Tag: banja

Serija W: Dva vozača sletjela u bolnicu u sudaru šest trkačkih automobila (video)

Ayla Agren i Beitske Visser, vozačice W serije, prebačene su u bolnicu nakon današnje teške nesreće u Spa-Francorchampu, u kojoj je učestvovalo čak šest trkačkih automobila u krivini Raidillon. Masovni sudar izazvala je kiša, koja je očigledno iznenadila vozače na usponu od Eau Rougea do Raidillona, ​​a sve učesnike je na trkalištu pregledao ljekar, a dva vozača su prebačena u obližnju bolnicu na dodatne preglede. Trka je kasnije ponovo počela, a preostalih dvanaest vozača je stajalo na startu, a radi se o novoj nesreći u sada još ozloglašenijoj krivini Raidillon, gdje je Anthoine Hubert smrtno stradao 2019. godine. https://twitter.com/toe_toe_wolf/status/1431270480888086531
F1 GP Belgije: Bottas na FP1 ispred Verstappna, Hamilton 18.

Valtteri Bottas je bio najbrži na prvom slobodnom treningu za VN Belgije, koji je počeo na mokroj stazi. Fincu u Mercedesu Maks Verstapen je prišao za manje od dve desetinke sekunde, dok je drugi trkač Mercedesa, Luis Hamilton, završio trening na 18. mestu. Britanac je drugačije testirao zadnja krila, što je, kako je rekao, krivo za manje brzine u avionima. Iako se staza nakon nekoliko minuta osušila, ostala je klizava, što je izazvalo nekoliko pirueta na stazi, ali je trening prošao bez većih nezgoda. Kiša se vratila u posljednjim minutama treninga i spriječila trkače da poprave vrijeme. Tako je Bottas ostao na vrhu ispred Verstappna i Pierrea Gaslya, a četvrto i peto mjesto pripalo je Ferrari trkačima Charlesu Leclercu i Carlosu Sainzu. Šest
RED BULLA trkač je ostao BEZ motora

Max Verstappen i Sergio Perez, trkači Red Bulla, ostali su bez jednog od tri pogonska sklopa koje mogu koristiti ove godine bez kazne zbog posljedica nesreća na trkama Formule 1 u Silvertonu i Hungaroringu. Verstappnov motor je oštećen u Velikoj Britaniji kada ga je nokautirao Lewis Hamilton u prvom krugu trke, a Perezova trka kasnije u Mađarskoj kada je učestvovao u sudaru nekoliko trkaćih automobila u prvom krugu. Honda je u utorak prije trke u Belgiji otkrila da su agregati oba trkača previše oštećeni da bi se mogli popraviti. Perez će u svoj automobil u Spa Francorchampsu ugraditi treći i posljednji raspoloživi motor, a Verstappen je to učinio u Mađarskoj, ali budući da se do kraja sezone očekuje još 12 trka, to gotovo sigurno znači da će
Horner je bio uzbuđen zbog Albonovog nastupa

Menadžer Red Bulla Christian Horner bio je pun pohvala nakon jučerašnje trke na račun njihovog novog saigrača, Alexandera Albona. Kako je rekao, iznenadio je cijelu momčad izuzetno zrelom vožnjom nakon probijanja sa sedamnaestog startnog mjesta (zbog kazne pri promjeni pogonske jedinice) pa sve do konačne pete. U isto vrijeme, impresionirao je i mnogim neustrašivim preticanjima mnogo iskusnijih takmičara. "Alex me impresionirao tijekom trkačkog vikenda svojim pristupom, povratnim informacijama i brzinom. Pokazao je vrlo zrele performanse na trci. U prvom dijelu nismo bili konkurentniji na tvrđoj verziji guma kao kasnije na mekšim. u početku nije pogriješio, ali u drugom dijelu iskoristio je mekše gume t
Gasly: ​​Prije trke, rekao sam Leclercu da danas pobijedi za Anthoina

Pierre Gasly priznao je nakon današnje utrke da je to bila najemotivnije trka u njegovoj karijeri nakon što je jučer izgubio svog dobrog prijatelja Anthoina Huberta. Francuski trkač osvojio je deveto mjesto nakon povratka u tim Toro Rosso. "Danas mi je sigurno bio vrlo zahtjevan dan. Zbog svih događaja prije trke, jer sa 22 ili 23 godine niste navikli na takve trenutke kao što je gubitak jednog od vaših najboljih prijatelja. Proveo sam puno vremena s njim , zajedno smo se utrkivali u kartingu, spavali u sobama, bili smo i školski drugovi u privatnoj školi od moje trinaeste do devetnaeste godine. " "Prije trke morao sam zaboraviti na to, jer u protivnom ne bih mogao danas da se takmičim. Jednom kada navučete kacigu, u potpuno ste drugom svijetu, ali odmah nakon što stignete do cilja.
Hamilton: Treba nam puno napretka za trku u Monzi

