Tag: Krug Barcelona - Catalunya

Quartararo najbrži i na testu

Fabio Quartararo postavio je najbrže vrijeme (1: 39.447) na testu u ponedjeljak u Barseloni. Drugo vrijeme postavio je Francesco Bagnaia, pobjednik jučerašnje trke, sa zaostatkom od 0,004 sekunde. Italijan se na kraju dana probio na drugo mjesto i izbacio Johanna Zarca na treće. Četvrti i peti put postavila su braća Espargaro. Stariji Aleix je i ovoga puta bio brži. Jack Miller je bio šesti ispred Mavericka Vinalesa. Franco Morbideli, Enea Bastianini i Fabio Di Giannantonio također su završili među prvih deset. Najaktivniji trkač bio je Alex Marquez, koji je prošao 96 krugova. Test su propustili Takaaki Nakagami, Alex Rins i Jorge Martin. Japanac nakon pada ostaje u bolnici na opservaciji. Alexu Rinsu je nakon dodatnih istraga dijagnosticiran prijelom lijevog ručnog zgloba. mart
Quartararo: Nisam vjerovao da će manevar uspjeti

Fabio Quartararo je smatrao da neće moći napraviti prvi zaokret u utrci nakon što je uspio prestići Aleixa Espargara kasnim kočenjem. Quartararo je slavio desetu pobjedu u karijeri dominantnim nastupom u Barseloni. Francuz je iz prvog zavoja vodio do cilja i prestigao najbližeg progonitelja Horhea Martina za 6,4 sekunde. Pobjedom je dodatno povećao vodstvo u ukupnom plasmanu. Nakon greške Espargara, sada ima 22 poena. Na kraju je priznao da mu je cilj prije trke bio da povede u prvom zavoju i tako izbjegne probleme vezane za pritisak u prednjoj gumi. U prvom skretanju je zakočio toliko kasno da ni sam nije očekivao da će uspjeti skrenuti. "Želeo sam da budem prvi u prvom zavoju pa sam zakočio veoma kasno. Toliko kasno da nisam mislio da ću uspeti
Angry Rins zahtijeva smjenu komiteta za sigurnost

Alex Rins je bio kritičan prema komesarima trke u prvoj krivini nakon trke u Barseloni, koja je završila sudarom sa Takaakijem Nakagamijem, jer nisu radili svoj posao kako treba. Nakagami je danas drugu trku zaredom bio u sudaru sa Rinsom. Španac, koji je Japanca opisao kao opasnog trkača u Mugellu, navodno je slomio lijevi zglob kada je pao. U oba slučaja, Nakagami ju je odveo nekažnjeno. Ovo je posebno razbjesnilo Rinsa, koji želi promjenu među članovima komisije. "Pre svega, želeo bih da kažem da se nadam da je Takaaki dobro, pošto sam ga video u bolnici i nije izgledao najbolje." "Tačno je da ne vozi tako. Vjerujem da nije bilo namjerno, ali je prešao granicu."
Aleix Espargaro je objasnio grešku

Aleix Espargaro je nakon trke priznao da je njegova greška na kraju bila povezana sa postavljanjem njegove mehaničarske table i brojača krugova na velikom tornju. Španac se izvinio ekipi zbog greške kojom je odmah po završetku trke skliznuo sa drugog na peto mesto. Kako je dodao, morao je pogledati veliki toranj kako bi postavio tablu mehaničara za svoj tim da broji krugove. Međutim, zaboravio je da se posljednje kolo u Barceloni računa kao kolo 0 (L-0), a ne kao L-1. "Mogu samo da se izvinim za grešku koja nije prihvatljiva na ovom nivou", rekao je Espargaro nakon greške koja ga je koštala drugog mjesta i dodatno proširila jaz u ukupnom plasmanu za vodećim Quartararom. Čisto ja kriv. Znak iz garaže je bio preblizu prvom skretanju, bio je prvi u nizu. Zato nisam imao vremena
Quartararo suveren do pobjede u Barseloni, Espargaro greškom izgubio drugo mjesto

Fabio Quartararo suvereno je osvojio vruću trku u Barseloni. Francuz je tako povećao prednost u ukupnom plasmanu. Njemu su se na pozornici pobjednika pridružili Jorge Martin i Johann Zarco. Četvrta je ovoga puta bila Joan Mir ispred Aleixa Espargara. Trkač Aprilije izgubio je drugo mjesto nakon što je greškom proslavio svoje mjesto na pobjedničkom postolju na kraju pretposljednjeg kruga. Šesti je bio Luca Marini, a sedmi Maverick Vinales. KTM trkači Binder ispred Oliveire i Alexa Marqueza također su završili među prvih deset. Trku je najbolje započeo Fabio Quartararo, koji je na startu preuzeo vodstvo. U prvom redu, dramu je pružio Takaaki Nakagami, koji je sa sobom poveo Francesco Bagnaio i Alex Rins kada je pao. Japanac i Španac odvezeni su u medicinski centar na pregled.
Vinales želi da rizikuje pri odabiru guma

