Tag: casey stoner

Stoner: Yamaha me je dva puta odbila

MotoGP vijesti
Casey Stoner je u nedavnom intervjuu priznao da je dvaput u karijeri bio blizu prelaska u Yamahu, ali oba puta su pregovori propali u posljednjem trenutku. Prvi put se to dogodilo 2005. godine, kada su vođeni pregovori oko sezone 2006. u kojoj je Australac debitovao u elitnoj klasi. "Istina je. Dva puta sam pregovarao sa Yamahom i u oba slučaja na kraju ništa nije bilo. Prvi put je bilo u sezoni 2005. godine, kada sam se još takmičio u srednjoj klasi i razgovarali smo o prelasku u MotoGP. Prve godine navodno bio član njihovog satelitskog tima, a zatim 2008. godine dobio tvorničko mjesto." "Nedugo nakon ovih razgovora, sve je utihnulo. Samo su me doživljavali kao mamac da bi mogli nekoga dobiti za manje novca." Tako je umjesto Yamahe, Stoner debitirao u MotoGP klasi
Stoner: Honda bi trebala uzeti nekoga iz Moto 2

Casey Stoner je dao svoje mišljenje o profilu vozača kojeg bi Honda trebala tražiti kao zamjenu za Marca Marqueza. Sem smatra da bi trebalo da izaberu mladog vozača iz Moto 2, a ne iskusnog, što je japanski proizvođač uradio na kraju sezone 2012, kada ga je zamenio novajlija Marc Marquez. "Pokušao bih sa nekim mladim, talentovanim iz Moto 2 klase. Svi vole da naglašavaju zrelost i iskustvo, ali takva vrsta vozača može biti mnogo više na svome, što možda nije najbolje za Hondu u toj situaciji." "Drugačije je ako u timu imate brzog mladog trkača koji je spreman da uradi sve što mu tim kaže. Ovaj put bi takav profil mogao biti prikladniji." „Naravno, lako je reći da vam je potreban iskusan trkač koji će voditi razvoj motocikla
Lorenzo: Rosi je razočarao mene i svoje fanove

Loš početak šampionata devetostrukog svjetskog prvaka Valentina Rossija ostavio je mnoge otvorene debate o razlozima za nastavak karijere. Rosi je mnogo puta rekao da će se takmičiti sve dok bude mogao da se takmiči sa najboljima. Bivši trkač Jorge Lorenzo rekao je da je razočarao i njega i njegove fanove lošim rezultatima u Kataru. Lorenzo je također primijetio sličnost vožnje s njim i Caseyjem Stonerom sa Ducatijevim polufabričkim timskim trkačem Jorgeom Martinom. Italijan je u prošlim kvalifikacijama zauzeo skromno 21. mjesto, što mu je najlošiji rezultat u kvalifikacijama MotoGP klase. Ali nije to bio samo loš dan, jer oba vikenda nije ostvario vidljivije rezultate izuzev prvih kvalifikacija prije prve trke, gdje je završio kao četvrti, ali je trka završena nakon lošeg starta.
Stoner: Tužno je vidjeti kako Rossi slavi 5. mjesto kao pobjedu

Casey Stoner rekao je da je tužno vidjeti Valentina Rossija kako se raduje petom mjestu ili postolju kao nekada. Rossi je završio treći na Velikoj nagradi Andaluzije i završio je još tri trke u prvih pet. Uslijedile su tri uzastopne ostavke, a on je bio odsutan s GP Aragonije zbog pozitivnog testa na virus Covid-19, koji će također izostaviti GP Teruela. "Sve ovisi o Valentinu i ako i dalje uživa u tom sportu i ako je i dalje dovoljno brz, bit će sjajno", komentirao je Australijanac Rossijevu odluku da nastavi trke sljedeće sezone. "Teško je znati što mu se događa, ali kad sam se utrkivao protiv njega, bio je pobjednik s ubojitim instinktom. Učinio je sve što je mogao da pobijedi u utrci. Sad je poredak u prvih pet ili na postolju za njega kao
Stoner Ducati: Moraju shvatiti da rezultate donosi trkač

