Tag: VN Italije

Verstappen je postigao novi rekord pobjede u Monci, duelu Ferarija za treće mjesto

Nakon što je u kvalifikacijama izgubio od Ferrarija Carlosa Sainza, Max Verstappen je pokazao svoje vještine u utrci i pobijedio u utrci, proslavivši svoju 1. trku zaredom, novi rekord. https://twitter.com/F1698344749927895283/status/1 Drugi je bio Sergio Perez, a trku su u posljednjim krugovima začinila dva Ferrari trkača, koji su se sve do cilja borili za posljednje mjesto na postolju liniju, dok je Sainz bio uspješniji, Charles Leclerc se ipak morao zadovoljiti četvrtim mjestom. Vozač Mercedesa Džordž Rasel bio je peti. https://twitter.com/F1698344005589737824/status/XNUMX
Carlos Sainz sa Ferrarijem osvojio je najbolju startnu poziciju u Monzi

Carlos Sainz oduševio je navijače Ferrarija uoči nedjeljne VN Italije u Monci zauzevši pol poziciju, svoju prvu u Monci i četvrtu u karijeri. Španac je u poslednjem pokušaju za dlaku pobedio vreme Maksa Verstapena, koji će u trku krenuti sa drugog mesta. Dodatnu dozu optimizma dao je Sainzov saigrač Charles Leclerc, koji je osvojio treću startnu poziciju, a oba Ferrarija trkača su u prvom dijelu kvalifikacija izuzeta od presporo vožnje, pa im uspjeh iz kvalifikacija nije ugrožen. https://twitter.com/F1/status/1697988872779522375 Vozač Mercedesa George Russell također će krenuti u trku iz drugog startnog reda. Serhio Perez je bio peti, Aleks Albon šesti, Oscar Piastri sedmi, Luis Hamilton osmi, Lando Noris deveti, a Fernando Alonso deseti.
Sainz posljednji trening u Monzi

Carlos Sainz je bio najbrži vozač na posljednjem slobodnom treningu Formule 0.086 u Monzi. Vozač Ferarija bio je XNUMX sekundi brži od Maksa Verstapena i pola sekunde ispred Luisa Hamiltona na trećem mestu. Drugi Ferarijev vozač, Charles Leclerc, i zvijezda Aston Martina, Fernando Alonso, također su završili trening među pet najboljih.
Bagnaia je slavila na domaćem terenu, Ducati je zauzeo prva 4 mjesta

Francesco Bagnaia osvojio je MotoGP utrku za Veliku nagradu Italije u Mugellu i pred domaćim navijačima povećao prednost u plasmanu Svjetskog prvenstva 2023. Ducati je slavio i veliki uspjeh na domaćem terenu, jer su njegovi vozači zauzeli prva četiri mjesta rase. Jorge Martin i Johann Zarco su također završili na postolju. Luca Marini i Brad Binder završili su među prvih pet.

Francesco Bagnaia je bio vidno ljut na Marca Marqueza jer mu je navodno ometao krug tokom MotoGP kvalifikacija za Veliku nagradu Italije u Mugellu. Uprkos incidentu, Italijan je na Ducatiju osvojio najbolju startnu poziciju, ali će Markez ipak odmah pored njega startovati današnju sprint trku i nedeljnu trku za Veliku nagradu Italije. Sprint trka počinje u 15:1667465646408359938 po našem vremenu. https://twitter.com/MotoGP/status/XNUMX
Leclerc: Sudbina trke bila je zapečaćena prije sigurnosnog automobila

Charles Leclerc je priznao da je kraj trke iza sigurnosnog automobila bio frustrirajući, ali je pobjeda u trci izgubljena mnogo prije toga. Monegas je počeo trku u Monzi sa pol pozicije i vodio prije nego što se odlučio za ranu promjenu guma tokom virtualnog sigurnosnog automobila koji je aktiviran odlaskom Sebastiana Vettela u penziju. Vozač Ferarija se tako odlučio na taktiku sa dva zaustavljanja, dok je Max Verstappen uzeo suprotnu taktiku sa jednim zaustavljanjem. Leclerc je tokom trke gubio kontakt sa Holanđaninom, a prilika se ukazala na kraju trke kada je sigurnosni automobil izašao na stazu zbog kvara na bolidu Daniela Ricciarda. Uklanjanje automobila je dugo trajalo, tako da do kraja trke nije bilo krugova, a upravljanje trkom, kako bi se izbjeglo ponavljanje
Verstappen pobjeđuje iza sigurnosnog automobila