Očekuje se da će Maverick Vinales riskirati za današnju utrku odabirom zadnje gume. Ako očekujete da će se većina odlučiti za najtvrđu verziju zadnje gume, Španac će možda pokušati da rizikuje sa mekom. Vinales će u trku krenuti sa osmog mjesta nakon što je kroz sporiju obezbijedio plasman u bržu grupu. "Danas smo hteli da budemo u prvoj startnoj liniji. Nismo zadovoljni, jer želimo više", rekao je trkač Aprilije posle kvalifikacija. "Još uvijek imam problema da dobijem jedno brzo vrijeme. Ali on vjeruje da ćemo i to popraviti. Ipak, dobar je dan iza nas. Spremni smo za sutra." Hoće li se Vinales zaista odlučiti za posljednju soft gumu? „Moramo još da razmislimo o tome. Videćemo šta će reći u Michelinu. Ako je moguće, izabraću meku gumu pozadi.
Trkači: Ovo će biti trka za “opstanak”.

Mnogi trkači su mišljenja da brzina u današnjoj trci do pobede neće biti toliko bitna kao trošenje zadnjih guma. Zbog visokih temperatura i klizave staze, utrka je opisana kao trka za opstanak. Kako je istakao drugi iz jučerašnjih kvalifikacija Francesco Bagnaia, ključ pobjede biće da se zadnje gume što duže održe u optimalnom stanju. "Ne znam tačno kako pobijediti Aleixa. Ali ključ će biti pametan u nošenja zadnje gume tokom cijele utrke. Naravno, možete voziti punom brzinom od starta, ali ćete onda imati problema u drugom dio i kraj trke." "Biće to trka za preživljavanje. Moraćete da budete nežni sa ubrzanjima. U četvrtom treningu smo testirali izdržljivost zadnje gume i bili smo zadovoljni rezultatom." S Italijanom se slaže i ova sadašnja
A.Espargaro: Ako želim da se borim za titulu potrebna mi je pomoć Vinalesa

Aleix Espargaro je naglasio da se Maverick Vinales mora svrstati među najbolje ako želi da mu pomogne do svjetske titule. Španac je na domaćoj trci zauzeo drugu najbolju startnu poziciju u sezoni i tako lijepu priliku za pobjedu u sutrašnjoj utrci. Time bi se još više približio generalnom lideru Fabiu Quartararu. Njegovo trenutno zaostajanje je 9 bodova. Espargaro, koji je sebi i timu donio prvu pobjedu u MotoGP-u u Argentini u aprilu, bio je zadovoljan konkurentnošću timskog kolege Mavericka Vinalesa. Završio je osmi u kvalifikacijama nakon treninga u petak. Kako je istakao, Espargaru je potreban konkurentan saigrač u borbi za titulu. Ako želi imati šansu protiv čak osam Dukata i Fabija Kvartarara, Mav mora
Alex Marquez je nakon pada poletio bez pauze

Alex Marquez je morao propustiti današnje kvalifikacije zbog pada na trećem slobodnom treningu. Srećom, odveo ju je bez pauze i očekuje se da će moći da se takmiči na sutrašnjoj trci. Mlađi od braće Marquez izgubio je kontrolu nad motociklom u posljednjem brzom desnom skretanju i pao. Vidljiv od bolova, napustio je stazu i otišao na pregled. "Nije baš najbolji osećaj, ali srećom ništa nije pokvareno. To je najvažnije. Imam samo nekoliko modrica", rekao je Aleks novinarima. "Sutra ujutro imam još jedan pregled, ali sam siguran da ću moći da učestvujem u trci." Vođa LCR tima Lucio Cecchinello vjeruje da je Alex doživio blagi potres mozga, zbog čega bi mogao propustiti domaću utrku po novim pravilima. „Dr. Angel Charte je obavio uobičajene preglede. Svi bi trebali ključati
Aleix Espargaro sa novim rekordom u Barseloni

Aleix Espargaro osvojio je najbolju startnu poziciju uoči trke u Barseloni sa novim rekordom staze (1: 38.742). https://twitter.com/MotoGP/status/1533069494943358976 Francesco Bagnaia i Fabio Quartararo takođe će startovati iz prvog reda. Francuz je vodio nakon prvog dijela Q2, ali su ga na kraju pretekli Espargaro i Bagnaia, Johann Zarco je četvrto vrijeme stavio ispred Fabija Di Giannantonia i Jorgea Martina. Sedmi je bio Alex Rins ispred Mavericka Vinalesa, koji se probio u bržu grupu nakon što je bio najbrži u Q1. Luca Marini i Pol Espargaro završili su među prvih deset. Jedanaesti je bio Jack Miller, a dvanaesti Takaaki Nakagami. Japanci su se izbili u bržu grupu kao drugi u Q1. Kvalifikacije su zbog pada u trećem slobodnom vremenu