Tag: Valentino Rossi

Lorenzo do četvrte uzastopne pobjede

Španac Joger Lorenz uspio je zapečati svoju četvrtu pobjedu zaredom, a Yamahin uspjeh u Barseloni nadopunio je Italijan Valentino Rossi na drugom mjestu. Treći je bio Honda trkač, Dani Pedrosa. Lorenzo je poveo odmah na startu kada je forma Suzukija iz kvalifikacija iznenada izblijedjela. Španjolac je vodio, a iza ovratnika mu je disao nestrpljivi Marc Marquez, koji je nakon nekoliko krugova u desetom zavoju previše želio, prekasno zakočio i posljedično zabio u pijesak. Aktualni prvak, koji je ove godine već upisao treću nulu, priznao je da je riskirao smanjiti zaostatak iza Lorenza, ali rivala će sada biti teško uhvatiti. Nakon pada Marqueza, Lorenzo je odahnuo, jer je vodio sa solidnom prednošću u odnosu na Rossija, koji je u prvim krugovima trke izbio u prvi plan. Talijan zaostaje za
Rossi se nada suhoj stazi

Valentino Rossi je besplatni trening u petak završio tek jedanaesti najbrži put, a Italijan se nada da predviđene kiše sutra neće biti u Barseloni. "Nismo započeli loše krajem tjedna. Pred kraj treninga pronašli smo bolje postavke i motor je bio prilično dobar. Samo me brine gdje sam završio dan, jer nisam u vrhu deset. Svi su se potrudili i odvezli dobar krug. Sutra moramo poboljšati rang. jer je mnogo trkača postavilo dobre krugove, što im omogućava nastup u drugom dijelu kvalifikacija ako sutra padne kiša. Mislio sam 1: 42.3 bilo bi dovoljno za prvih deset, ali Redding me gurnuo na jedanaesto mjesto. Definitivno je važniji osjećaj na motociklu, a ovaj je dobar, a za sutra se nadamo suhoj stazi ”, rekao je Yamahin trkač.
Marquez se i dalje bori za titulu

Šef Honde Livio Suppo rekao je da je prerano ukloniti Marca Marqueza sa liste kandidata za ovogodišnju titulu, uprkos tome što je u ukupnom poretku zaostao za 49 bodova iza lidera Valentina Rossija. Nakon pada u Mugellu prošlog vikenda, Španjolac je zabilježio svoju drugu nulu ove sezone, a Suppo vjeruje da će se tokom sezone i Marquezovi rivali suočiti s problemima s kojima se suočava njegov štićenik. "Mislim da je borba za naslov još uvijek otvorena," rekao je Suppo. "Razlika u bodovima između Marca i Yamahe je velika, ali to je samo rezultat dvije utrke u kojima nije osvojio bodove boreći se za postolje. Čak i u svojim najboljim godinama, trkači se suočavaju s problemima. Prošle godine imao je tri loše utrke , još godinu dana ranije takođe dva odstupanja
Lorenzo: Ova godina može biti naša

Jorge Lorenzo rekao je nakon još jedne pobjede u Mugellu da je ekipa Yamahe u solidnoj poziciji u borbi za ovogodišnju titulu, ali uprkos pet pobjeda u šest trka, upozorio je da se moraju nastaviti poboljšavati ako žele ostati ispred rivala kasnije sezona. Lorenzo je u nedjelju proslavio treću uzastopnu pobjedu i približio se vodstvu Valentinu Rossiju sa samo šest razlike. Ima 29 bodova prednosti u odnosu na trećeplasiranog, a Marc Marquez iza njega ima već 43 boda. "Jako sam sretan jer nisam očekivao da ću trčati tako daleko. Ali ponekad se dogodi da se osjećate sjajno na motociklu", objasnio je. "Da mi je netko prije Jereza rekao da ću pobijediti u tri utrke zaredom, ne bih mu vjerovao, ali upravo se to dogodilo. U sjajnoj smo formi. Valentino je u
Rossi: Marquez i Lorenzo su podjednako opasni

Sedmostruki svjetski prvak Valentino Rossi vjeruje da su Marc Marquez i saigrač Jorge Lorenzo podjednako velike prijetnje u borbi za naslov ove sezone. Prije trke u Le Manu, koja će se održati ovog vikenda, Italijan je vodeći u ukupnom poretku prvenstva s 15 bodova prednosti. Ove godine je već dva puta pobijedio, a sve utrke do sada završio je na postolju. Lorenzo i Marquez su na trećem i četvrtom mjestu u prvenstvu, a ove godine su proslavili po jednu pobjedu. "Borbe s Markom i Jorgeom uvijek će biti teške", rekao je Rossi. "S Marcom je prošle godine bilo teže, ali Jorge je vozio i nekoliko dobrih utrka, pa ih vidim kao podjednako teške protivnike. Radije se usredotočim na to da budem brz sam i nastavim tim tempom." Iskusni Italijan je, međutim, upozorio da još nije na stazi
Lorenzo je oborio rekord staze u Jerezu

