Tag: Maverick Vinales

Vinales: Pobjeda sa Aprilijom ima posebnu vrijednost

Maverick Vinales proslavio je svoju desetu pobjedu u MotoGP klasi u Austinu, postavši prvi vozač u MotoGP eri koji je pobijedio na motociklima tri različita proizvođača. Španac je tokom cijelog vikenda pokazao izuzetnu brzinu na Velikoj nagradi Amerike, a odličnu formu je potvrdio i u nedjeljnoj trci, gdje je nakon incidenta u prvoj krivini pao na jedanaesto mjesto, ali je na kraju i pobijedio. Bila je to njegova prva pobjeda sa Aprilijom i iako su mu sve pobjede jako prirasle srcu, ova je posebna jer se pridružio timu u teškim trenucima. "Pobjeda sa Aprilijom ima posebnu vrijednost, jer sam im se pridružio kada su se vozili sa desetog na petnaesto mjesto", rekao je on. "Sada smo jedni od 9 najvećih i iako još treba da se poboljšamo kako bismo bili dosljedniji, imamo jako veliku priliku pred nama ove godine. Vremenom ćemo prikupiti dovoljno
Vinales je uspio ono što čak ni Valentino Rossi nije uspio

Osvajanjem Grand Prixa Amerike, Maverick Vinales je postavio jedinstvenu prekretnicu koju čak ni Valentino Rossi, koji se smatrao referentnom tačkom, nije mogao postići. Vinales je postao jedini trkač koji je uspio pobijediti u MotoGP klasi (nakon 2002.) na motociklima tri različita proizvođača, a Španac je tek peti trkač u historiji koji je postigao takav podvig. Vinales je svoju prvu pobjedu proslavio na motociklu Suzuki, potom je upisao još nekoliko pobjeda na Yamahi, a nakon prelaska na Apriliju 2021. godine već je pobjeđivao u sprinterskim utrkama, što je i službeno zabilježeno u ostalim statistikama.
Vinales je ostao neporažen i u glavnoj trci Velike nagrade Amerike

Maverick Vinales je na startu trke pao na jedanaesto mjesto, ali se nakon nešto više od pola krugova vratio u vodstvo i tako je nakon pobjede u kvalifikacijama i sprinterskoj utrci slavio i pobjedu u nedjeljnoj trci za Grand Prix of the Americas, gdje smo vidjeli dosta promjena u vodstvu, gdje su se na trenutak našli Pedro Acosta i Marc Marquez, koji su se srušili i povukli dok su vodili trku. https://twitter.com/MotoGP/status/1779596989686071319 Akosta će morati da sačeka svoju prvu pobedu i ovoga puta je morao da se zadovolji drugim mestom, dok je Enea Bastianini sa dva kruga stigao do poslednjeg mesta na pobedničkom postolju. idi, pretičući Jorgea Martina. https://twitter.com/MotoGP/status/1779592179997946113 trkaći vikend Francesca Bagnaie za
Na zagrijavanju, Vinales je ponovo najbrži, a Marquez je najbliži

Maverick Vinales, nakon što je osvojio najbolju startnu poziciju za Veliku nagradu Amerike i pobijedio na subotnjoj MotoGP sprint trci, također je postavio najbrže vrijeme za zagrijavanje prije glavne trke. Ponovo mu se najbliže približio sunarodnik Marc Marquez na Ducatiju, dok je Raul Fernandez postigao odlično treće vrijeme. Horhe Martin je bio četvrti, a Aleks Markez peti, dok je Pedro Akosta završio pripreme za trku na šestom mestu. Sedmi i osmi put postavili su trkači fabričkog tima KTM-a Bred Binder i Džek Miler, a u prvih deset smo videli i Franca Morbidelija i Aleiksa Espargara. Enea Bastianini je zaostao za Vinalesovim vremenom od 0.999 sekundi, dok je aktuelni svjetski prvak Pecco Bagnaia bio tek petnaesti.
Vinales je na kraju trke objasnio razlog pada

