Tag: desetine

Bagnaia je bijesna nakon nule, ali priznaje da je to bio trkački incident

Francesco Bagnaia je razumljivo bio veoma razočaran nakon što je završio nedjeljnu trku bez bodova nakon pada. Istovremeno se slaže s odlukom povjerenika trka da je sudar s Marcom Marquezom bio trkački incident. Pomenuti trkači su se sudarili i pali na kraju trke kada su se borili za peto mjesto. "Prije trke sam bio veoma samopouzdan, jer sam se već na zagrijavanju osjećao jako dobro. Pritisak je bio jako dobar. Razmišljao sam da trčim trku slično kao u Kataru. Tako agresivno na početku da probijem u vodstvo, a onda kontrolirajte rivale i gume." "Ali odmah na startu sam bio u sve većim problemima. Očekivao sam da ću biti brži, ali nisam mogao da pratim vozače ispred. Zato sam odlučio da usporim, kontrolišem trošenje guma.
Bastianov najbrži vozač prvog dana u Portimãu

Enea Bastianini je osigurao direktan ulazak u drugi dio MotoGP kvalifikacija za Veliku nagradu Portugala sa najbržim vremenom slobodnih treninga u petak, dok se Marc Marquez također kvalifikovao za Q2 trećim vremenom popodnevnog treninga, uprkos padu. Na prvom jutarnjem treningu MotoGP klase, trkače je dočekala prilično prašnjava staza Algarvea. Prašina koju su jake kiše donijele na stazu čak je dovela do obustave treninga Moto3 vozača, ali se situacija malo popravila kada je zakazan trening Moto2. Trkači elitne klase započeli su 45-minutni trening u zadovoljavajućim uslovima, ali su vremena kruga i dalje bila preko tri sekunde sporija nego prošle godine. Na kraju se na vrhu našao Marc Marquez, koji se još uvijek navikava na Ducati nakon prelaska u tim Gresini Ducati
Zvanično: Fermin Aldeguer će se trkati sa Ducatijem u MotoGP-u 2025.

Ducati je također službeno potvrdio da će se Španac Fermin Aldeguer utrkivati ​​za njih u MotoGP klasi 2025. godine nakon što je s njima potpisao dvogodišnji ugovor. Iako još nije zvanično poznato za koji će se tim 18-godišnji Španac takmičiti, šuška se da će zauzeti mjesto sunarodnjaka Jorgea Martina u timu Pramac Ducati. Za sada je to ostalo samo na glasinama, najvjerovatnije jer pomenuti tim sa Ducatijem ima potpisan ugovor samo do kraja ove sezone, a produžetak saradnje još nije potvrđen.
Di Giannantonio nakon pada u Kataru: Više volim da ne kažem koliko je koštala popravka

Fabio di Giannantonio je završio sprint trku u Kataru sudarom koji je teško oštetio njegov Ducati, a Italijan je priznao da je VR46 tim Valentina Rossija morao duboko kopati u džep kako bi popravio pokvareni motocikl. Di Giannantonio je osvojio prošlogodišnju VN Katara, ali je ove godine zakomplikovao trkački vikend već u subotu, kada je osvojio sedmu startnu poziciju za obje trke. Stvari su krenule nagore kada je u trećem krugu sprinterske trke, jureći Marca Marqueza, gadno pao i legao praktično na sredinu staze, gdje je imao veliku sreću da su svi trkači uspjeli mimo njega. “Imao sam sreće što su me svi vidjeli”, rekao je. "Ali motocikl je ušao pravo u zaštitnu ogradu. Radije ne bih rekao koliko je tim koštao popravak." Na kraju krajeva, oni su mehaničari
Bastianini poluzadovoljan: Taktika se nije isplatila

Enea Bastianini žali što je nedjeljnu trku krenuo previše oprezno i ​​zbog toga izgubio kontakt s vodećom grupom. Bastainini je ohrabrujuće započeo prvi trkački vikend u Kataru nakon što je završio kao treći u kvalifikacijama, bolji od timskog kolege Francesca Bagnaia. Ali ni u sprinterskoj ni u nedjeljnoj glavnoj trci nije uspio zadržati visoku poziciju. Sprint je završio na petom mjestu, ali je u nedjelju, nakon dosta problema sa kočenjem, završio na šestom mjestu. Po završetku vikenda posebno je zažalio zbog svog pristupa nedjeljnoj trci koju je krenuo vrlo rezervisano kako bi sačuvao gume za posljednji dio. Timski rival Bagnaia je, međutim, uzeo potpuno suprotnu taktiku. U početku se u vodstvo probijao agresivnom vožnjom, a kasnije
Bagnaia: Mogao bih voziti još brže

