Tag: alex marquez

Marquez pobjeđuje u Sepang sprint testu, Martin ispred Bagnaia

Alex Marquez je pobijedio na MotoGP sprinterskoj utrci u Maleziji za više od sekunde, gdje je napao i pretekao tadašnjeg lidera Francesca Bagnaia nakon otprilike polovine trke. Italijan, koji je završio treći, ostao je u vodstvu svjetskog prvenstva nakon trke, ali je Jorge Martin uspio smanjiti zaostatak drugim mjestom. Između Bagnaia i Martina postoji razlika od 11 bodova prije nedjeljne trke. https://twitter.com/MotoGP/status/1723240168721649841 Bagnaiin timski rival Enea Bastianini je na kraju bio četvrti, naizgled brži od Bagnaie, ali nije odlučio da pokuša da prestigne, a peti je bio Bred Binder, koji je inače u poslednjem pokušao da pronađe put pored Bastianinija.
Alex Marquez drugi trening u Sepangu

Alex Marquez je postavio najbrže vrijeme drugog slobodnog treninga u Sepangu (1:57.823). Mlađi od braće Marquez je tako potvrdio dobru formu nakon što je na prvom treningu zauzeo drugo mjesto. https://twitter.com/MotoGP/status/1722888703096365056?t=rVZnYGoaVspu1wgqYMfTwg&s=19 Jorge Martin je ovoga puta bio drugi. Trkač tima Pramac, pored najbržeg Marqueza, jedini je pao ispod granice 1:58. Treće i četvrto vrijeme postavili su vozači KTM-a, Jack Miller je ovoga puta bio brži od Brada Bindera. Maverick Vinales je postavio peto vrijeme ispred Luce Marinija i Fabija Quartarara. Aktuelni svjetski prvak Francesco Bagnaia bio je osmi. Prvih deset upotpunili su Marco Bezzecchi i Johann Zarco, koji su posljednji osigurali direktan ulazak u brži
Alex Marquez: Marc bi se mogao povući ako mu iduća godina ne bude uspjela

Alex Marquez je priznao da postoji mogućnost da njegov stariji brat Marc završi sportsku karijeru na kraju sljedeće sezone ako sezona u Greseniju ne bude prošla po njegovim željama. Marc će napustiti tim Honde na kraju ove sezone nakon jedanaest godina. Zajedno sa reprezentacijom Japana osvojio je šest titula svjetskog prvaka u elitnoj klasi i čak pedeset devet puta zakoračio na najvišu stepenicu pobjedničkog postolja. Naredne godine će zajedno sa mlađim bratom Aleksom braniti boje ekipe Gresini, sa kojom je potpisao jednogodišnji ugovor. Kako je Alex objasnio u intervjuu, sljedeća sezona bi mogla biti čak i posljednja u Marcovoj bogatoj karijeri, ako se sezona ne odvija prema njegovim željama i očekivanjima. Kako je mlađi brat objasnio, Marc uglavnom želi da ponovo otkrije volju i strast za trkama
Gresini je prekinuo šutnju o Marquezu: Želimo najboljeg trkača

Sportski šef Gresinija Michele Masini prekinuo je šutnju na sve glasnije o prelasku Marca Marqueza, rekavši nakon trke u Indiji da žele imati najboljeg vozača na raspolaganju u timu. Marquez je završio treći u sprinterskoj trci u Indiji, ali je propustio podijum na nedjeljnoj Grand Prixu nakon što je trčao četvrti i iskliznuo iz ugla. Nastavio je trku i stigao do devetog mjesta, ali čini se da su sve manje šanse da osmostruki svjetski prvak odluči da ostane u taboru Honde. Na Gresiniju, gdje će se 2024. godine utrkivati ​​uz svog brata Alexa Marqueza, vozit će ovogodišnji motocikl, godinu dana stariji od fabričkih Ducati racersa, ali kako dokazuje Marco Bezzecchi, starija oprema nije prepreka u borbi za pobjede, pa čak i n
Alex Marquez ostaje član tima Gresini iu narednoj sezoni

Tim Gresinija potvrdio je produžetak saradnje sa Alexom Marquezom na još jednu sezonu. Španac, koji se timu pridružio prije početka ove sezone, bit će njihov član barem do kraja 2024. Ducatija još dvije godine, čime se završavaju spekulacije da će se u budućnosti koristiti motocikli Yamaha ili KTM. Objavljujući vijesti, Alex, koji je pobijedio u sprinterskoj utrci u Silverstoneu prošle subote, rekao je: "Veoma sam sretan što ću ponovo biti dio ovog tima sljedeće sezone. Imamo još puno prostora za napredak tako da se već radujem za sledecu sezonu. Zahvalio bih se svima u timu, a posebno Nadji jer su me poznavali vec prvog dana
Alex Marquez u sprint trci u Silverstoneu do svoje prve pobjede u MotoGP-u

