Tag: Portimão

Martin je slavio suverenu pobjedu u Portimau i preuzeo vodstvo u ukupnom poretku, Acosta treći

Jorge Martin je pobjednik MotoGP utrke u Portimau. Sa treće startne pozicije Španac se lansirao u vođstvo, koje do kraja trke više nije bilo ozbiljnije ugroženo, čak ni pri kočenju u prvom zavoju. Pobjedom je preuzeo i vodstvo u ukupnom plasmanu. Na pobjedničkom postolju pridružili su mu se Enea Bastianini i Pedro Acosta. Novak je ponovo oduševio brojnim preticanjima. https://twitter.com/MotoGP/status/1771912097632289033 Gledali smo pravu dramu na kraju trke. Prvo, nakon tri kruga do petog zavoja, sudarili su se Francesco Bagnaia i Marc Marquez, čime je utrka prerano završena. Aktuelni svjetski prvak danas nije imao pravu brzinu. Veći dio trke vozio je na četvrtom mjestu, a zatim je pao u cilju. Ovo je prvi iskoristio Pedro Ac
Marini: Trenutno testiramo više od trka

Luca Marini je rekao da su u Hondi današnju sprint trku uzeli više za testiranje nego za pravu trku, jer su bili daleko od borbe za potencijalne bodove. Već u jutarnjim kvalifikacijama, Honda trkači zauzeli su posljednje četiri startne pozicije. Najbolji rezultat u trci postigla je Joan Mir, koja je završila četrnaesta. Marini je, s druge strane, posljednji prošao kroz cilj na osamnaestom mjestu. Po završetku, Italijan je rekao da su današnju sprint trku iskoristili i za trku, a prije svega za testiranje, jer su bili daleko od toga da se bore za bodove. "Trenutno radimo i trke i testiranja. Već prije trke smo znali da se ne možemo uključiti u borbu za bodove. Ključ razvoja motocikla je da što više vremena provedemo na stazi. " „Vrlo je teško danas
Vinales nakon greške Bagnajea u sprint trci u Portimau

Maverick Vinales pobjednik sprint utrke u Portimau. Španac je poveo na četiri kruga do kraja kada je tadašnji lider Francesco Bagnaia napravio grešku. Marc Marquez i Jorge Martin zauzeli su drugo i treće mjesto. https://twitter.com/MotoGP/status/1771558847649288391 Francesco Bagnaia završio je četvrti. Aktuelni svjetski prvak vodio je veći dio trke, ali je na početku osmog kruga pogriješio pri kočenju u prvom zavoju. Peti je bio Jack Miller ispred Enea Bastianinija, koji nije uspio iskoristiti najbolju startnu poziciju. Pedro Akosta je prešao ciljnu liniju kao sedmi ispred Aleixa Espargara. Fabio Quartararo je zauzeo posljednji bod sa devetim mjestom. Raul Fernandez je kompletirao prvih deset. Marco Bezzecchi završio je jedanaesti
Bastianini do pola u Portimau

Enea Bastianini osvojio je najbolju startnu poziciju (1.37.706) u kvalifikacijama u Portimau. Uz njega, Maverick Vinales i Jorge Martin startat će današnju sprintersku i sutrašnju glavnu trku. https://twitter.com/MotoGP/status/1771500929121972590 Četvrto vrijeme postavio je Francesco Bagnaia, a peto njegov bivši saigrač Jack Miller. Marko Bezzeki će startovati u trci sa šestog mesta ispred Pedra Akoste. Marc Marquez se srušio na početku drugog dijela kvalifikacija u petnaestoj okretanju, a zatim je postavio osmo vrijeme na rezervnom biciklu. Fabio Quartararo i Brad Binder upotpunili su prvih deset. Jedanaesto vrijeme postavio je Alex Rins, a Alex Marquez će startati sa dvanaestog mjesta. Potonji je odredio najbrže vrijeme sporije kvalifikacione grupe. Al
Martin: Nije mi upropastio trku prvi put

Jorge Martin je bio bijesan na manevar Marca Marqueza nakon trke. Kako je rekao, Marc nije prvi put uništio svoju trku. Istovremeno, želi da kazne budu strože. Jorge Martin je bio umiješan u incident u kojem je Marc Marquez osim sebe eliminisao Miguela Oliveiru iz utrke. Martin je mogao da nastavi, ali je izgubio dosta mesta u drugoj polovini trke i pao i povukao se. Nakon trke, razumljivo je bio ljut na Marqueza, prisjećajući se trke u Silverstoneu 2021. kada se Marc također zabio u njega. "Nije prvi put da mi je uništio trku. Možda će u budućnosti uspeti da me izbegne ili će se šerifi pobrinuti za to. Nikada nisam uništio njegovu trku niti ga povredio. Bio je to drugi put, nadam se on to više ne radi." Komesari trke dosudili su Marquezu penal
Quartararo: Sa trenutnim biciklom, nemamo šanse protiv ostalih

