Tag: Katar

Sudbina Ducatija znat će se prije trke u Argentini

Aprilia, Suzuki, KTM i Honda žalili su se na motore Ducati koje su na VN Katara vozili Danilo Petrucci, Jack Miller i pobjednik utrke Andrea Dovizioso. Predmet pritužbe bila su dodatna krila s donje strane motocikla, ispred zadnjeg kotača, koja prema Ducatiju služe za hlađenje gume, ali konkurenti u to ne vjeruju, jer su se trkači bojali kritično niskih temperatura na stazi tijekom vikenda, što je čak sugeriralo i raniji start trka. Uvjereni su da se radi o krilima čija je svrha stvaranje vakuuma ili poboljšanje prianjanja zadnjeg točka, što ne bi bilo u skladu s pravilima. U Ducatiju su, međutim, uvjereni da je tehnička direktiva izdana prije prve trke u Kataru otvorila mogućnost korištenja ovog krila, što je prethodno bilo dopušteno samo d
Dovizioso pobjednik lude trke

Andrea Doviziso pobjednik je izuzetno napete uvodne trke u Kataru. Marc Marquez i Cal Crutchlow također su završili na postolju. Odluka o pobjedi u potpunosti je pala na kraju posljednjeg kruga kada je Marc Marquez u više navrata pokušao prestići trkača Ducatija, ali je trkač Ducatija uspio vratiti manevar. Cal Crutchlow polako se probio kroz trku i na kraju uspio završiti na postolju. Alex Rins je potvrdio svoju dobru formu sa ovogodišnjih testova i završio četvrti nakon mnogih pretjecanja za vodstvo. Valentino Rossi je još jednom pokazao da još nije dorastao starom triku i nakon prilično prosječnih kvalifikacija, koje je završio tek na četrnaestom mjestu, trku je završio na petom mjestu. Danilo Petrucci završio je na šestom mjestu. Iza njega je najbolje završio u kvalifikacijama
Petrucci najbrži u grijanju

Danilo Petrucci završio je na vrhu zagrijavanja s vremenom 1: 54.807 prije današnje prve trke u sezoni. Na kraju mu je bio najbliži Marc Marquez, iza kojeg je bilo 0,057 sekundi. Alex Rins je posljednji pao ispod oznake 1:54.943 s vremenom 1: 55 na trećem mjestu. Najbolji iz jučerašnjih kvalifikacija, Maverick Vinales, zaostajao je samo tri desetinke sekunde za vodećim na četvrtom mjestu. Odmah iza njega završio je Yamahin polufabrički trkač Franco Morbidelli. Takaaki Nakagami završio je na šestom mjestu ispred dva Ducatijeva trkača, Andrea Dovizios i Jack Miller, a braća Espargaro deset, Aleix ispred Pola. Valentino Rossi, koji je juče razočarao u kvalifikacijama, bio je jedanaesti sa zaostatkom od 0,751 sekundi. Jorge Lorenzo, koji je juče dva puta pao j
Dovizioso: Prva vrsta iznenađenja nakon teških nedavnih testova

Andrea Dovizioso je bio iznenađen plasmanom u prvi startni red, jer to nije očekivao nakon nešto lošijeg posljednjeg testa na ovoj stazi. Vozač Dukatija nije bio baš zadovoljan nakon posljednjeg dana testiranja u Kataru, koji je završio tek na petnaestom mjestu, sa više od sekunde zaostatka. Uprkos tome, svjetski vicešampion posljednje dvije sezone završio je današnje kvalifikacije na drugom mjestu, samo 0,198 sekundi iza najbržeg Mavericka Vinalesa i hiljaditi dio sekunde ispred trećeplasiranog Marqueza. Kao glavni razlog ovakvog uspona forme, italijanski trkač je naveo svoj tim, koji bi trebalo da efikasno identifikuje probleme i otkloni ih do kvalifikacija. "Testiranje smo završili s lošim osjećajem na motociklu. Na ovogodišnjim predsezonskim testiranjima u Sepangu i Kataru
Vinales je dobio svoje prve kvalifikacije ove godine

Najbolju startnu poziciju osvojio je Maverick Vinales s vremenom 1:53.546. Pored vozača Yamahe, sutra će trku iz prvog reda krenuti Andrea Dovizioso i Marc Marquez. Aktuelni svjetski prvak je u prvi startni red potpuno probio u finišu, kada je iskoristio zavjetrinu Danila Petruccija. Vozač Dukatija startovaće sutrašnju trku iz trećeg reda zajedno sa Morbidelijem i Nakagamijem. Sa vremenom 1:53.844, Vinales je također najbrže krenuo u kvalifikacije, a u drugom dijelu je za tri desetinke popravio prethodno vrijeme. Nakon što su svi trkači postavili svoja prva vremena, Takaaki Nakagami i Fabio Quartararo su također bili u prvoj startnoj liniji. Japanac je završio na devetom mjestu, dok je francuski trkač završio peti kao najbolji novajlija. Oni će započeti trku iz drugog startnog reda
Marquez ponovo na vrhu, Rossi, Lorenzo u Q1

