Tag: Kevin magnussen

Ferrarijev motor je prevario tim Haasa

Tim Haasa počeo je pripreme za sezonu 2023. u Bahreinu sa problemima sa Ferrarijevim pogonom. Šef tima Gunther Steiner otkrio je da su se mehaničari morali nositi s problemima i ujutro i poslijepodne, ali je priznao da nisu izgubili mnogo vremena jer su Nico Hulkenberg i Kevin Magnussen vodili u kombinaciji 108 krugova. "Nije bilo lako jer smo morali sve ukloniti da bismo došli do neispravnog sistema", rekao je Steiner. "Ali nismo izgubili puno vremena. Ali ako imamo devet i po sati i izgubimo sat ili dva, to je mnogo procentualno. Ali u smislu vremena na stazi, izgubili smo jedan izlaz." Prema Steineru, Haas mehaničari zamenili su ceo sistem, koji timu isporučuje partner motora Ferrari. Što se tiče ostatka trkačkog automobila s njom
Poznati su svi datumi lansiranja F1 automobila za 2023

Nakon što je datum predstavljanja izgleda trkaćeg automobila VF-23 potvrdio i Haas tim, raspored predstavljanja trkaćih automobila F1 2023 je popunjen. Prošle sedmice, Haasov tim ostao je jedini koji još nije zvanično objavio kada ćemo vidjeti ovogodišnji tim i boje automobila, na šta će u velikoj mjeri utjecati novi partner MoneyGram, koji je postao glavni, odnosno imenski sponzor, tim za koji će se trkati povratnik Nico Hulkenberg. Nijemac je preuzeo mjesto koje je upražnjeno krajem Haasovog partnerstva sa Mickom Schumacherom. https://twitter.com/HaasF1Team/status/1618251369101811714 Uz Hulkenberga, američki tim će i dalje predstavljati Kevin Magnussen, koji je prošle godine u Brazilu osigurao historijsku prvu pole position timu, dok Pietro Fittipaldi ostaje službeni test i rezerva vozač. Iako ćemo biti 31
Kevin Magnussen na prvo mjesto u kišnim kvalifikacijama na Interlagosu

Kevin Magnussen je osvojio svoju prvu prvu startnu poziciju u F1 sa timom Haas u Interlagosu. Danac će tako u subotnju sprint trku krenuti sa prvog mjesta, a pored njega će u prvom startnom redu stati svjetski prvak Max Verstappen. Treće vrijeme postigao je George Russell, koji je izletom sa staze na sve vlažnijoj stazi izazvao prekid kvalifikacija sa crvenom zastavom, čime je zapečatio rezultate postavljene na pretežno suvoj stazi. Lando Norris i Carlos Sainz su također završili kvalifikacije među prvih pet. Esteban Ocon i Fernando Alonso počet će subotnju trku na 100 kilometara sa šestog i sedmog mjesta, ispred osmoplasiranih Lewisa Hamiltona, Sergija Pereza i Charlesa Leclerc-a, čiji su inženjeri Ferrarija poslali na suvu stazu sa gumama za laganu kišu, dok je Monako t
Magnusen je upozorio: Ne približavajte se previše Hamiltonu!

Šef tima Haasa Guther Steiner upozorio je svog vozača Kevina Magnussena da ne prilazi Lewisu Hamiltonu, s kojim je već imao nekoliko bliskih susreta ove godine, na Velikoj nagradi Britanije u nedjelju. Hamilton se sudario sa danskim vozačem u prvoj rundi trka u Španiji i Kanadi, a oba puta ga je povukao vozač Haasa. Sudije nisu kažnjavale incidente tokom trke, ali je Magnusen morao da promeni oštećeno prednje krilo u Montrealu, zbog čega je izgubio dosta vremena i mesta. Upitan da li bi rekao Kevinu da promijeni svoj pristup utrkama u prvom krugu, Steiner je rekao: "Ne, jer je teško usmjeriti vozača u prvom krugu. Sam mora znati šta radi i mislim da oni to znaju. Udesi dogodi se, ali Kevin sada zna da ne prilazi Hamiltonu jer je stranac
Šumaher: Za curenje vode krivo je curenje automobila

