Tag: fabio quartararo

Quartararo: Nisam favorit za titulu

MotoGP vijesti
Fabio Quartararo je nakon četvrtog mjesta na domaćoj trci u Le Mansu priznao da sebe ne vidi kao glavnog kandidata za osvajanje ovogodišnje titule svjetskog prvaka. Trkač Yamahe je prije početka trke važio za glavnog favorita za današnju pobjedu, nakon što je kroz treninge pokazao izuzetno dobar ritam. Nakon lošeg starta, kada je pao sa četvrtog na osmo mjesto, uspio je do kraja trke da se vrati na četvrto. Ipak, ne treba zanemariti ni činjenicu da su mu "pomogli" Francesco Bagnaia i Joan MIr, koji su pali ispred njega. Iako je završio ispod pobjedničkog balkona, Francuz je zadržao vodeću poziciju u ukupnom poretku. Njegova prednost u odnosu na najbližeg pratioca Aleixa Espargara je samo 4 boda. Aktuelni svjetski prvak je svjestan da i vi pravite takve greške kao i on

Jarvis: Quartararo je na nivou Rossija, Lorenza i Marqueza

Lin Jarvis, šef Yamahinog MotoGP tima, vjeruje da je aktuelni svjetski prvak Fabio Quartararo prirodno talentovan, kao i Valentino Rossi, Jorge Lorenzo i Marc Marquez. Francuz je smatran velikim talentom, neki su ga čak označili i sljedećim Marquezom kada je debitirao u Moto3 2015., a uvelike je opravdao očekivanja kada je sljedeće godine nakon uspješne sezone 2018. napredovao u MotoGP klasu. Tamo je sa tadašnjim Yamahinim timom Petronas SRT postigao čak sedam podijuma, uvjeravajući Yamahu da zaslužuje mjesto u fabričkom timu. Napredak je uslijedio u sezoni 2021., kada su on i legendarni Valentino Rossi zamijenili mjesta, a u cipelama Italijana Fabio je pobijedio u pet trka i na kraju sezone postao svjetski prvak. Quartarara, koji vodi u prvom ovogodišnjem rezultatu

Problemi drugih nisu moj problem - Quartararo

Fabio Quartararo kaže da nije njegov problem ako drugi Yamahini trkači u MotoGP klasi imaju problema. Francuz je u šest trka postigao 89 poena i vodeći je na ljestvici šampionata, dok su preostala tri Yamaha trkača, Franko Morbideli, Andrea Dovizioso i Darryn Binder, postigla ukupno 32 boda. Yamaha je za ovu sezonu pripremila motocikl koji se ne razlikuje bitno od prošlogodišnjeg. Quartararo smatra da je najveći problem nedostatak snage motora, a saigrač Morbidelli i RNF Yamaha dvojac tvrde da motociklu nedostaje vuča pozadi. Quartararo je priznao da je pomalo iznenađen što je vodeći u prvenstvu zbog kolebanja forme u prvim trkama, ali istovremeno kaže da nije njegov problem ako drugi trkači imaju problema. “Bio sam iznenađen što sam nakon d

Quartararo: Bilo je nemoguće prestići Bagnaia

Fabio Quartararo je priznao da je Francesco Bagnaia danas bio prebrz za njega. Quartararo i Bagnaia su bili posebna klasa u Jerezu ovog vikenda. Već u kvalifikacijama su zauzeli prva dva mjesta, a na startu su se udaljili od takmičara u trci. Bagnaia, koji je u trku krenuo sa najbolje startne pozicije, uspio je zadržati prednost na startu, a Fabio ga je uporno pratio svih dvadeset pet krugova. Zbog visokog pritiska u prednjoj gumi u vožnji odmah iza vodećeg Italijana, Francuz je u prvom dijelu trke zaostajao u blagom zaostatku, pa je vozio na "svježem zraku". Sve s ciljem da se uštedi što više guma za završetak utrke pri pokušaju napada. Taktika mu nije išla na ruku i aktuelni svjetski prvak završio je drugi sa samo 0,285 sekundi zaostatka za pobjednikom. Uprkos malom zaostatku p

Marquez: Ne borimo se za titulu, dva trkača su klasa za sebe

Prema riječima Marca Marqueza, Fabio Quartararo i Francesco Bagnaia su glavni i jedini kandidati za osvajanje ovogodišnje titule svjetskog prvaka. Osmostruki svjetski prvak propustio je dvije od prvih šest utrka ove godine zbog problema s duplim vidom. Na ostala četiri u kojima je nastupao, uvijek je završavao među prvih šest. Zbog toga trenutno zaostaje 45 bodova za vodećim Quartararom u ukupnom poretku. Ipak, Marquez priznaje da trenutno nije na nivou koji bi mu omogućio borbu za titulu. Prema njegovim riječima, glavni kandidati su trenutno vodeći Fabio Quartararo i uprkos nešto lošijem startu sezone Francesco Bagnaia. "Trenutno nismo u mogućnosti da se borimo za titulu. Na startnoj listi su dva trkača koji su brži od svih nas. To su Fabio i Pecco