Lewis Hamilton traži od svog tima da pronađe rješenja za poboljšanje brzine u avionu do sljedeće trke u Monzi. Nedostatak brzine Mercedesovog trkaćeg automobila u odnosu na Ferrari bio je dobro vidljiv tokom trkačkog vikenda u Belgiji, koji je Britanac završio na drugom mjestu. Što se tiče njihovog glavnog problema i činjenice da je utrka u Monzi na rasporedu sljedeće sedmice, Hamilton očekuje još jedan zahtjevan vikend. "U Monzi postoje samo ravnice, tako da će ovo vjerojatno biti vrlo sretan vikend za navijače Ferrarija. Tako da je pred nama još jedan vrlo zahtjevan vikend, jer u Monzi nema puno skretanja u kojima bi Valtteri mogao izgubiti vrijeme na ravnicama . nekako postići drastičan napredak u našoj brzini u avionima. " "Očito, n
Leclerc je pobjedu posvetio pokojnom Hubertu

Charles Leclerc posvetio je današnju pobjedu svom pokojnom prijatelju Anthoinu Hubertu, koji je preminuo jučer nakon stravične nesreće u trci Formule 2. Kako je rekao, ova pobjeda za njega ima vrlo gorak okus. Zajedno su se takmičili i u nižim kategorijama. U intervjuu nakon trke rekao je: "S jedne strane, ostvario sam svoj dječji san, a s druge strane, vrlo težak vikend je iza nas, jer smo jučer izgubili dobrog prijatelja. Želio bih posvetiti današnji dan pobjedu za njega, odrasli smo zajedno. Utrkivao sam se protiv Anthoina, bili su tu i Esteban Ocon i Pierre Gasly, jednostavno ne mogu u potpunosti uživati ​​u svojoj prvoj pobjedi danas, ali ovaj ću vikend sigurno pamtiti zauvijek, Leclerc je dobro započeo današnju trku i vodio praktično od početka.
Vettel je slavio u Banji

Sebastian Vettel pobijedio je u trci u Belgiji. Nijemac je u prvom krugu pretekao Lewisa Hamiltona i vodio trku do kraja. Lewis Hamilton i Max Verstappen takođe su završili trku na pobedničkoj etapi. Utrku je u prvom zavoju obilježila nesreća koju je izazvao Nico Hulkenberg. Renault trkač kočio je prekasno i sudario se s Fernandom Alonsom, koji je potom spektakularno preletio Charlesa Leclerca. U ovom sudaru je pokazana važnost luka haloa. Sva tri trkača odmah su završila trku. Alonso je ozlijedio zadnja krila Daniela Ricciarda dok je letio iznad Leclerca. Australijanac je, pak, Kimiju Raikkonenu probio zadnju desnu gumu. Oboje su ušli u garaže, gdje je Fincu promijenjena guma, a Australijanac je ostao malo duže u garaži kako bi mehaničari mogli
Hamilton najbrži u kvalifikacijama

Lewis Hamilton startuje sutrašnju trku u Belgiji s najbolje startne pozicije, a slijedi je Sebastian Vettel. Oba Force Indie trkača, Ocon ispred Pereza, započet će utrku s druge startne linije, a Romain Grosjean utrku će započeti s petog mjesta. Kimi Raikkonen trku će započeti pored njega. Red Bull trkači završili su u četvrtoj startnoj liniji, Mx Verstappen je bio brži od svog saigrača Daniela Ricciarda. Kevin Magnussen i Valtteri Bottas, koji nisu odredili vrijeme u Q3, završili su među prvih deset. Kiša je počela padati na kraju drugog dijela kvalifikacija. Posljednji dio kvalifikacija započeli su trkači na gumama na suvim stazama, koje su ubrzo zamijenili međuprodukti. U svom posljednjem pokušaju, Sebastin Vettel postavio je vrijeme 1: 58.905, što je i učinio
Raikkonenov drugi slobodni trening

Kimi Raikkonen završio je na vrhu drugog slobodnog treninga. Finac je bio 0,168 sekundi brži od Lewisa Hamiltona. Najbolje korištene gume srednje tvrdoće na početku treninga. Lewis Hamilton je bio najbrži u tome. Kimi Raikkonen tada je stavio supermeke gume na automobil i odredio vrijeme od 1: 43.355, koje kasnije niko nije uspio poboljšati. Lewis Hamilton je ubrzo nakon toga postavio vrijeme od 1: 43.523 i završio drugi. Valtteri Bottas završio je treći trening. Sebastian Vettel završio je na petom mjestu nakon faula u četrnaestom zavoju, odmah iza Maxa Verstappena. Najbolji od ostalih bio je Sergio Perez na sedmom mjestu. Carlos Sainz, Marcus Ericsson i Charles Leclerrc također su završili trening u prvih deset. Pos Racer Chassis Engine Laps Vrijeme