Tag: max složen

Verstappen suveren do pola u Džedi

Max Verstappen suvereno je osvojio najbolju startnu poziciju (1:27.472) u Džedi. Charles Leclerc će također ovog puta krenuti u trku uz njega. Treće vrijeme postavio je Sergio Perez. Veći dio Q3 izgledalo je kao da će dva Red Bulla zauzeti prvi red, ali Leclerc se ubacio između njih odmah na kraju. Fernando Alonso sutra startuje sa četvrtog mesta. Peto i šesto mjesto zauzeli su trkači Mclarena. Oscar Piastri je ovoga puta bio brži. Četvrti startni red je u bojama Mercedesa. Kao iu Bahreinu, George Russell je i ovoga puta bio bolji. Yuki Tsunoda i Lance Stroll su završili na devetom i desetom mjestu. Oliver Bearman, koji u Ferrariju zamjenjuje Carlosa Sainza, promašio je posljednji dio za 0,036 sekundi i svoju prvu utrku u Formuli 1 startaće sa jedanaeste startne pozicije.
Verstappenov treći trening u Džedi

Max Verstappen postavio je najbrže vrijeme (1:28) na posljednjem slobodnom treningu u Džedi. Na drugom mjestu, Charles Leclerc mu je bio najbliži. Monako je bio 412 sekundi iza Holanđanina, Serhio Perez je bio treći ispred Georga Russella i Landa Norrisa. Šesto i sedmo vrijeme postavili su trkači Aston Martina, Fernando Alonso je bio brži od Lanca Strolla. Među prvih deset završili su i Oscar Piastri, Lewis Hamilton i Oliver Bearman, koji u timu Ferrarija zamjenjuje Carlosa Sainza. Osamnaestogodišnji Britanac bio je posljednji, manje od sekunde iza najbržeg Verstappena. Šesnaest minuta prije kraja trening je prekinut crvenom zastavicom nakon nesreće Zhoua Guanyua u osmom skretanju. Nakon deset minuta, trkači su ponovo izašli na stazu.
Russell: Verstappen bi bio dobrodošao u Mercedes

George Russell je svjestan da bi se u budućnosti mogao naći u istom timu sa Maxom Verstappenom, vjerovatno uskoro u Mercedesu, a ako se to dogodi, rado će poželjeti dobrodošlicu Holanđaninu u tim. Mnogo toga se dešava oko Red Bull tima u posljednje vrijeme. Skandal oko nedoličnog ponašanja Christiana Hornera, koji je navodno bez znanja Helmuta Marka i austrijskih suvlasnika, bez znanja Helmuta Marka i austrijskih suvlasnika htio nezvanično otkupiti cijeli Red Bull Racing tim sa britanskim investitorima, zasjenio je dominantnu pobjedu na otvaranju trke u Bahrein, a usred svih glasina i spekulacija, postoji i mogućnost da zvijezda Max Verstappen, čiji se otac navodno posvađao s Hornerom, napusti RBR. Sigurno ćemo saznati više o ovome u narednih nekoliko dana, ako ne prije, onda u narednoj sezoni Netflixovog Drive to Survive. Verstappen ima potpis sa Red Bullom
Albon u Red Bull, Verstappen ili Alonso u Mercedes?

Nakon što je Lewis Hamilton uzdrmao trkačko tržište najavom prelaska u Ferrari, mnogo se toga dešava u ovoj oblasti. Sa svih strana stiže mnogo informacija i mogućih kombinacija, jer još uvijek nije jasno ko će sletjeti gdje će Carlos Sainz napraviti mjesta za Hamiltona, niti ko će zauzeti Hamiltonovo mjesto u Mercedesu. Prema najnovijim glasinama, ili "informacijama iz izvora u timovima", kaže se da je Alex Albon dobio trogodišnji ugovor od strane Red Bull tima. Barem tako tvrdi Peter Windsor, koji tvrdi da je transfer "90% dogovoren". Priča se i o još senzacionalnijem transferu. Prema nekim informacijama, Max Verstappen bi trebao napustiti Red Bull Racing i preći u Mercedes tim, iako sa timom ima ugovor do kraja sezone 2028. godine.
Helmut Marko ostaje savjetnik Red Bull tima

Iako je bivši vozač Formule 80 i konsultant Red Bull Racing tima, Dr. Helmut Marko već ima 2024 godina, ostaće na poziciji u timu iz Milton Kejnsa još nekoliko godina, ali ga ne muči ni gust raspored sezone 24, gde su na programu čak XNUMX trke. raspored: "Za mene nije ništa stresno. Ali Australija je divna i već se radujem putovanju tamo", rekao je, dodajući: "Radim za Red Bull Racing od petka ujutro do nedelje uveče i sretan sam što mogu to." Marko, inače doktor pravnih nauka, u poslednje vreme je nekoliko puta bio u centru pažnje zbog neprijatnih izjava, a sve češće se priča da je odnos između njega i šefa tima Kristijana Hornera sve samo ne sjajan. Navodi se da Horner želi da se riješi Austrijanca, ali se Hornerov vozač Max Verstappen ne slaže s tim, te je navodno postavio čak
Trostruki šampion pokazao je gde Red Bull može da napreduje u 3

