Tag: britishgp

Marquezov novi pristup se isplati

Marc Marquez se srušio na VN Velike Britanije, ali vozač Honde kaže da se njegov novi pristup već isplati. Osmostruki svjetski šampion u motociklizmu postigao je samo 2023 poena u prvoj polovini MotoGP sezone 15. godine, zabilježivši četrnaest nesreća i propustivši pet od osam trka. Španac je nakon ljetne pauze zauzeo drugačiji pristup utrkama i odlučio je rezultate ostaviti po strani, voziti opreznije i pokušati izgraditi bolju bazu. Tako je u subotnjoj sprint trci u Silverstonu završio na osamnaestom mjestu, kada je usporio tokom trke i pridružio se ostalim Hondinim trkačima, koje je potom promatrao i tražio načine da poboljša motocikl. U nedelju se popeo na deseto mesto u prvom delu trke, a potom pao posle incidenta na trci sa Eneom Bastianinijem,
Marquez je imao potpuno drugačiji pristup u Silverstoneu

Marc Marquez je bio neprepoznatljiv na subotnjoj MotoGP sprint trci u Silverstoneu. Umjesto agresivne vožnje, Španac je zauzeo drugačiji pristup i čak je usporio tokom trke kako bi pratio ostale vozače na Hondama. "Ovo je komplikovan, kišni dan iza nas", rekao je. "Nisam imao pravi osjećaj na motoru, pa smo iskoristili sprint trku da naučimo. Kada sam vidio da sam van bodova, potražio sam druge Honde i vozio se s njima da ih pratim i učim. Završili smo na trci, naučili smo nešto i iznad svega, nisam pao." Ali osmostruki svjetski šampion možda neće biti zadovoljan samo gledanjem i učenjem u nedjeljnoj trci. "Sutra će uslovi na stazi biti drugačiji. Vidjet ćemo kako će biti." Markez je čestitao svom bratu Aleksu koji je pobedio u trci. „Želeo bih da čestitam Aleksu, koji jeste
Alex Marquez u sprint trci u Silverstoneu do svoje prve pobjede u MotoGP-u

Španac Alex Marquez briljirao je u promjenjivim uvjetima na stazi za sušenje u Silverstoneu i proslavio prvu pobjedu u elitnoj klasi motociklističkog šampionata u MotoGP sprint trci. Drugi je bio Marko Bezzeki, koji je u poslednjem krugu gotovo potpuno eliminisao prednost Španca, ali nije uspeo da pripremi napad za vođstvo. Maverick Vinales i Johann Zarco završili su utrku iza para Ducati trkača. Lider šampionata Francesco Bagnaia završio je trku na trinaestom mestu.
Verstappen: Kao driftanje!

Max Verstappen je svojom 43. pobjedom u F1 povećao svoje vodstvo na ljestvici šampionata na skoro 100 bodova, što znači da može završiti na drugom mjestu u svakoj preostaloj utrci i ipak osvojiti svjetsku titulu. No, vozač Red Bulla nije započeo Veliku nagradu Britanije kako se očekivalo, osjećajući se kao da "driftuje" na startu, zbog čega je izgubio i vodstvo od Landa Norrisa. Noris je odmah nakon starta pretekao Verstappena, što je oduševilo domaće navijače na Silverstonu, ali i približilo Pjastrija vozaču Red Bulla. Noris je vodio prva četiri kruga trke i uspješno je odolijevao ranim pokušajima da prestigne aktuelnog svjetskog prvaka, ali je Verstappen uspio preuzeti vodstvo u petom krugu na uglu Brooklandsa. Verstappen je u
Verstappen slavio 43. pobjedu u Silverstonu, Noris i Hamilton također na postolju

Max Verstappen je svoju najbolju startnu poziciju u Silverstoneu lako pretvorio u 43. pobjedu u karijeri, kojom je učvrstio vodstvo u šampionskoj klasifikaciji. Holanđanina je Holanđaninu za vrat tokom cijele trke držao domaći vozač Lando Noris sa timom Meklarena, koji je čak i vodio u prvim krugovima trke, a potom ostao na drugom mestu, gde se takođe uspešno odbranio od Lewisa Hamiltonovi napadi. Trku je završio na trećem mjestu, dok su Oscar Piastri i George Russell završili među prvih pet.
Verstappen pol position u Silverstoneu, senzacija za hromirani McLaren