Casey Stoner, bivši trkač Ducatija, komentirao je na Twitteru najavu Andree Doviziosoa da napušta Ducati na kraju sezone, ne želeći odbiti italijanskog trkača koliko je htio. Australijanac je napisao da Ducati nije mogao priuštiti da izgubi Dovizioso, jer su trebali shvatiti da rezultate donosi trkač, a ne zračni tunel. Stoner je posljednji trkač koji je s Ducatijem osvojio svjetski naslov, ali je napustio tim i zbog neslaganja oko financijskog aspekta suradnje. Vratio se kao testni trkač u sezoni 2016., ali se nakon dvije sezone ponovo oprostio jer je smatrao da tim nije poslušao njegove stavove o razvoju motocikala. Stoga ne čudi da je na kraju svog tvita dodao da bi tim trebao slušati
Casey Stoner bi se željela ponovno pridružiti MotoGP-u

Casey Stoner se smatra jednim od najboljih i najtalentovanijih trkača koje poznajemo u MotoGP-u. Želio bih svoje znanje više ugraditi u razvoj motocikala za MotoGP u budućnosti. "I dalje mislim da moram puno da dam sportu," kaže Australijanac. Stoner se povukao na kraju sezone 2012. Za mnoge, i to prerano, jer je tada svojom publikom iznenadio javnost. U svojoj karijeri ostvario je dvije titule svjetskog prvaka i ukupno 38 pobjeda. Kasnije je svoju ulogu testirao u Honda i Ducati. 2018. godine ugovor između njega i Ducatija je istekao i kasnije ga više nisu vidjeli u MotoGP-u. Rekao je da je kao testni trkač prvo pokušao u Hondi, ali je zbog dolaska novaka i njihovih novih zahtjeva mislio na Marca Marqueza s kojim nije našao zajednički jezik
Pedrosa: Marquez je mješavina Rossija i Stonera

Dani Pedrosa, iako se oprostio od aktivnih utrka, i dalje se smatra jednim od najpopularnijih trkača. U nedavnom internetskom intervjuu s Francom Bobbiesom naglasio je da zaista uživa u ulozi KTM test trkača i uopće ne razmišlja o povratku aktivnim utrkama. U zanimljivom razgovoru sa Španjolcem bilo je puno razgovora o njegovoj karijeri, uz to je dao i svoje mišljenje o tri izuzetna trkača s kojima se borio na stazi. Sa dvojicom je čak dijelio garažu. To su Valentino Rossi, Casey Stoner i Marc Marquez. "Valentino je privukao puno gledatelja i puno pobijedio. Još uvijek možete vidjeti kako uživa u vožnji motocikla nakon toliko vremena. Za njega su utrke i dalje toliko zabavne kao kad je prvi put sjeo na motocikl. Ne utrkuje se samo iz zabave, već uvijek želi pobijediti.
Stoner napušta se sa mjesta test trkača na kraju sezone

Dvostruki svjetski prvak u MotoGP-u neće obnoviti ugovor s Ducatijem po završetku sezone, gdje igra ulogu test trkača. Tridesetdvogodišnji Australijanac nije vozio motocikl Ducati od testiranja u Sepangu. Za to vrijeme oporavio se i od operacije desnog ramena koju je imao u februaru. Takođe je prisustvovao Ducati Nedelji u Misanu. Nakon povlačenja na kraju sezone 2012. godine, proveo je tri sezone kao testni Hondin trkač prije nego što je 2016. postao Ducatijev testni trkač i njihov ambasador. U to je vrijeme potpisao dvogodišnji ugovor s opcijom produženja za još jednu sezonu. Australijanac smatra da ne vrijedi stalno trenirati da biste mogli testirati dva puta ili tri puta godišnje. Talijanski tim pokušat će ga uvjeriti da ostane s njima barem u ulozi ambasade
Stoner bi mogao osvojiti još više naslova prvaka

Ramon Forcada, cijenjeni inženjer u garažama MotoGP-a, vjeruje da je Casey Stoner u svojoj karijeri mogao osvojiti još više svjetskih naslova da je nastavio, jer je Australijanac, prema njegovom mišljenju, bio jedan od najtalentiranijih trkača s kojima je radio. Stoner je svoj potencijal pokazao u drugoj utrci svoje debitantske sezone 2006. u Kataru, gdje je na prvom slobodnom treningu, nakon tri propuštene godine, sjeo na motocikl i odredio najbrže vrijeme, a u subotu je osvojio prvu najbolju startnu poziciju. U sljedećoj trci u Turskoj prvi je put stao na postolje nakon što je završio tek iza Marca Melandrija, ali tada je njegov sjajan početak sezone počeo biti pokvaren nizom padova. "Pao je 23 puta te godine i to svaki put zbog prednje gume", rekao je