Tag: VN Meksika

Verstappen proslavio 1. pobjedu na F51 utrci u Meksiku, Hamilton također na postolju

Max Verstappen proslavio je 51. pobjedu u F1 karijeri na Velikoj nagradi Meksika, dok su Lewis Hamilton i Charles Leclerc završili utrku među prva tri, koji bi nakon trke mogli biti kažnjeni zbog vožnje oštećenog automobila. Vozač Monaka se u prvoj krivini trke sudario sa Serhiom Perezom, koji je morao da se povuče zbog oštećenja automobila, dok je Leclerc nastavio trku sa oštećenim prednjim krilom, zbog čega mu preti kazna. nakon trke. https://twitter.com/F1/status/1718751297900274109 Četvrti je bio Carlos Sainz u drugom Ferrariju, peti Lando Norris, šesti George Russell, a sedmi Daniel Ricciardo. Utrka je prekinuta u 35. krugu zbog nesreće Kevina Magnussena, koji se okrenuo i zabio u zaštitnu ogradu koju je oštetio. Nakon dobrih deset minuta o
Verstappen, Alonso i Hamilton bez penala

Max Verstappen je izbjegao kaznu zbog sporog izlaska iz boksa, a za isto ponašanje kažnjeni su i George Russell i Fernando Alonso. Alonso, Russell i Verstappen su osumnjičeni da su ometali druge trkače, ali su povjerenici ocijenili da stvar nije toliko ozbiljna, iako će se morati pronaći bolje rješenje kako bi se spriječila opstrukcija drugih trkača na stazi. Pri tome su uzeli u obzir da je usporavanje na izvozu direktna posljedica uvođenja minimalnog vremena kruga, koje je uvedeno kako bi se spriječilo usporavanje trkača na stazi. "Vodili smo računa da trkači moraju istovremeno poštovati minimalno vrijeme kruga, stvarajući dovoljno prostora za još jednog trkača na stazi, te ne smiju stati ili voziti sporo na izlasku iz boksa. Ovi zahtjevi su obostrani. ekskluzivno
Ferrari je zaključao prvi startni red u Meksiku

Charles Leclerc je osvojio najbolju startnu poziciju na Velikoj nagradi Meksika, a njegov timski kolega Carlos Sainz startovaće u prvom redu. Max Verstappen, koji je jedan od skoro polovine vozača na startnoj liniji kojima prijeti kazna, osvojio je treće startno mjesto koje je i dalje pod znakom pitanja. Ako trostruki svjetski prvak izbjegne penal, imat će odličnu priliku sa trećeg mjesta da povede na dugoj ravnoj liniji ispred prvog ugla. https://twitter.com/F1/status/1718387601382727701 Pravo iznenađenje kvalifikacija je Australac Daniel Ricciardo, koji je sa trkačkim automobilom Alpha Tauri osvojio četvrto mjesto, pobijedivši domaćeg heroja Sergija Pereza, koji će trku krenuti s petog mjesto. Šesto mjesto zauzeo je Lewis Hamilton, koji će nakon kvalifikacija biti pod istragom
Verstappen najbrži prije kvalifikacija, Albon i Perez najbliži rivali

Max Verstappen je bio najbrži vozač na posljednjem slobodnom treningu F1 prije VN Meksika, što ne čudi čak ni činjenica da se vozač Williamsa Alex Albon pokazao kao najbliži takmičar prije kvalifikacija, koje će se održati u 23: 0.139 GMT. Tajlanđanin je zaostao samo sedam stotinki sekunde za vremenom Holanđanina, a domaći heroj Sergio Perez je ovoga puta postavio treće vrijeme sa XNUMX sekundi zaostatka. George Russell je bio četvrti ispred Oskara Piastrija, Valtterija Botasa, Yukija Cunode, Landa Norrisa, Daniela Roicciarda, Lewisa Hamiltona i Logana Sargeanta.
Verstappen čak trenira u Meksiku: 16 trkača u jednoj sekundi