Max Verstappen osvojio je najbolju startnu poziciju za Veliku nagradu Britanije F1 u Silverstonu i 27. pol pozicijom u karijeri spriječio apsolutnu senzaciju tima McLaren na domaćoj trci. Trkači domaćeg tima plasirali su se na drugo i treće mjesto, a Lando Noris će trku krenuti iz prvog reda, dok će Oscar Piastri utrku krenuti iz drugog reda. https://twitter.com/F1/status/1677698452971565057 Trkači Ferrarija Charles Leclerc i Carlos Sainz zauzeli su četvrto i peto mjesto, vozači Mercedesa George Russell i Lewis Hamilton završili su na šestom i sedmom mjestu, a Alex Albon, Fernando Alonso i Pierre Gas su također završili u prvih deset.
Quartararo je dodatno motivisan penalom u Silverstonu

Fabio Quartararo će juriti pobedu u MotoGP trci za Veliku nagradu Britanije, ali će u međuvremenu morati da odsluži kaznu za dug krug koju je zaradio u trci za VN Holandije, gde je pogrešio kada je prestigao Aleixa Espargara i pao, poslavši još jednog vozača sa staze Aprilia. Francuz sa Yamahom definitivno važi za favorita i nakon završetka ljetne pauze za MotoGP trkače. "Drago mi je što ćemo se ponovo trkati", rekao je. "Tokom ljetne pauze sam se odmarao, ali sam i dosta trenirao, jer jedino o čemu sam razmišljao je da se vratim na stazu u što boljoj formi. Radujem se trci u Silverstonu, gdje sam pobijedio prošle godine. Ovaj put će biti malo teže zbog kazne dugu rundu, ali da budem iskren, ovo me samo još više motiviše."
Espargaro želi da se vrati u staru formu nakon oporavka od povrede

Pol Espargaro je ljetnu pauzu iskoristio za odmor, kao i za liječenje povrijeđenih rebara, koja su ga mučila još od pada na Velikoj nagradi Njemačke. Vozač Repsol Honde vraća se pod okrilje KTM-a u Tech3 tim na kraju sezone i nastojat će iskoristiti svoje prianjanje na stazi i postići dobar rezultat na Silverstoneu ovog vikenda, gdje je zauzeo svoju prvu pol poziciju u MotoGP klasa. "Bio je to lijep odmor, tokom kojeg sam se oporavio od povrede rebra u Njemačkoj i mogao sam da se vratim treninzima", rekao je Espargaro. "Imali smo jedan od najboljih vikenda u Silverstoneu prošle godine i još uvijek pokušavamo da ponovimo taj rezultat, iako imamo još puno posla. Staza nam je prošle godine odgovarala, tako da se nadamo da možemo početi drugu polovicu sezonu sa boljim rezultatom
Kišni prvi trening za Bottasa, popodne na vrhu Sainza

Španac Carlos Sainz postavio je najbrže vrijeme u petak na drugom popodnevnom treningu Formule 1 za Veliku nagradu Britanije, dok je Finac Valtteri Bottas u Alfa Romeu bio najbrži na jutarnjem mokrom treningu. Kiša koja je pala na pola staze značajno je ograničila akciju na stazi koja je inače na drugoj polovini bila suva. Trkači koji su izašli na stazu vozili su se na gumama za laganu kišu, sa kojima je Sainz postavio najbrže vrijeme od 42.967:1. Lewis Hamilton je pred kraj treninga izašao na stazu na suvim gumama i postavio vrijeme od 42.781:1, dovoljno dobro za drugo mjesto, dok je Valtteri Bottas na srednjim gumama postavio vrijeme 42.249:XNUMX, koji je ostao neporažen do kraja. Treće i četvrto vrijeme postavili su Sainz i Charles Leclerc, dok je peti bio
MotoGP: Quartararo u Silverstoneu do 5. pobjede ove godine

Fabio Quartararo, svojom petom pobjedom na MotoGP trci u Silverstonu ove godine, dodatno je povećao svoje vodstvo u bodovanju na Svjetskom prvenstvu. https://twitter.com/MotoGP/status/1431961174388707331 Quartararo je vozio rutinsku trku, gdje je diktirao tempo i vodio četiri kruga prije kraja sa skorom od četiri sekunde prednosti, a najviše smo vidjeli u prvom krugu trku, kada su Jorge Martin i Marc Marquez pogodili dva puta, i na kraju obojica pali i dali ostavke. https://twitter.com/MotoGP/status/1432010459599843336 Alex Rins i Aleix Espargaro su također završili na podijumu. Više od 20 godina. https: /