Nakon pobjede na trci u Kataru, Francesco Bagnaia je priznao da je mogao voziti i brže, ali se više volio fokusirati na kontrolu vodstva. Aktuelni svjetski prvak vodio je sve krugove prvenstvene trke nove sezone nakon što je nakon samo nekoliko okreta preuzeo vodstvo, koje nije bilo ugroženo ni na trenutak. Kako je rekao nakon trke, takav plan je imao od samog početka. Da dobijem malu prednost i onda gledam kako se guma haba. Na pitanje da li je to bio najbolji mogući početak sezone, odgovorio je: "Svakako. Bilo je važno da smo malo promijenili strategiju u početnim krugovima u odnosu na subotu. U početku sam pokušao da budem malo agresivniji, jer sam bio svjestan da ću, ako uđem u vodstvo, moći kontrolirati vodstvo." „Sprint trka je bio dobar lijek za to
Bagnaji otvara sezonu u Kataru

Francesco Bagnaia suvereni je pobjednik prve trke nove sezone MotoGP klase u Kataru. Zbog problema Raula Fernandeza počelo je sa nekoliko minuta zakašnjenja i posljedično skraćeno za jedan krug. Aktuelni svjetski šampion preuzeo je vodstvo u prvim krugovima utrke i njegovo vodstvo nakon toga nikada nije bilo ugroženo. Brad Binder i Jorge Martin pridružili su mu se na podiju. https://twitter.com/MotoGP/status/1766885254046867537 Marc Marquez je završio četvrti ispred Enea Bastianinija i Alexa Marqueza. Prošlogodišnji pobjednik Fabio Di Giannantonio bio je sedmi. Aleix Espargaro nije uspio da iskoristi drugo startno mjesto i nakon lošeg starta završio je na osmom mjestu. Pedro Acosta je prvi u MotoGP klasi nakon dobrog starta gdje je čak bio i u borbi za
Uprkos lošem danu, Bagnaia ostaje optimista

Uprkos činjenici da danas nije bio među najbržima, Francesco Bagnaia ostaje optimista pred nastavak vikenda. Aktuelni svjetski prvak prvi slobodni trening završio je na desetom mjestu, dobrih pola sekunde iza najbržeg Martina. Drugi trening, koji je održan na mokroj stazi, završio je na dvanaestom mjestu. "Današnji dan nije prošao prema našim željama i očekivanjima. Iz još nepoznatog razloga nisam imao pravi osjećaj na motociklu. Nešto nije bilo kako bi trebalo biti." "Nisam zadovoljan, ali sam svjestan da imamo potencijala za mnogo više nego što smo danas pokazali. Definitivno mogu da se borim za prva mjesta sutra i u nedjelju."
Marini: Pecco je na testovima "pokazao mišiće" da bi dobio bolju poziciju u pregovorima sa Ducatijem

Francesco Bagnaia je bio najbolji u oba predsezonska testa. Čak je popravio zvanične rezultate i u Sepangu i u Kataru, što sugerira da će i ove godine biti glavni kandidat za osvajanje svjetskog prvenstva. Ovo bi mu bio treći po redu. Svi njegovi konkurenti se također slažu da je Italijan taj koji treba pobijediti. Zanimljivu izjavu dao je Luca Marini na kraju testiranja u Kataru. Pri tome se osvrnuo na činjenicu da Bagnaia još nije obnovio ugovor sa Ducatijem i da bi s rezultatima testiranja trebao povećati svoju pregovaračku moć. Kao i većini trkača, ugovor mu ističe na kraju ove sezone. „Mislim da je Pecco bio posebno motivisan na ovogodišnjim testovima, jer očekuje da će nakon dobrih rezultata imati bolje uslove u pregovorima sa Ducatijem.
Bulegi Superbike otvara sezonu na Phillip Islandu, Iannone treći

MotoGP vijesti, WSBK
Nicolo Bulega pobjednik je prve utrke nove sezone Superbike klase. Aktuelni svjetski prvak u klasi Supersport proslavio je debi u klasi Superbike dominantnom vožnjom. Andrea Locatelli je bio drugi, a Andrea Iannone, takođe debitant u ovoj klasi, treći. https://twitter.com/WorldSBK/status/1761263139910279326 Toprak Razgatlıoğlu je osvojio četvrti cilj. U svojoj prvoj trci za BMW, Turčin je zauzeo peto mesto, pošto su mu stjuardi dali kaznu od 1,2 sekunde zbog prebrzog zaustavljanja. Minimalno obavezno vrijeme je jedan minut i dvije sekunde. Alex Lowes je bio četvrti. Čak je i prva trka sezone poslužila izuzetnim događajima na stazi. Pogotovo u prvim krugovima, kada smo vidjeli mnogo preticanja odmah na vrhu. Debi je poveo na početku drugog kruga