Tag: Katar

Gardner je kritizirao ponašanje Darryna Bindera na stazi nakon trke

MotoGP vijesti
Nakon trke, Remy Gardner je želio razgovarati sa Darrynom Binderom o njihovom duelu na stazi. Svoju premijernu trku u elitnoj klasi opisao je kao katastrofu. Trkači su u duelu učestvovali praktično tokom cele nedeljne trke. Australac je, međutim, uspio da prestigne rivala tek na kraju - u dvadesetom krugu. Uprkos bodu na svom debiju, Tech3 trkač je imao veće ambicije. On misli da bi mogao da stigne do dvanaestog mesta da nije proveo toliko vremena u borbi sa mlađim Binderom. "Iako nismo tamo gde bismo želeli da bude, lepo je osvojiti prvi bod. Osećao sam se dobro posebno na početku trke. Sama konačna brzina nije bila tako velika kao što sam očekivao tako da bilo je teško prestići." “U jednom trenutku sam mislio da mogu sustići Doviziosa i Vinalesa, ali ranije

Enea Bastianini je svoju prvu pobjedu u MotoGP-u posvetio preminulom Faustu Gresiniju

Enea Bastianini je osvojio svoju prvu MotoGP pobjedu u Kataru izvanrednom vožnjom koju je posvetio Faustu Gresiniju, osnivaču Gresini tima, koji je preminuo prošle godine, ali je pogriješio na startu i pao na peto mjesto, a zatim se probio kroz trku u prvi plan. Bastianini je mnogo doprineo pobedi i pre starta trke, kada je odabrao zadnju gumu srednje tvrdoće, dok je većina takmičara izabrala meku. https://twitter.com/Bestia2006/status/23 "Veoma sam sretan. Već smo vidjeli veliki potencijal na testovima, ali kada smo došli ovdje, napravili smo još jedan korak naprijed sa postavkama i elektronikom. Jučer, za prvi put u kvalifikacijama, vozio sam do

Espargaro: Honda se vratila

Nakon osvojenog trećeg mjesta na početku sezone, Pol Espargaro je jasno stavio do znanja: Honda se vratila Uprkos dobrim nastupima na treninzima, mlađi od braće Espargaro nije ušao u uži izbor favorita za pobjedu. No, Španac je poveo na startu trke i stekao skoro dvije sekunde prednosti u odnosu na goniče. Vodeću poziciju držao je do sedamnaestog kruga, kada ga je prvi put na startno-ciljnoj ravni pretekao Bastianini, a nakon greške pri kočenju u prvom zavoju, Bred Binder. I pored propuštene prilike za prvu pobjedu u elitnoj klasi, Španac je bio više nego zadovoljan trećim mjestom. Prema njegovim riječima, ni bez greške ne bi mogao da se izbori za pobjedu. Ipak, dokazao je da je najteži period Honde završen. https://twitter.com/MotoGP/status/1500491002515279873 "Di

Džek Miler je podneo ostavku zbog "izgubljenog" Dukatija

Jack Miller je objasnio da je dao ostavku u utrci za Veliku nagradu Katara na stazi Lusail zbog problema s elektronikom motora. Australac je kvalifikacije završio na četvrtom mjestu i obećao borbu za postolje, ali je nakon početka trke došlo do problema zbog kojih je u prvom krugu pao na šesto, a potom sve do šesnaestog. Trkač Ducatija otkrio je da je došlo do greške u sinhronizaciji elektronike, zbog čega je izgubljena informacija o stvarnoj lokaciji motocikla na stazi. Timovi programiraju upravljačku elektroniku prema lokaciji na stazi, tako da pun gas u zakrivljenom dijelu staze znači drugačiji način ubrzanja nego na avionima. Miller je rekao da je pri ubrzanju u krivinama jedinica izvlačila svu snagu, a na avionima ju je dodavao postepeno. “Ovo je gotova stvar

Zabrinut Martin: Aprilia je također bila brža u avionu

Horhe Martin će sutra u Barseloni biti na preventivnom pregledu zbog pada i bolova u ruci. Gotovo više od moguće povrede, nakon početka sezone brine ga nekonkurentnost u trci do jeseni. "Nisam najbolje sišao sa startne linije. Enea i ja smo se zamalo sudarili, pa sam malo olabavio gas i izgubio dosta mjesta. Odavde je sve krenulo nizbrdo." Dodatni problem mu je predstavljalo to što u avionu nije uspio prestići Aleixa Espargara na Apriliji. Izgubio je i mjesto protiv Alexa Rinsa. Trka je za njega bila gotova kada ga je Francesco Bagnaia poveo sa sobom kada je pao na kočnicu u prvom zavoju. Dok je klizio u pijesku, Španac se našao u sendviču oba motocikla. https://twitter.com/MotoGP/status/1500562170517536769 "Prvi put sam zaista