Fabio Quartararo je nakon završetka trkačkog vikenda u Portugalu rekao da se ne može boriti za prva mjesta sa trenutnim Yamahinim motociklom. Nakon zahtjevnog prvog dijela zimskog testiranja u Maleziji, kada se francuski trkač nekoliko puta žalio na probleme novog Yamahinog motocikla u postavljanju brzog vremena kruga, na kraju samo ovih u Portugalu, činilo se da je tim pronašao rješenje ovog problema. Optimizam je brzo izblijedio nakon što je Quartararo završio jedanaesti u kvalifikacijama. U nedelju je posle lošeg starta pao na petnaesto mesto, u nastavku trke ipak je uspeo da prestigne nekoliko trkača, ali nije uspeo da završi više od osmog mesta. Kako je sam istakao, način na koji vozi motocikl sprečava ga da se bori sa ostalim trkačima. „Za m
Vinales: Naporan rad se konačno isplati

Maverick Vinales je bio izuzetno zadovoljan današnjim drugim mjestom na otvaranju sezone u Portimau. Trkač Aprilije, koji je bio samo iza Francesca Bagnaia, trenutno zauzima drugo mjesto u ukupnom plasmanu. "Veoma sam srećan. Naporan posao koji smo uradili i ovog vikenda i tokom cele zime se isplati", bile su prve reči španskog trkača nakon trke. "Želeo sam da pobedim, ali Peko je danas bio prejak. Pokušao sam da mu se približim u finišu - kočio sam veoma kasno, ali zadnja guma je već bila malo istrošena. Drugo mesto je i dalje veliki uspeh. Želim da se još jednom zahvalim timu. Naš cilj mora biti da budemo prvi u svakoj trci."
Bagnaia: Počeli smo sezonu onako kako smo željeli

Francesco Bagnaia je pobjednik prve utrke sezone u Portimau. Italijanski trkač ima praktično savršen vikend nakon što je već u subotu slavio u premijernoj sprint trci. On je odmah po završetku trke izrazio zadovoljstvo kako je protekao cijeli vikend u Portugalu. "Za mene je ovo izuzetna trka. Ova je bila mnogo mirnija od jučerašnje. Veoma sam zadovoljan. Odradili smo izuzetan posao preko zime. Ove godine smo počeli sezonu onako kako su svi u timu želeli. Sada smo samo moram da nastavim u ovom ritmu. Trenutno mi nedostaje samo moja verenica. Želeo bih da se još jednom zahvalim timu za sav posao koji su uradili u fabrici i na stazi." Italijanski trkač tako nakon završetka prvog trkačkog vikenda na svom kontu ima maksimalnih 37 bodova. U ukupnom n
Bagnaia suvereni pobjednik prve utrke u Portimau

Francesco Bagnaia započeo je svoj pohod ka drugoj tituli svijeta na najbolji mogući način pobjedom na otvaranju trke u Portimau. Maverick Vinales i Marco Bezzecchi pridružili su mu se na postolju. Četvrto mjesto zauzeo je Johann Zarco, ispred Alexa Marqueza i KTM trkača. Bred Binder je ovoga puta bio bolji od Jacka Millera. Fabio Quartararo je nakon lošeg starta uspio doći do osmog mjesta. Prvih deset upotpunili su Aleix Esparagro i Alex Rins, koji je tako bio najbolje rangirani trkač Honde. Nakon odslužene kazne, Joan Mir je stigao do jedanaestog mjesta, Takaaki Nakagami je bio dvanaesti. Novak Augusto Fernandez osvojio je tri boda u svojoj prvoj trci u elitnoj klasi sa trinaestim mjestom. Franco Morbideli je posljednji stigao na cilj
Marc Marquez je uništio Oliveirinu trku nakon sudara s Martinom

Trka za Veliku nagradu Portugala završila je prerano za domaćeg Miguela Oliveiru, koji je na trenutak čak i vodio, nakon sudara sa Markom Markesom. Marquez je pogriješio pri kočenju u 3. ugao i prvo je pogodio Jorgea Martina, a zatim snažno udario u stranu Oliveire. Portugalski trkač, koji je neko vrijeme ležao na tlu, odvezen je u medicinski centar na pregled. https://twitter.com/MotoGP/status/1639978167346642944