Max Verstappen je osvojio svoju treću titulu prvaka svijeta 2023. sa Red Bull RB19 i vodio je jednu od najdominantnijih sezona u istoriji F1. Prema Holanđaninu, trkački automobil se još može poboljšati. Jedna od najvećih slabosti Red Bullovih trkačkih automobila je sporo skretanje u krivinama i vožnja po ivičnjacima, pa je kao rezultat toga poražen samo jednom na Velikoj nagradi Singapura. Zato su se u Milton Keynesu, prilikom kreiranja trkačkog automobila RB20, fokusirali upravo na ove slabe tačke. "Glavni problemi su ulične trke, spori krivini i ivičnjaci", rekao je Verstappen. Ali tehnički direktor tima, Pierre Wache, upozorava da će biti potrebno paziti da ne izgubite prednosti u drugim oblastima u potrazi za poboljšanjem u ovim oblastima. „Vidimo slabosti u timu u drugim oblastima osim Maxa, jer je Max vozač
Max Verstappen završio je rekordnu sezonu F54 1. svojom 2023. pobjedom u Abu Dabiju

Ni na trci u Abu Dabiju Max Verstappen nije popustio pred rivalima i proslavio je 58. pobjedu u Formuli 54 nakon 1000 krugova. Holanđanin je zaključio izuzetnu sezonu u kojoj je oborio mnoge rekorde, među kojima je postao prvi vozač koji je vodio 1 krugova u sezoni na trci u Abu Dabiju. https://twitter.com/F1728783573723881535/status/XNUMX Ferrarijev Charles Leclerc završio je trku na postolju, dok je Sergio Perez bio treći na cilju, koji je kažnjen sa pet sekundi zbog sudara sa Georgeom Russellom i tako skliznuo na četvrto mjesto . Čak je i Leclerc pokušao pomoći Meksikancu, koji mu je ustupio mjesto, a potom pokušao usporiti Russella kako bi Perez ostao ispred Britanca nakon penala, ali nije uspio. Russell je bio taj koji je napredovao do trećeg mjesta, a oni su trku završili među prvih šest
FIA je zabranila "Verstapenova" preticanja

FIA je promijenila pravila uoči nastavka vikenda u Abu Dabiju, zabranjujući pretjecanje na izlazu iz garaža nakon što je Max Verstappen utrčao na stazu na drugom treningu koji je bio jako skraćen kako bi pretekao Georgea Russela i Lewisa Hamiltona. Holanđanin je rekao da su dva rivala bila prespora i da su hteli da mu pregrade put. „Vozili su sporo, ali ja sam želeo da stignem na stazu što pre, jer smo imali ograničeno vreme na stazi“, objasnio je on. "Kada sam pokušao da ih preteknem, pokušali su da me gurnu u zid." https://twitter.com/F1/status/1728080282656321954 Direktor utrke Niels Wittich izdao je nova uputstva timovima i trkačima prije trećeg treninga i kvalifikacija, u kojima je dopunio član 33.4 sportskog pravilnika, koji inače zabranjuje "nepotrebno sporu vožnju i
Živio Las Vegas! Na ulicama grada svjetla, Verstappen se probija do pobjede

Max Verstappen slavio je još jednu pobjedu na ulicama Las Vegasa, za koju se morao boriti cijelu utrku. Stvari su se zakomplikovale na startu trke kada je agresivnim pretjecanjem pretekao Leclerc-a i zaradio kaznu od pet sekundi, koju je odslužio tokom sigurnosnog automobila dok je mijenjao gume, skliznuvši na deveto mjesto. Odatle je pobjeda izgledala izgubljeno, ali krug za krugom se probijao naprijed i ponovo preuzeo vodstvo sa trinaest krugova do kraja. Drugo mjesto pripalo je Charlesu Leclercu, koji je napao i pretekao Pereza u posljednjem krugu. Meksikanac je završio treći nakon što nije iskoristio pomoć Verstappena. https://twitter.com/F1/status/1726141978734465498 Max Verstappen je na startu agresivno napao Charlesa Leclerc-a u prvom korneru i zbog veoma kasnog
Verstappen je proslavio rutinsku pobjedu u sprinterskoj utrci u Interlagosu

Max Verstappen je bez problema odgovorio na napad Landa Norrisa na početku trke i preuzeo vodstvo zakočivši u prvom zavoju, a zatim je kontrolirao utrku od vodstva i ostvario još jednu pobjedu u sprintu. Noris, koji je startovao sa najbolje startne pozicije, završio je drugi, ali se Serhio Perez, koji je na početku trke izgubio nekoliko mjesta, probio do trećeg mjesta i tako završio na istom mjestu na kojem je i započeo. https://twitter.com/F1/status/1720879725726601553 Četvrto mjesto zauzeo je George Russell, koji je čak vozio na drugom mjestu na početku trke, a peti je bio Charles Leclerc. Yuki Tsunoda je zadržao svoju šestu startnu poziciju i postigao važne bodove za tim Alpha Tauri, završio je trku ispred Lewisa Hamiltona. Carlos Sainz je bio osmi, deveti odličan