Quartararo, nakon devetog mjesta u uvodu, sumnja u šanse da odbrani titulu

Fabio Quartararo je razumljivo bio nezadovoljan nakon što je završio devetu trku koju je završio na devetom mjestu. Već nakon prve trke snažno sumnja u svoje šanse da odbrani titulu svjetskog prvaka. Već na predsezonskim testovima, francuski trkač je više puta javno kritizirao nedostatak Yamahinog napretka u pogonskom sklopu novog agregata. Posle jedanaestog mesta u subotnjim kvalifikacijama, uspeo je da osvoji samo dva mesta u trci i završio na devetom mestu. Prije njega završili su trkači svih ostalih pet proizvođača motocikala. Ovo posljednje je glavni razlog zašto ne može biti optimista prije nego što se sezona nastavi. "Zabrinjava činjenica da smo prošle godine ovdje pobijedili u obje trke, a ove godine završili daleko. Kvalifikacije smo počeli u Q1, trku na četvrtoj startnoj liniji, činjenice zbog ka

Bastianinijeva inauguralna trka u Kataru

Enea Bastianini je pobjednik prve utrke MotoGP klase u Kataru. Na sceni su mu se pridružili Brad Binder i Pol Espargaro. Španac je vodio veći dio trke. Stariji brat Aleix zauzeo je četvrto mjesto ispred Marca Marqueza, oba Suzukija, Peace ispred Rinsa i Johanna Zarca. Fabio Quartararo je počeo odbranu titule sa devetog mesta. Takaaki Nakagami je završio deset. Trku su najbolje započeli trkači Repsol Honde. Pol Espargaro je poveo na startu trke ispred timskog kolege Marca Marqueza. Ducatijevi trkači startali su nešto lošije. Jorge Martin je izgubio svoju najbolju startnu poziciju i skliznuo na sedmo mjesto. Oba Suzukija su takođe dobro startala, Mir je brzo prešao sa osmog na četvrto. Brad Binder je pozdravio sa sedmog mjesta

Bastiani su najbrži na zagrijavanju

Enea Bastianini je postavio najbrže jutarnje zagrevanje (1:54.519). Drugim mjestom uspio mu se približiti Johann Zarco. Aleix Espargaro je zauzeo treće mjesto ispred Miguela Oliveira i najboljih igrača prošle sezone Fabija Kvartarara i Francesca Bagnaia. Najbrži iz jučerašnjih kvalifikacija Horhe Martin postavio je sedmo vrijeme. Franco Morbideli je također završio u prvih deset, uz Suzuki, Rins ispred Mira. Marc Marquez je prvi put ovog trkačkog vikenda osjetio tvrdoću katarskog asfalta u desetom zavoju. Ipak, uspio je da nastavi i postavi jedanaesti put. Odmah iza njega bili su Takaaki Nakagami i Alex Marquez. Vidjeli smo još dva pada - Raul Fernandez i Fabio Di Giannantonio. Španac u četvrtom i Italijan u prvom zavoju. Čak 20 trkača j

Bastianini: Cilj je pozornica za pobjednike

Nakon prvog mjesta u prvoj startnoj postavi, Enea Bastianini je priznao da je cilj za sutrašnju trku izlazak na scenu za pobjednike. Gresini trkač je već nekoliko puta skrenuo pažnju na sebe prošle sezone, posebno na trkama. Imao je još nekoliko problema prošle godine kada je nastupio na motociklu 2019. u kvalifikacijama. Ove godine je, međutim, ušao u upotrebu sa prošlogodišnjom specifikacijom motocikla. Prema riječima glavnih ljudi Ducatija, ovaj se ne razlikuje bitno od ovogodišnjeg, a Bastianini se s njim odlično snalazi. Italijan bi ove godine mogao biti jako opasan u borbi za pobjede. Možda sutra, uprkos činjenici da su mnogi trkači pokazali da imaju jako dobar ritam za trku. "Veoma sam zadovoljan drugim mjestom. Tokom zimskih testova, naporno sam radio da dođem u Katar što spremniji", rekao je on.

Markez: Nemamo ritam da se borimo za pobedu

Marc Marquez je bio zadovoljan trećim mjestom u kvalifikacijama, ali vjeruje da nema pravi tempo da se sutra bori za pobjedu. Španac je i prije početka trkačkog vikenda demantovao mogućnost da bi se mogao boriti za pobjedu u nedjelju, te je ove riječi ponovio u subotu. Uprkos solidnom tempu koji je pokazao na četvrtom slobodnom treningu, njegov cilj za sutra je i dalje navikavanje i razumijevanje novog Honda motocikla. Moguće je da ipak uspije da se uključi u borbu za pobjedničko postolje. "Zadovoljan sam današnjim danom. Najviše samo pripremama za trku na četvrtom slobodnom treningu. Imao sam dobar ritam, vremena kruga su bila dobra i kada sam bila potpuno sama na stazi. Videćemo kako će biti biće sutra. Prva trka u novoj sezoni, mnogo stranaca tako da će svakako biti zanimljivo." „Čak ujutru sam bio daleko od n