Max Verstappen je osvojio Veliku nagradu Italije u Monci, koja je završila iza sigurnosnog automobila. Holanđanin je uspješno poništio kaznu za promjenu motora i pobijedio Charlesa Leclerc-a na domaćem terenu Ferrarija i postigao petu uzastopnu pobjedu, svoju 31. u F1 karijeri. Vozač Mercedesa Džordž Rasel bio je treći, dok su Carlos Sainz i Lewis Hamilton takođe završili trku među prvih pet. https://twitter.com/F1/status/1568969086687649792 Uspješan debi u F1 trci doživio je Nyck de Vries, koji je zamijenio Alexa Albona u bolidu Williamsa i već osvojio prve bodove u Formuli 1 sa devetim mjestom. Mladi Holanđanin je svojim podvigom pobrao i simpatije gledalaca, koji su ga izabrali za trkača dana. https://twitter.com/F15689741227803361/status/XNUMX
Russell: Ne zaslužujem drugo startno mjesto

Džordž Rasel završio je šesti u kvalifikacijama za Veliku nagradu Italije, ali nakon niza kazni za vozača, uključujući svog timskog kolegu Lewisa Hamiltona i lidera šampionskih bodova Maksa Verstapena, koji je bio drugi u kvalifikacijama, startovaće trku zajedno sa Čarlsom Leklerkom, koji je startovao. sa prvog mesta. No, trkač Mercedesa, koji je zaostao za Leclercom 1.3 sekunde, smatra da nakon teških kvalifikacija, gdje nisu mogli pronaći dobre postavke automobila, ne zaslužuje ovo startno mjesto. “Ne zaslužujem drugo startno mjesto”, rekao je Britanac. "Kvalifikacije su iza nas pune frustracija, jer nismo zatekli dobre postavke. Osjećaj na prvom treningu je bio dobar, ali na drugom i trećem mnogo lošiji. U 2. dijelu kvalifikacija bolid je bio dobar opet nas je bilo samo nekoliko
Verstappen uvjeren da može pobijediti Ferrarijevog asa Leclerc-a u Monci uprkos kazni

Max Verstappen očekuje da će imati dobre šanse za pobjedu u trci uprkos kazni za promjenu motora zbog kompromisa u postavkama automobila. Verstappen je bio samo sporiji u kvalifikacijama od Charlesa Leclerc-a, koji će Ferarijevu domaću trku započeti s prvog mjesta. Ali Holanđanin je koristio novi agregat i zbog toga je izgubio pet startnih mjesta, pa će trku krenuti sa sedmog mjesta. U Red Bullu su postavke za veći vakuum uzete prije kvalifikacija, što je aktuelnog svjetskog prvaka koštalo brzine na ravnima, ali Verstappen očekuje da će na račun ovih postavki manje nositi gume u trci, te tako ciljati na još jednu pobjedu protiv Ferrarija, čiji su trkači izgledali nestabilniji tokom simulacija trke. „I dalje imamo dobar završni post
Nyck de Vries će debitovati u F1 na VN Italije, gdje će zamijeniti Alexa Albona

Nyck de Vries će neočekivano debitovati u Formuli 1 u nastavku trkačkog vikenda F1 u Monci, pošto će u timu Williamsa zamijeniti Alexa Albona koji boluje od upala slijepog crijeva. Holanđanin je na prvom slobodnom treningu za Veliku nagradu Italije učestvovao u automobilu Aston Martin, a u subotu ujutro ekipa Williamsa je objavila da će preuzeti Albonov bolid kao njihov rezervni vozač. https://twitter.com/alex_albon/status/1568549779319279617