Marc Marquez je također završio na vrhu svog trećeg slobodnog treninga u Kataru s vremenom 1: 54.677. Aktuelni svjetski prvak, poput svog saigrača Jorgea Lorenza, počeo je trenirati padom. Međutim, Marquez je samo u trinaestom okretu morao skliznuti prednji kotač kako bi mogao lako nastaviti s treninzima. Bilo je mnogo gore za Lorenza, koji je loše pao u šestom zavoju ubrzo nakon početka treninga. Zbog bolova je odmah otišao na rendgenski pregled u medicinski centar. Vrućina i vjetar onemogućili su trkačima da poboljšaju svoje vrijeme dovoljno za ulazak u najbržu kvalifikacijsku grupu. Vremena su bila mnogo sporija od onih iz drugog slobodnog treninga. Samo su tri trkača uspjela popraviti vrijeme sa treninga u petak. Francesco Ba
Crutchlow upozorava: Niko neće dovesti do cilja

MotoGP vozači pozvali su na raniji početak VN Katara, jer se dosta vozača našlo na zemlji tokom testiranja na kraju posljednjeg dana. Tome su doprinijele niske temperature, a time i hladna staza, ali je njihov prijedlog odbijen, a glavni razlog za to su unaprijed zacrtani programi televizija koje su prenosile utrke. Prošle godine je trka u Kataru počela sat ranije nego ove godine, kada će start biti u 18 sati po našem vremenu, odnosno u XNUMX sati po lokalnom vremenu, a trkači su odgovorili da će još jednom iznijeti razloge za raniji start utrka na sigurnosnom sastanku u petak. Cal Crutchlow rekao je komitetu za sigurnost da su uslovi na drugom slobodnom treningu, koji je počeo istovremeno sa startom trke u nedjelju, bili savršeni, ali je istakao da su m.
Drugi trening na vrhu Marqueza

Sa vremenom 1: 53.380, Marc Marquez postavio je najbrže vrijeme drugog slobodnog treninga u Kataru, poboljšavajući tako rekord kruga Johanna Zarca iz prošle sezone. Drugi trening već je počeo sa petominutnim zakašnjenjem pod svjetlima reflektora. Razlog kašnjenja bio je pad Toma Luthija na treningu klase Moto 2, zbog čega je stazu trebalo očistiti u sedam okreta. Uslovi su tako bili sličniji onima u trci ili kvalifikacijama. Maverick Vinales bio je najbliži aktualnom svjetskom prvaku, Yamahin trkač zaostajao je za vođom gotovo pola sekunde. Treće i četvrto mjesto pripalo je trkačima Ducatija, Jack Miller je bio desetinku sekunde brži od Danila Petruccija. Novopridošli Fabio Quartararo završio je na petom mjestu sa dva mjesta ispred saigrača Franca Morbidellija
Rossi na vrhu prvog slobodnog treninga

Valentino Rossi postigao je najbrže vrijeme na prvom slobodnom treningu u Kataru. Vozač Yamahe završio je na vrhu ispred dva tvornička vozača Honde Jorgea Lorenza i Marca Marqueza. Aktuelni svjetski prvak bio je na vrhu veći dio 1-minutnog dnevnog treninga s vremenom 55.164:45. Dvije minute prije kraja, novi saigrač Jorge Lorenzno se izgurao sa vrha, postavivši vrijeme 1:55.127. Ali to na kraju nije bilo dovoljno da se prvi trening u novom timu završi na prvom mjestu. Valentino Rossi je na kraju zamahnuo u gornji desni ugao sa vremenom 1:55.048. Trening su obilježile izuzetno male razlike između trkača, čak sedamnaest trkača završilo je u roku od jedne sekunde. Četvrto i peto mjesto pripalo je oba vozača Ducatija, Dovizioso ispred Petruccija. Maverick V
Vinales je najbrže završio test u Losailu

Maverick Vinales je također posljednji testni dan u Kataru završio sa najbržim vremenom. Sa vremenom kruga od 1: 54.208, Yamahin trkač postavio je najbolje vrijeme od sva tri dana, a najbliži mu je bio novak u klasi MotoGP, Fabio Quartararo na Petronas SRT Yamahi M1, koji je zaostajao samo 0.233 sekunde sunarodnik. Treći je bio sve moćniji Marc Marquez, koji je s Hondom zaostajao 0.405 sekundi za Vinalesom, a pred kraj test dana aktualni svjetski prvak pao je i dobro razbio motocikl. Valentino Rossi i Jorge Lorenzo također su bili u prvih pet. Potonji je očito već pronašao bolju formu na Hondi, jer je bio samo 0.040 sekundi sporiji od svog saigrača. Šesti je bio Quartarin saigrač Franco Morbidelli ispred Paula Espargara, koji zaostaje za najboljim vremenom sa KTM-om