Nijemac Mik Šumaher otkrio je da je rashladna tečnost na njegovom automobilu počela da curi u petak zbog nasilnog poskakivanja automobila na ulicama glavnog grada Azerbejdžana. Haasov trkač je vozio samo tri kruga kada je voda počela da povraća sa dna stranice sa desne strane trkačkog automobila. "Problem sa curenjem vode koji je osujetio naš plan priprema nastao je zbog jakog skoka u prvom krugu", objasnio je Schumacher, koji kaže da je ovo ujedno i prvi put da fizički osjeti skok. "Tijelo pati, kao i trkački automobil, tako da će se to morati razmotriti prije narednih trka. Staza nema previše guma, jer temperatura nije visoka. Biće zanimljivo pogledati izbliza i pripremite se za trku." https://twitter.com/F1/status/1535250153988411393 Vođa tima, Gunt
Alonso, Ricciardo i Magnussen kažnjeni nakon trke

Sudije su kaznile Australijanca Daniela Ricciarda, koji je stekao prednost istrčavanjem sa staze, nakon trke za Veliku nagradu Majamija sa pet sekundi vremena dodanim do posljednjeg vremena. Ricciardo se borio protiv Kevina Magnussena, koji je htio da ga pretekne, ali je McLaren trkač sletio sa staze i na nedozvoljen način zadržao grad. Za Ricciarda kazna ne donosi promjenu, jer je trku završio na trinaestom mjestu, devet sekundi ispred Nikolasa Latifija. Magnusen, koji je odgovoran za sudar sa Lancom Strollom, također je kažnjen. Danac je dobio kaznu od pet sekundi, ali nije završio trku, ali je Haasov trkač dobio dva kaznena boda. Fernando Alonso je, međutim, udario Pjera Gaslija tokom trke i prvobitno je kažnjen kaznom od pet sekundi zbog incidenta koji je doveo do Gaslyjevog sudara sa La
Steiner: Sa Mapezinom bi bilo teško postići ono što jesmo u Bahreinu

Šef američkog tima Haasa Günther Steiner smatra da bi sa starim vozačkim timom, u kojem je pored Micka Schumachera bio i Rus Nikita Mazepin, teško ostvariti ono što su uspjeli prošle nedjelje u trci za VN Bahreina. Haas je raskinuo ugovor sa ruskim sponzorom Uralkalijem, proizvođačem đubriva u vlasništvu Mazepinovog oca Dmitrija. Iako su tenzije između Mazepina i tima rasle, ruska invazija na Ukrajinu dotakla je dno. Odlaskom Uralkalija, morao je otići i Nikita, koji je oslobodio prostor u trkačkom automobilu u kojem je bio bivši timski trkač Kevin Magnussen. Danac se prije 1-ak mjeseci oprostio od Formule 15, a po povratku je zauzeo sedmo mjesto u kvalifikacijama i čak se borio s Lewisom Hamiltonom u trci i do cilja.
Magnusen: Sve je to neverovatno

Kevin Magnussen je preplavio sreću nakon završetka kvalifikacija koje je završio na sedmom mjestu. Danac je zamijenio Nikitu Mazepinu samo sedmicu prije početka inauguralnog trkačkog vikenda i tako se vratio u tim za koji je igrao između 2017. i 2020. Prošle godine je američki tim bio prikovan za zemlju nakon svih nada i planova da se fokusira na ovogodišnji sezone. To je upravo ono čemu je Haas polagao velike nade. Schumacher i Magnussen su pokazali dobru formu na testovima, a potom je prenijeli i na uvodni trkački vikend sezone. Mik je postavio dvanaesto vreme, a Danac je, uprkos problemima sa hidraulikom, uspeo da se probije do beka i postavi sedmo vreme. "Nevjerovatno! To je sve što smo mogli poželjeti."
F1 testiranje, Bahrein: Drugi dan na vrhu Magnussena

Pretposljednjeg dana testiranja u Bahreinu vidjeli smo Kevina Magnussena na vrhu tablice u trkačkom automobilu Haas, koji je zauzeo prvo mjesto sa vremenom 1:33.207. I ovoga puta na vrhu, na drugom mjestu, trkač Ferrarija Carlos Sainz završio je testni dan, dok je aktuelni svjetski šampion Max Verstappen bio treći. Dvojac je također priredio mali duel na stazi i uljepšao događaj. https://twitter.com/F1/status/1502332271784824835 Među najaktivnijim trkačima bio je Juki Tsunoda sa trkačkim automobilom Alpha Tauri, koji je odvezao 119 krugova.