Tag: Latvala

Sebastien Ogier lider na reliju u Meksiku

WRC
Sebastien Ogier predvodi meksički reli nakon dva večernja brzina. Treću ovogodišnju trku u Svjetskom prvenstvu u reliju trkači su započeli testom brzine oko grada Guanajuato, koji u cijelosti vozi po asfaltu i kroz tunel od 300 metara. Belgijanac Thierry Neuville najbrže je krenuo i pobijedio na prvom testu brzine na jednom kilometru. Rally je odlično započeo i Italijan Lorenzo Bertelli, koji je prvu provjeru završio na drugom mjestu. Trećeplasirani na prvom testu Sebastien Ogier brzo je pokazao zube i pobijedio na drugom testu koji se odvijao mješovito. "Oduvijek sam volio početak ovog relija, jer je atmosfera ovdje nevjerovatna", rekao je Ogier, dodajući: "Lijepo je večeras voditi i sutra možete računati da ću dati sve od sebe." Neuville
Meksiko: Visoke temperature i puno prašine

WRC
U Meksiku, kao i svake godine, trkače i ove godine očekuju visoke temperature i puno prašine. Lider prvenstva Sebastien Ogier startaće prvi u petak i subotu i zato će imati lošije uvjete na stazi. Suprotno vrijedi za trkače koji su rangirani niže u ukupnom poretku i imat će bolje uvjete zbog čiste staze i boljeg prianjanja. Petoplasirani Mads Ostberg nada se da će nadoknaditi izgubljeno vrijeme: "Prva startna pozicija ovdje zaista nije prednost, započet ću kao peta i dobra je startna pozicija, moram je iskoristiti." Robert Kubica se takođe nada da će dobro iskoristiti početnu poziciju. Jari-Matti Latvala bit će četvrti na stazi i pokušat će nadoknaditi veliki zaostatak u borbi za prvaka. Finn pozitivan: "Nakon razočaranja u Švedskoj, osjećam se sjajno ovdje i
Mikkelsen je greškom protratio pobjedu

Samo 9.6 sekundi razdvojilo je prva tri trkača prije posljednjeg dana trke u Švedskoj. Na prvom mjestu, Thierry Neuville započeo je posljednja tri brzina u svom Hyundaiju i20 WRC, a slijedili su ga Volkswagen Polo R WRC trkači. Norvežanin Andreas Mikkelsen sa samo 1.5 sekunde zaostatka i trenutni svjetski prvak Sebastien Ogier sa 9.6 sekundi zaostatka. Prvi jutarnji test brzine pobijedio je Ogier s malom prednošću od 1.3 sekunde u odnosu na svog suigrača Andreasa Mikkelsena. Neuville je test završio na trećem mjestu s vremenom od 6.6 sekundi, tjerajući ga na drugo mjesto u ukupnom poretku. Tako su prva tri trkača odvojena samo 6.8 sekundi prije nastavka. Drugi test zadnjeg dana pobijedio je Finac Jari-Matti Latvala pred svojim saigračima
Mikkelsen u vodstvu nakon dramatičnog dana

WRC
Norvežanin Andreas Mikkelsen započet će drugi dan relija u Švedskoj sa vođstvom od 19.1 sekunde ispred svog saigrača Sebastiena Ogiera. Do 14.76 kilometara dugog devetog Torsby testa brzi Ogier je vodio, a slijedila ga je Latvala sa zaostatkom od 2.9 sekundi, a onda su oba Volkswagen trkača pogriješila. Francuz je prekasno zakočio u naglom zavoju i udario u snijeg, gdje je izgubio skoro 40 sekundi i tako sletio na ukupno četvrto mjesto. Na istom testu brzine, nekih 500 metara prije cilja, Latvala je pogriješio, odvezao se s ceste, čemu su opet pomogli brojni gledatelji, ali je izgubio debelih osam minuta i tako ispao iz borbe za visoka mjesta. Thierry Neuville (Hyundai) je drugi dan završio drugi, a Mads Ostberg, koji je završio treći,
Ogier pobjedom u Australiji korak bliže slavlju

Sebastien Ogier napravio je korak bliže obrani naslova u Australiji. Uprkos malim razlikama, Francuz je iza sebe uspješno zadržao suigrače Jari-Mattija Latvaloa i Andreasa Mikkelsena. Volkswagenovi trkači tako su stali na sva tri postolja na postolju pobjednika, tako da je njemačka marka automobila također na najbolji mogući način zapečatila ovogodišnje prvenstvo u dizajnu i proslavila svoj drugi uzastopni svjetski naslov. U trkačkom prvenstvu priča još nije sasvim gotova, jer Ogier vodi 50 bodova više od Latvale, a na posljednja tri relija dostupno je 75 bodova, plus nekoliko dodatnih. Finac Latvala pobijedio je u nedjeljnom sprint testu, gdje je osvojio tri bonus boda, jedan više od Ogiera. Ovaj je izgubio pet sekundi vremena protiv Finca, a
Hyundai je izazvao senzaciju!

