desetog podijelili su Lance Stroll, Pierre Gasly, Guanyu Zhou, Logan Sargeant i Kevin Magnussen. Aktuelni svjetski prvak Max Verstappen je na najtvrđim gumama postavio tek šesnaesto vrijeme, dok je njegov saigrač u Red Bullu Serhio Perez bio osamnaesti. Lewis Hamilton je bio dvanaesti.
Čak iu Brazilu strah od pohabanih trkačkih ploča

Neki vozači Formule 1 upozorili su da bi se trka ovog vikenda u Brazilu mogla ponoviti problemi s podvozjem zbog kojih su Lewis Hamilton i Charles Leclerc diskvalifikovani sa Velike nagrade SAD. U Interlagosu će se održati posljednja sprinterska utrka u godini, a očekuje se da će format sprinterskog vikenda doprinijeti prekomjernom trošenju podnih ploča trkača Mercedesa i Ferrarija zbog malog vremena za postavljanje automobila. Brazilska staza poznata je i po neravninama, a vikend trke mogla bi začiniti prognoza kiše za petak. "To će biti veliki izazov", rekao je George Russell. "U Austinu, nakon slobodnog treninga, provjerili smo trkački automobil i nismo vidjeli istrošenost ploče, pa smo mislili da nećemo imati problema. Onda smo u nedjelju prvi put otišli do trkačkog automobila
Russell je donio Mercedesu prvu pobjedu ove godine u Brazilu

Britanac George Russell pobjednik je F1 utrke za Veliku nagradu Brazila. Bila je to prva pobjeda Russella u Formuli 1, te prva ovogodišnja pobjeda za ekipu Mercedesa, a timski uspjeh upotpunilo je drugo mjesto Lewisa Hamiltona, koji je doživio sudar s Maxom Verstappenom u drugom kolu rase. Russell je već pobijedio u subotnjoj sprint trci, osiguravši najbolju startnu poziciju za nedjeljnu Veliku nagradu Brazila. https://twitter.com/F1/status/1591879278953725953 Španac Carlos Sainz bio je treći ispred saigrača Charlesa Leclerc-a. Fernando Alonso je bio peti, a Max Verstappen i Sergio Perez šesti i sedmi.
Kevin Magnussen na prvo mjesto u kišnim kvalifikacijama na Interlagosu

Kevin Magnussen je osvojio svoju prvu prvu startnu poziciju u F1 sa timom Haas u Interlagosu. Danac će tako u subotnju sprint trku krenuti sa prvog mjesta, a pored njega će u prvom startnom redu stati svjetski prvak Max Verstappen. Treće vrijeme postigao je George Russell, koji je izletom sa staze na sve vlažnijoj stazi izazvao prekid kvalifikacija sa crvenom zastavom, čime je zapečatio rezultate postavljene na pretežno suvoj stazi. Lando Norris i Carlos Sainz su također završili kvalifikacije među prvih pet. Esteban Ocon i Fernando Alonso počet će subotnju trku na 100 kilometara sa šestog i sedmog mjesta, ispred osmoplasiranih Lewisa Hamiltona, Sergija Pereza i Charlesa Leclerc-a, čiji su inženjeri Ferrarija poslali na suvu stazu sa gumama za laganu kišu, dok je Monako t
Mercedes traži preispitivanje odbrane Verstappna protiv Hamiltona

Mercedes je podnio zahtjev za preispitivanje incidenta u kojem je Max Verstappen izletio sa staze dok je branio Lewisa Hamiltona u 48. krugu F1 trke u Sao Paulu, istovremeno istisnuvši Hamiltona sa nje. Holandski komesari nisu kaznili niti istražili incident, što je bilo smiješno, kaže šef Mercedesa Toto Wolff. Nakon trke ispostavilo se da komesari nisu imali na raspolaganju sve uglove pri donošenju odluke, kao što je snimak sa trkačkog automobila Verstappn, a direktor trke Michael Masi je kasnije rekao da bi ti snimci mogli biti dokaz za razmatranje drugačija odluka. https://twitter.com/MercedesAMGF1/status/1460633787876978697 FIA je kasnije zatražila sve snimke od vlasnika komercijalnih prava, uključujući 360 stopa
Bottas pole position u kvalifikacijama za sprint prije Verstappna

Valteri Botas je pobednik sprinterske trke u Interlagosu, gde je osvojio najbolju startnu poziciju za sutrašnju trku za Veliku nagradu Sao Paula. Drugi je bio Max Verstappen, a treći Carlos Sainz. Botas je postigao tri boda za pobjedu, Verstappen dva, a Sainz jedan. https://twitter.com/F1/status/1459612713664098306 Nakon diskvalifikacije i starta sa posljednjeg mjesta, Lewis Hamilton je stigao do petog mjesta. Britanac će na sutrašnjoj trci zbog promjene motora izgubiti pet startnih mjesta, pa će je startati sa desetog mjesta. Drugi trkač Red Bulla, Sergio Perez, bio je četvrti u trci, a slijedi ga Lando Noris nakon Hamiltona. U prvih deset trku su završili i Charles Leclerc, Pierre Gasly, Esteban Ocon i Sebastian Vettel.
Hamiltonu prijeti isključenje zbog ilegalnog krila, a u nevolji je i Verstappen

Nakon kvalifikacija u petak, oba kandidata za ovogodišnji naslov svjetskog prvaka našla su se u problemima zbog prekršaja. Lewis Hamilton, koji se kvalifikovao za subotnju sprint trku na brazilskom Interlagosu, moći će da bude isključen iz poretka pošto su tehnički delegati FIA-e identifikovali nepravilnosti u sistemu DRS na njegovom trkačkom automobilu. Hamilton je bio najbrži i u posljednjem dijelu kvalifikacionog treninga, gdje je za skoro pola sekunde pretekao rivala Maxa Verstappna, a nakon tehničkog pregleda delegat Joe Bauer prijavio je otkrivene nepravilnosti na pokretnom dijelu zadnjeg krila. Ovo može biti udaljeno samo 85 mm od fiksnog dijela krila kada je DRS aktiviran, a na trkačkom automobilu Hamilton krila se pomiču dalje. Prema kvalifikacijama, povjerenici su se odavno raspustili