Maverick Vinales je potvrdio da je do njegovog pada u prvom zavoju posljednjeg kruga došlo zbog problema s mjenjačem. Oni bi se trebali pojaviti već u šestom kolu. Nakon pobjede u subotnjoj sprint trci, vozač Aprilije smatran je jednim od glavnih favorita da ponovi ovo postignuće u glavnoj nedjeljnoj trci. Potvrdio je to već u uvodnoj dionici, kada je zajedno sa Jorgeom Martinom i Eneom Bastianinijem stekao lijepu prednost nad svojim goničima. Ali od šestog kruga pa nadalje, Španac je imao dosta problema sa prebacivanjem između pete i šeste brzine. Dok je ubrzavao na kraju pretposljednjeg kruga, njegov motocikl je prebacio u neutralni položaj umjesto šeste brzine. To je bio i razlog zašto je naglo usporio dok je bio na drugom mjestu. Kada ubrzate iz prvog zavoja, motocikl je iznenada gotov
Vinales nakon greške Bagnajea u sprint trci u Portimau

Maverick Vinales pobjednik sprint utrke u Portimau. Španac je poveo na četiri kruga do kraja kada je tadašnji lider Francesco Bagnaia napravio grešku. Marc Marquez i Jorge Martin zauzeli su drugo i treće mjesto. https://twitter.com/MotoGP/status/1771558847649288391 Francesco Bagnaia završio je četvrti. Aktuelni svjetski prvak vodio je veći dio trke, ali je na početku osmog kruga pogriješio pri kočenju u prvom zavoju. Peti je bio Jack Miller ispred Enea Bastianinija, koji nije uspio iskoristiti najbolju startnu poziciju. Pedro Akosta je prešao ciljnu liniju kao sedmi ispred Aleixa Espargara. Fabio Quartararo je zauzeo posljednji bod sa devetim mjestom. Raul Fernandez je kompletirao prvih deset. Marco Bezzecchi završio je jedanaesti
Vinales kažnjen, Bagnaia kreće u trku sa prvog mesta

Francesco Bagnaia će sa najbolje startne pozicije krenuti u odlučujuću trku ovogodišnjeg šampionata u Valensiji, koju je u kvalifikacijama osvojio Španac Maverick Vinales. No, vozač Aprilije ignorirao je crno-narandžastu zastavu na jutarnjem zagrijavanju i nastavio na stazi uprkos očiglednim tehničkim problemima na motociklu, zbog čega su ga stjuardi kaznili gubitkom tri startna mjesta. Vinales će tako krenuti u trku sa četvrtog mjesta, ispred Breda Bindera i Jorgea Martina, a jedno mjesto osvojili su Johann Zarco i Jack Miller, koji će trku krenuti iz prvog reda. https://twitter.com/MotoGP/status/1728712809033134266
Vinales najbrži na zagrijavanju prije MotoGP trke u Kataru

Maverick Vinales bio je najbrži na MotoGP zagrijavanju uoči Velike nagrade Katara. Johan Zarco je bio najbliže svom vremenu od 1:53.346, dok su Fabio Quartararo, Alex Marquez i Brad Binder završili zagrijavanje među prvih pet. Šesti je bio Jack Miller ispred Marca Marqueza, Franca Morbidellija, Francesca Bagnaioa i Marca Bezzecchija. Jorge Martin je postavio tek šesnaesti put.
Aleix Espargaro bi bio spreman da pređe na Hondu

Aleix Espargaro je rekao da bi također razmotrio prelazak u Hondu, jer je po njegovom mišljenju Honda uvijek dobra opcija. Nakon što je Marc Marquez najavio prelazak u tim Gresini 2024. godine, Honda još uvijek traži zamjenu za njega. Miguel Oliveira i Maverick Vinales su među trkačima koji se najglasnije povezuju s prelaskom u japanski tim, a sada se listi kandidata pridružio i Espargaro, koji sa Aprilijom ima ugovor do kraja sezone 2024. "Honda je uvijek dobra opcija", rekao je. "Honda je za mene isto što i Barcelona - najbolji i najveći fudbalski tim na svijetu. Oni trenutno prolaze kroz teška vremena, to ne možemo poreći, i Barca prolazi kroz teška vremena, ali svi žele da igraju za njih ." Pa šta ako Honda ponudi dogovor? „O svemu u životu treba razmisliti. Ali zašto