Jorge Lorenzo pokazao je zube u Jerezu i srušio rekord kruga na putu do najbolje startne pozicije. Španjolac je već diktirao tempo tokom prve navale brzih krugova, a u posljednjim minutama kvalifikacija vozio je dva brza kruga, kojima je osigurao najbolju startnu poziciju prije sutrašnje trke. Prvi krug vozio je s vremenom 1: 38.243, a zatim je oborio rekord staze s vremenom 1: 37.910. Najbliži mu je bio Marc Marquez s vremenom 1: 38.300, a posljednje mjesto na prvoj startnoj liniji osigurao je Andrea Iannone, koji je bio 0.558 sekundi sporiji od Lorenza. Četvrti je bio Pol Espargaro, a peti Valentino Rossi, lider u ukupnom poretku prvenstva. Racer Team Time / Lag 1 Jorge Lorenzo Yamaha 1m37.910 2 Marc Marquez Honda 0.390 3 A
Rossijeva 109 osvaja jednu od najboljih u svojoj karijeri!

Devetostruki svjetski prvak Valentino Rossi, pobjednik prve trke u ovogodišnjoj sezoni MotoGP-a, opisao je 109 pobjeda u karijeri kao jednu od najboljih. Trku u Losailu započeo je sa osmog mjesta, a zatim je u nekoliko krugova probio u vodstvo i konačno uspio prestići vodećeg Doviziosa. "U posljednje tri sezone vozio sam dobre utrke, stigao do postolja, ali postići pobjedu bilo je nešto vrlo posebno. Jako sam sretan, jer smo imali puno problema na slobodnom treningu, kao i na testovima prije toga. Ali na ovom 22 kruga u dugoj trci sve je funkcioniralo vrlo dobro, a ja sam bio vrlo brz ”, rekao je Rossi nakon trke. "Bez sumnje, ovo je bila jedna od najboljih utrka u mojoj karijeri ako pogledamo gdje smo bili jučer. Moram zahvaliti timu, inženjerima i cijeloj Yamahi, jer danas je naš dan.
Dovizioso je na prvo mjesto stavio Ducatija

Formula 1, MotoGP vijesti
Andrea Dovizioso osvojio je najbolju startnu poziciju u Kataru, svoju treću u kraljevskoj klasi MotoGP, podržavajući tako nagovještaje da je Ducati postigao veliki napredak tokom zime. Vremenom 1: 54.113, Italijan je prestigao Danija Pedrosa u Hondi za dvije desetinke, a trećeplasiranog Marca Marqueza za desetinku više. Andrea Iannone bila je četvrta u drugoj tuceti, a Yonny Hernandez završio je u prvih pet. Jorge Lorenzo bio je najbrži Yamahin trkač. Njegovo je vrijeme bilo tek šesto najbrže, a Bradely Smith ušao je između njega i timskog kolege Valentina Rossija.
Rossi je dobio prvi dan drugog testiranja

Valentino Rossi bio je najbrži trkač prvog dana testiranja u Sepangu. S novim mjenjačem, Yamahin trkač postavio je vrijeme od 2.00.414, što je za 0.129 sekundi bolje od vremena Danija Pedrose s Hondom. Pol Espargaro (Tech 3) bio je treći sa vremenom 0.462 sekunde lošijim od Rossija. Aleix Espargaro postigao je iznenađujuće četvrti put sa Suzukijem. Rossijev suigrač Jorge Lorenzo bio je peti. Za Talijanom je zaostajao 0.748 sekundi, ali je ipak bio brži od trenutnog prvaka Marca Marqueza, koji se suočavao s problemima s prednjim kočnicama. Britanci Cal Crutchlow i Bradley Smith postavili su vrtlog i osmi put, a slijedi ih novak Suzuki Maverick Vinales. Andrea Dovizioso i Andrea Iannone u kompaniji Ducati uporedili su novi motocikl GP15 sa
Maruqezu napeta borba za pobjedu s Rossijem

Marc Marquez je sezonu započeo pobjedom nakon što je u nekoliko rundi napete borbe s Valentinom Rossijem pobijedio potonjeg za manje od tri desetinke sekunde. Dani Pedrosa, Marquezov saigrač bio je treći, a Jorge Lorenzo je pao u prvom krugu trke. Utrku je najbolje započeo Jorge Lorenzo, koji je poveo prije prvog zavoja. Španjolac je pokušao pobjeći rivalima i pogriješio je u desetom zavoju i pao prije kraja prvog kruga. "Pogriješio sam", rekao je Lorenzo nakon trke, koji nije povrijeđen pri padu. "Gume su različite i temperature su bile niže, što nisam uzeo u obzir. Riskirao sam i vozio prebrzo. Nažalost, ostali smo bez bodova." Nakon greške Lorenza, Stefan Bradl je poveo