VN Španije: Prve izjave prva tri

Francesco Bagnaia je uspio iskoristiti najbolju startnu poziciju, vodeći u trci od početka do kraja i došao do svoje prve pobjede u godini. Zajedno sa Quartararom, danas su bili posebna klasa, s obzirom da je Aleix Espargaro na trećem mjestu zaostajao skoro 11 sekundi. Prve riječi tri najbolja su bile: 1.Francesco Bagnaia: "Fantastično! Početak sezone je iza nas. Imali smo dosta problema u predsezonskim testovima, ali nismo odustajali. Radili smo vrijedno i danas se zaista možemo radovati tome.Opet smo konkurentni.kao i prošle godine.Možda i više pošto je Fabio bio nepobjediv prošle sezone, ali danas sam bio bolji.Želim da se zahvalim svima koji su mi pomogli kada je bilo najteže." 2.Fabio Quartararo: "Bila je to trka vrlo izazovna. Peccu je imao jako dobar start i d

Yamaha želi novi ugovor sa Quartararom do kraja juna

Šef Yamahe Lin Jarvis rekao je da očekuje novi ugovor s Fabiom Quartararom prije kraja juna. Francuz sa Yamahom ima ugovor samo do kraja sezone 2022. godine, a tokom trkačkog vikenda u Ostinu njegov menadžer je otkrio da su neki takmičari, među kojima je i Honda, zainteresovani za usluge aktuelnog svetskog šampiona. Quartararo je prije nekoliko sedmica najavio da je njegova budućnost u Yamahi dovedena u pitanje jer se kaže da nije zadovoljan nedostatkom napretka u razvoju. Za kolege na motorsport.com, Jarvis je potvrdio da su u stalnom kontaktu sa Quartararovim menadžerom i da se nadaju da će novi ugovor biti dogovoren i potpisan do kraja juna. "U stalnom smo kontaktu i mogu reći da zajedno sastavljamo paket i ponudu koja će Fabija učiniti atraktivnim", rekao je.

Quartararo drugi trening u Jerezu

Fabio Quartararo postavio je najbrže vrijeme (1:37.071) na drugom slobodnom treningu u Jerezu. https://twitter.com/MotoGP/status/1520013336716455937 Dvije desetinke iza njega završila su tri Ducati trkača, Enea Bastianini, Francesco Bagnaia i Jorge Martin. Peti put je stavio Takaakija Nakagamija ispred Brada Bindera i Paula Espargara. Alex Rins, Maverick Vinales i Jack Miller također su završili među prvih deset. https://twitter.com/MotoGP/status/1520025858781716481 Trening su obilježile izuzetno male razlike, koje je petnaestak trkača završilo u roku od jedne sekunde. Posljednji od njih bio je Alex Marquez. Njegov stariji brat Marc Marquez je dva puta pao dvadeset minuta prije kraja. Nakon što je pao u šestom zavoju, podigao je motocikl i nastavio, ali je u devetom skrenuo

Yamaha se sprema za odlazak Quartararoa

Aktuelni svjetski prvak Fabio Quartararo, koji je osvojio MotoGP utrku u Portugalu prvi put od Silverstonea 2021., još nije potpisao novi ugovor sa Yamahom, što je dovelo do glasina da bi Francuz na kraju sezone mogao preći u Hondu i postati saigrač Marka Marqueze. Glasine su dobile novi zamah nakon što je Yamaha, prema španskoj Marci, kontaktirala oca i menadžera Miguela Oliveire, Paola. Miguel, KTM trkač, bio je na Yamahinoj listi želja u prošlosti, a sada se kaže da je u vezi sa šefom Yamahinog tima Linom Jarvisom.

MotoGP: Fabio Quartararo u Portimauu slavio je dominantnu pobjedu

Fabio Quartararo slavio je dominantnu pobjedu u MotoGP trci za Veliku nagradu Portugala, sa skorom od šest sekundi prednosti. Johann Zarco i Aleix Espargaro su također završili na postolju. Quartararo je poveo u prvenstvu, iako je bio izjednačen sa odličnim Alexom Rinsom, koji se sa 23. mjesta probio na četvrto. https://twitter.com/MotoGP/status/1518208934930231297 Trku je odmah nakon starta vodio Joan Mir sa drugog mjesta, Fabio Quartararo je probio Zarca do drugog, a potom Francuza na Ducatiju Alexa Marqueza do trećeg mjesta. Pred sam kraj runde, Jack Miller je pretekao Marqueza, koji je izgubio još jedno mjesto protiv Zarca i završio kolo kao peti. Šesti je bio Aleix Espargaro ispred Miguela Oliveira, Paula Espargara, Jorgea Martija