Tag: canadiangp

Red Bull je otkrio da je Max Verstappen imao malo sreće na trci u Kanadi nakon što je udario u pticu koja se samo zaglavila u usisniku zraka radi hlađenja kočnica. Holanđanin je sa lakoćom vodio celu trku, tako da nije morao da gura automobil i kočnice do krajnjih granica, što verovatno ne bi preživeo sa svojim pokojnim pernatim prijateljem RB19. Aktuelni svjetski šampion obavijestio je tim u 11. krugu trke u Montrealu da je udario ptičicu, ali nije bilo znakova veće štete na automobilu, niti je vozač prijavio bilo kakve probleme kasnije u trci. Ali pregled automobila nakon utrke otkrio je da su ostaci ptice ostali u predjelu oko desne posude za hlađenje kočnice, a sudar s pticom je šef tima Christian Horner opisao kao najveću uzrujanost koju je njegov vozač doživio u Kanada
Verstappen je slavio rutinsku pobjedu u Kanadi

Na Velikoj nagradi Kanade Max Verstappen je proslavio novu pobjedu, svoju 41., kojom se po broju pobjeda izjednačio s legendarnim Ayrtonom Sennom. Vozač Red Bulla vodio je trku od početka do kraja bez ikakvih problema. Za Holanđaninom je bilo uzbudljivije, jer su se Fernando Alonso i Lewis Hamilton borili za drugo mjesto, a Španac je na kraju bio uspješniji. Subotnji utisak popravljen je u nedjelju u Ferariju, gdje su Charles Leclerc i Carlos Sainz zauzeli posljednja mjesta među prvih pet.
Hulkenberg je ostao bez senzacionalnog postignuća, kažnjen je i Sainz

Nico Hulkenberg je iskoristio promjenjive teške uslove u kvalifikacijama za Formulu 1 u Montrealu i zauzeo drugo mjesto, odmah iza pobjednika kvalifikacija Maksa Verstappena. Ali vozač Haasa neće započeti trku iz prvog reda, jer je kažnjen sa tri startna mjesta zbog prekršaja sa crvenom zastavom. U krugu, kada su kvalifikacije prekinute, Nijemac je u prva dva krivina vozio 1.5 sekunde brže od dozvoljenog vremena kadrova koje je stupilo na snagu zbog crvene zastavice i maksimalnog vremena, uprkos poštovanju ograničenja brzine u drugim sektorima kruga, tada nije uspeo da ostvari, trku pa će umesto sa drugog startovati sa petog mesta. Fernando Alonso se kreće uz Verstappena, a gubitkom tri mjesta, tri druga trkača su kažnjena zbog ometanja drugih trkača. Yuk
Verstappen kišne kvalifikacije u Montrealu

Max Verstappen osvojio je najbolju startnu poziciju za Veliku nagradu Kanade u kišnim kvalifikacijama za F1 u Montrealu. Holanđanin je bio van domašaja svojih rivala na jako natopljenoj stazi i osvojio je svoju 1.2. pol poziciju u karijeri, drugu uzastopnu na stazi Gilles Villeneuvea, sa vodstvom od 25 sekunde. Nico Hulkenberg je iznenađujuće ušao u prvi red u teškim uslovima, dok je Fernando Alonso zauzeo treće mjesto, ispred Lewisa Hamiltona i George Russell-a. Finalni obračun za prvih deset startnih mjesta prekinut je sedam minuta prije kraja zbog nesreće Oscara Piastrija, a jaka kiša tokom prekida spriječila je trkače da poprave vrijeme. Ponovo su doživjeli nesreću u Ferrariju, gdje je bio uključen Carlos Sainz, koji je kvalifikacije završio na osmom mjestu.
Verstappen mokri posljednji trening u Kanadi

Max Verstappen je bio najbrži vozač posljednjeg slobodnog treninga Formule 1 u Kanadi, a njegovo vrijeme 1:23.106 bilo je najbliže Monako Charlesu Leclerc-u (Ferrari) u teškim uslovima. Treće vrijeme za trening pripalo je Fernandu Alonsu (Aston Martin), dok je četvrto vrijeme postavio Kevin Magnussen (Haas). Carlos Sainz, koji je slupao svoj automobil, završio je peti. Kvalifikacije za Veliku nagradu Kanade održat će se u 22 sata po našem vremenu.
Mercedes najbrži na treningu u Montrealu