Španac Alex Marquez briljirao je u promjenjivim uvjetima na stazi za sušenje u Silverstoneu i proslavio prvu pobjedu u elitnoj klasi motociklističkog šampionata u MotoGP sprint trci. Drugi je bio Marko Bezzeki, koji je u poslednjem krugu gotovo potpuno eliminisao prednost Španca, ali nije uspeo da pripremi napad za vođstvo. Maverick Vinales i Johann Zarco završili su utrku iza para Ducati trkača. Lider šampionata Francesco Bagnaia završio je trku na trinaestom mestu.
Morbideli kažnjen zbog izazivanja nesreće u Jerezu

Franco Morbideli će morati da vozi produženi krug na nedeljnoj Velikoj nagradi Španije nakon što su ga stjuardi kaznili zbog neoprezne vožnje zbog koje je pao Alex Marquez. U prvom krugu trke vozač Yamahe je iznutra prestigao Marqueza, s kojim je i postigao gol i obojica su završila na zemlji. Marko Bezzeki se potom zabio u klizni motocikl i takođe pao, dok je četvrta žrtva pada bio Augusto Fernandez. Yamaha se žalila na kaznu, ali su sudije odbile žalbu.
Razočaran Marquez: Bio je to moj najbolji vikend, ali odlazim bez bodova

Alex Marquez ostavlja Austin bez boda nakon dva nula prošlog vikenda. Španac je uvjeren da je ovog vikenda mogao postići mnogo više, jer se osjećao veoma konkurentnim. On je rano završio subotnju sprint trku nakon što je povraćao i pao pri kočenju u dvanaestom zavoju. U glavnoj trci u nedelju eliminisao ga je Jorge Martin. Kada je pao, noga mu se zaglavila između motocikla, ali je na svu sreću preživio pad bez težih povreda. "Kada sam pao, noga mi se nekako zaglavila između dva motocikla, a onda sam udario u ogradu. Nije to bio baš najprijatniji pad. Na svu sreću, nije bilo ništa gore, ali ljut sam, jer smo propustili dobru priliku osvojiti mnogo bodova." "Malo je čudno što vikend, kada sam pokazao najbolju formu do sada, odlazim bez bodova. Na Po
Alex Marquez je povratio prije nego što je pao

Alex Marquez je otkrio da je njegov pad na jučerašnjoj sprint trci bio zbog stomačnih problema. Prije kočenja u dvanaestom skretanju, povratio je. Španac je loše krenuo u trku sa četvrte startne pozicije, izgubio nekoliko mesta, a potom uspeo da se probije do petog mesta. Utrka je za njega završena u sedmom krugu kada je u dvanaestom zavoju naletio na kočenje. Pad nije ostavio nikakve posljedice, ali je Gresini trkač otkazao intervju s novinarima odmah nakon trke zbog lošeg osjećaja. Kako je kasnije objasnio, povratio je pri kočenju u dvanaestom skretanju, zbog čega je pao. "Posle prvih krugova trke, bilo mi je jako mučno. Ali u sedmom krugu telo mi se srušilo i povraćao sam, pa sam zbog toga pao na kočnice. Bilo mi je loše od hrane, iako sam jeo cijeli vikend
Alex Marquez: Ne opterećujem se kritikama

Alex Marquez je rekao da ga ne smetaju kritike koje je dobio otkako je prešao u MotoGP klasu. Španac je napravio rizičan potez u subotnjim kvalifikacijama, kada je na svoj motocikl u posljednjim minutama na stazi koja još nije bila potpuno suha stavio gume za suhu stazu i osigurao prvu najbolju startnu poziciju u elitnoj klasi. Nije uspeo da maksimalno iskoristi svoju dobru startnu tačku u sprinterskoj trci, završio je peti. U nedjelju je, prvi put od trke u Aragonu 2020. godine, uspio da se popne na postolje. Nakon dvije izazovne sezone sa LCR timom, sada mu ide mnogo bolje na Ducati motociklu u timu Gresini. Na pitanje da li je uspeo da ućutka kritičare dobrim rezultatima na startu ove sezone, odgovorio je: "Ne opterećujem se time šta ljudi govore. Verujem