Max Verstappen bio je najbrži vozač oba slobodna treninga u petak u Meksiku. U prvom se Alex Albon približio svom vremenu od 1:19.718, ali je poslijepodne Holanđanin postavio letvicu mnogo više, postavivši vrijeme kruga od 1:18.686. Na prvom treningu trkači su testirali prototip Pirellijevih guma za sezonu 2024. godine, a na stazi je bilo pet novajlija. Najbrži od njih bio je Oliver Bearman (Haas), koji je postavio petnaesto vrijeme i bio brži od Fernanda Alonsa. Sedamnaesti je bio Isack Hadjar (AlphaTauri), osamnaesti Jack Doohan (Alpine), a devetnaesti Frederik Vesti (Mercedes). Theo Pourchaire, koji je sjedio u trkačkom automobilu Alfa Romeo, imao je dosta peha, ali zbog problema sa kočnicama nije uspio da prođe niti jedan brzi krug. Održan je i drugi trening
McLaren je u Meksiku postavio novi rekord za promjenu guma F1

Tim McLarena postavio je novi rekord promjene guma u 45. kolu Velike nagrade Meksika. Ovo je trajalo 1.98 sekundi u bolidu Daniela Ricciarda, što je novi rekord F1 po novim pravilima, koja bi trebalo da uspore zaustavljanje u boksu, kao i najbrži pit stop tima u istoriji. Nova pravila o zaustavljanju stupila su na snagu sredinom sezone 2021. na inicijativu Mercedesovog tima, a između ostalog predviđaju minimalno vrijeme reakcije od preko 0.2 sekunde da se upali zeleno svjetlo nakon što se volan zavrti. na trkački automobil. https://twitter.com/DHL_Motorsports/status/1586869780719484930 Stajanja su postala nešto sporija otkako su usvojena nova pravila, ali McLarenovi mehaničari su zapravo zabilježili dva najbrža zaustavljanja u Meksiku, uz rekordnih 1.89 sekundi, drugo najbrže , što je t
Vozač Ferrarija je objasnio trenutak kada je zaostajala u Meksiku

Ferrarijevi Carlos Sainz i Charles Leclerc odvozili su jednu od najtiših trka na Velikoj nagradi Meksika i postigli najgori ukupni plasman sezone. Završili su peti i šesti, sa Sainzom 58 sekundi zaostatka za pobjednikom Maxom Verstappenom i Leclercom minut i osam sekundi zaostatka. Vozači tima Maranello smatraju da je to bio jedinstven slučaj kada je na performanse automobila uticala velika nadmorska visina trkačke staze braće Rodriguez. "Znali smo i prije početka vikenda da ćemo zbog velike visine izgubiti dio performansi automobila", objasnio je Sainz. "Jednostavno nismo bili dovoljno brzi." Sainz, koji se povukao u prvim rundama trka u Japanu i Austinu, bio je zadovoljan uprkos tome što je završio peti i ovoga puta je barem vodio
Verstappen je u Meksiku slavio rekordnu 14. pobjedu u sezoni

Max Verstappen je lako pretvorio najbolju startnu poziciju na Velikoj nagradi Meksika u svoju četrnaestu pobjedu u godini, svoju 34. u F1, postavljajući novi rekord po broju pobjeda u sezoni. Lewis Hamilton i lokalni heroj, Sergio Perez, završili su na postolju vrlo mirne trke, koju je nakon ostavke Fernanda Alonsa zbog kvara na motoru nakratko dodatno smirivao virtuelni sigurnosni automobil, pored Holanđanin sa zaostatkom od skoro petnaest sekundi. https://twitter.com/F1/status/1586835884741201922 Pratili su ih George Russell, Carlos Sainz, Charles Leclerc i Daniel Ricciardo, skoro minut iza Verstappena. Australac za volanom McLaren trkačkog automobila izazvao je sudar sa Yukijem Tsunodom, zbog čega je kažnjen sa 10 sekundi, ali mu je bilo dosta
Hamiltonovi problemi sa motorom uticali su na ishod kvalifikacija

Mercedes vjeruje da su problemi s motorom Lewisa Hamiltona poremetili Britančev brzi krug da zauzme treće mjesto na nedjeljnoj Velikoj nagradi Meksika. Dvojica Mercedesovih trkača bili su najbrži na posljednjem slobodnom treningu, ali su u posljednjem dijelu kvalifikacija morali priznati nadmoć Red Bullovom trkaču u borbi sa Maxom Verstappenom. George Russell je izgubio svoju drugu pol poziciju u sezoni za tri desetinke sekunde, a Hamilton je bio pet hiljaditih dionica iza njega. Russell se mučio sa upravljanjem bolida u brzom krugu, dok je Hamilton otkrio da je imao problema sa pogonom koji su se pojavili u drugom periodu, zbog čega je gubio snagu kada je ubrzavao iz krivina. „Gubili smo dosta vremena u zadnjoj krivini, kao i u svim d