WRC
Hyundai se suočava sa dvostrukom pobjedom u dva brzina, prije kraja relija u Njemačkoj, nakon što su Jari-Matti Latvala i Kris Meeke izgubili prednost nakon kaotičnog nedjeljnog jutra. Latvala je vodio prije početka nedjeljnog dijela njemačkog relija, a onda je razbio svoj automobil na prvom HP-u dana. Meeke je tako poveo, najbrže uzevši test i povećavši prednost pred Hyundaijevim trkačem Thierryem Neuvilleom na 8.4 sekunde. Ali skliska staza uzela je još jedan zaokret. Meeke se sa svojim Citroenom DS3 srušio u zid nakon samo nekoliko stotina metara narednog testa i prepustio prednost Neuvilleu koji mora sigurno odvesti još samo dva testa do cilja relija, čime je korejski proizvođač dobio prvu pobjedu u svjetskom reliju.
Latvali je, međutim, uspio kod kuće

WRC
Posljednjeg dana trke u Finskoj domaći tim Jari-Matti Latvala obranio je dobre 3 sekunde prednosti u odnosu na Ogier, a tako je ostalo i nakon posljednja tri brza pokušaja. Finalna prednost Fince nad Ogierom bila je tako 3,6 sekundi. Međutim, Francuz Ogier pretekao je Latvalo za desetinku sekunde u fazi snage. U ukupnom poretku WRC prvenstva, trka na finskom makadamu nije donijela značajne promjene. Volkswagenova dominacija se nastavlja, osim što je Latval zabilježio treću pobjedu ove godine, ali još uvijek je daleko iza Ogiera u ukupnom poretku, jer je pobijedio u ostalih pet utrka. Norvežanin Mikkelsen, član Volkswagenovog drugog tima, završio je na četvrtom mjestu, ali već je ove godine postigao prilično izvrsnih rezultata. Kris Meeke, koja je ujedno i jedina, završila je na trećem mjestu
Ogier se približio Latvali prije posljednje faze

WRC
Nakon 23 od ukupno 26 brzih pokušaja, napeta borba do posljednjeg metra obećava da će se odigrati u Finskoj. Kao i obično, u prvom planu je Volkswagenov tim, tačnije lokalni Jari-Matti Latvala i lider u ukupnom poretku Sebastian Ogier. Ovaj potonji zaostaje samo 3 sekunde za Finca, koji se borio s problemima s kočnicom. Nakon lošeg starta za Francuza, imao je nekoliko dobrih trenutaka u posljednjim brzinskim ogledima, a sutra će pokušati nadoknaditi minimalni zaostatak za suigračem. Ponovno je razočarao Roberta Kubicu, koji je u petak razbio automobil i očito će trku na finskom makadamu završiti bez bodova, jer je trenutno ispod 40. mjesta u ukupnom poretku. Kris Meeke, 35-godišnji Britanac, koji je bio na drugom mjestu pola trke i trenutno zaostaje 32 sekunde, ide dobro.
Ogier je osvojio još petu od sedam trka za sezonu 2014

reli
Francuz Sebastien Ogier (VW) pobjednik je relija u Poljskoj. Ovim je samo učvrstio svoju poziciju na prvom mjestu u klasi WRC. Volkswagenova ekipa takođe je igrala glavnu ulogu na trci u Poljskoj. Na poljskim makadamima, tri vozača Volkswagena svrstana su među prvih pet. Najbliži Ogierov sljedbenik Jari-Matti Latvala bio je na petom mjestu, dok je Francuza na postolju pratio 25-godišnji Norvežanin Andreas Mikkelsen, koji je nakon tri uzastopna četvrta mjesta ove sezone (oba puta nakon Ogiera) zauzeo drugo postolje. ). Ovom pobjedom Ogier je uvelike povećao prednost u ukupnom poretku Svjetskog kupa. Sada je 50 bodova ispred Jari-Mattija Latvala i čini se da je prvenstvo u poluvremenu gotovo odlučeno. Ali sigurno možemo raspravljati