Lewis Hamilton i George Russell bili su najbrži na popodnevnom treningu F1 u Kanadi, koju je poplavio jak pljusak 5 minuta prije kraja. Nakon što je prvi trening u Montrealu dobio crvenu zastavu zbog problema sa kamerama u krugu, drugi trening je produžen za 30 minuta. Zbog očekivane kiše i izgubljenog vremena na prvom treningu, ekipe su se fokusirale na simulacije trke, a pred kraj treninga trkači su počeli da se suočavaju sa jakim vjetrom, a oblačno vrijeme je rashladilo stazu, što je značilo da redosled rasporeda se nije bitno menjao do kraja treninga. Tako su na vrhu ostali Lewis Hamilton i George Russell ispred Carlosa Saiza i Fernanda Alonsa, dok je Charles Lecler trening završio na petom mjestu. Trenutni svijet
Trka Formule XNUMX u Kanadi nije u opasnosti

Čelnici Formule 1 kažu da ovogodišnja Velika nagrada Kanade nije ugrožena zbog dima iz obližnjih požara u Kvebeku. Dim seže sve do Sjedinjenih Država, gdje stvara mnogo problema u gradu New Yorku, a deseci miliona američkih stanovnika suočavaju se s lošim kvalitetom zraka. Zabrinutost da bi Montreal, gdje će se sljedećeg vikenda održati trka F1, mogao zahvatiti dim zbog promjene smjera vjetra, potpuno je nepotrebna prema uvjeravanjima lokalnih vlasti i organizatora. "Dobili smo uvjeravanja od struke da događaj nije ugrožen," najavio je predstavnik za odnose s javnošću F1 u četvrtak. Vremenska prognoza pokazuje da će vjetar držati dim podalje od Montreala, a u okolini se očekuje i kiša, što bi trebalo dodatno smiriti požare i osigurati manje dima
Verstappen u Kanadi do 26. pobjede, Leclerc do petog mjesta

Max Verstappen je pobijedio u utrci Formule 26 za Veliku nagradu Kanade, gdje se borio veći dio trke sa Ferrarijevim trkačem Carlosom Sainzom. Holanđaninu je ovo šesta ovogodišnja pobjeda, čime je povećana prednost u ukupnom poretku šampionata, inače 1. pobjeda u Formuli 1. Sainz je morao da se zadovolji drugim mjestom, a posljednje mjesto na postolju osvojio je Lewis Hamilton. https://twitter.com/F1538607911584378882/status/XNUMX Četvrti je bio drugi trkač Mercedesa, George Russell, a Charles Leclerc se sa devetnaestog startnog mjesta probio na peto. Šesti je bio Esteban Ocon ispred saigrača iz Alpine Fernanda Alonsa. Valtteri Bottas je bio osmi, Zhou Guanyu deveti, a domaći trkač Lance Stroll završio je posljednji sa desetim mjestom.
Verstappnu mokre kvalifikacije u Montrealu, Alonso drugi

Maks Verstapen je sa vođstvom većim od 0.6 sekundi osvojio najbolju startnu poziciju za Veliku nagradu Kanade, koju će startovati dvostruki svetski šampion Fernando Alonso. Treći je bio trkač Ferrarija, Carlos Sainz. Kvalifikacije su počele na mokroj stazi koja se sve vrijeme sušila, što je predviđalo prilično neizvjestan ishod, jer su trkači stalno popravljali vrijeme kruga. Kvalifikacije su prekinute sa crvenom zastavom nakon što je Serhio Perez izletio sa staze i zabio se u zaštitne gume, a Verstappen je konstantno bio korak ispred rivala. Holanđaninu je ovo prva pol pozicija na trkačkoj stazi Gilles Villeneuve u Kanadi. https://twitter.com/F1/status/1538269125625135111 Četvrto mjesto osvojio je Lewis Hamilton, ispred Haas dua Kevina Magna
Verstappen takođe sa najboljim vremenom drugog treninga

Max Verstappen je bio najbrži i na drugom treningu u Kanadi, gdje je bio najbliži trkačima Ferarija Charlesu Leclerc-u i Carlosu Sainzu. Sebastian Vettel (Aston Martin) bio je četvrti, a Fernando Alonso (Alpine) peti. Pjer Gasli (Alfa Tauri) bio je šesti ispred Mercedesovog trkača Džordža Rasela i Britanca Lenda Norisa (McLaren), a Daniel Ricciardo (McLaren) je bio deveti. Esteban Ocon (Alpine) bio je deseti trkač Red Bulla, a Sergio Perez jedanaesti, ispred najbolje rangiranog domaćeg trkača Lanca Strolla (Aston Martin). Lewis Hamilton (Mercedes) bio je trinaesti, a Britanac je nakon treninga rekao da je automobil potpuno neuređen.