Tag: Monte Carlo

Leclerc u skraćenim kvalifikacijama do stupa u Monaku

Formula 1
Charles Leclerc je osvojio najbolju startnu poziciju prije svoje domaće trke u Monaku. Njegov timski kolega Carlos Sainz krenut će u trku sa prve startne linije, dok će drugu startnu liniju zauzeti trkači Red Bull Racinga Sergio Perez i Max Verstappen. https://twitter.com/F1/status/1530566491766136837 Kvalifikacije su završene 30 sekundi prije vremena nakon što se Perez okrenuo i Sainz se zabio u njega, a sudije su objesile crvenu zastavu. Peti je bio trkač Meklarena Lando Noris ispred Georga Rasela i Fernanda Alonsa, koji je takođe udario u gume kada su se sudarili Perez i Sainz. https://twitter.com/F1/status/1530566206998052869 Lewis Hamilton završio je kvalifikacije na osmom mjestu, ispred Sebastiana Vettla i Estebana Ocona.
Leclerc je imao i drugi trening u Monte Carlu

Formula 1
Charles Leclerc i Ferrari čvrsto su odlučni da zauzmu najbolju startnu poziciju u kvalifikacijama u subotu i prvi prođu kroz cilj u nedjelju. Pa teorija, pa plan, šta će biti realnost, pa ćemo sutra i u nedelju biti pametniji. No, sudeći po nastupima Redsa, a posebno Leclerc-a na oba treninga, bez grižnje savjesti možemo potvrditi njihovu ulogu favorita. Ovog puta na drugom treningu oba Maranello trkačka automobila bila su praktično u svojoj ligi. Iza crvenih Ferrarija nalazimo oba Red Bulla, koji ovoga puta nisu mogli pratiti tempo trkačkog automobila F1-75. https://twitter.com/F1/status/1530219221170499589 Charles Leclerc je odlučan da bodri domaće navijače u nedjelju. I dok je Džordž Rasel, uprkos poteškoćama, ponovo uspeo da odveze ohrabrujući trening, Le jeste
F1 - VN Monaka, raspored, vrijeme, gume

Formula 1
Na programu je sedma trka u sezoni 2022. koja predstavlja svojevrsni vrhunac kalendara Formule 1, odnosno VN Monaka. Ovog puta, po prvi put u istoriji, trkački vikend u Monte Karlu ne traje četiri dana, već samo tri, kao i na svim ostalim događajima. Do sada se smatralo da su prva dva treninga zakazana za četvrtak, a petak je bio slobodan dan za kraljevski moto sport. Nakon što je Red Bull poveo između oba trkača (Verstappen) i timova dvostrukom pobjedom u trci za Veliku nagradu Španije, možemo se nadati nastavku njihovog duela sa Ferrarijem, sa Charlesom Leclercom, koji je podnio ostavku u Barceloni, dajući sve od sebe da obezbedi pobedu u domaćoj trci. Ali zbog specifičnosti ulične staze kneževskog grada, ne treba isključiti iznenađenje, a tu bih mogao dodati i svoj mercedes, koji po sopstvenom
Leclerc bez penala - u Monaku kreće s prvog mjesta

Formula 1
Charles Leclerc će izbjeći promjenu brzina i posljedični gubitak pet startnih mjesta na domaćoj trci u Monaku, pa će Monako juriti pobjedu sa najbolje startne pozicije. Trkač Ferarija postavio je najbrže vrijeme u kvalifikacijama, ali je u narednom krugu napravio grešku i zabio se u ogradu, a sudar je postavio pitanje da li je oštećen i mjenjač. U Ferrariju su preko noći pregledali mjenjač i ustanovili da nije oštećen, pa će Leclerc moći da konkuriše s njim u trci i tako izbjegne kaznu za zamjenu. Za Monako je ovo osma trka na kojoj će startovati sa prvog mesta, a Maks Verstapen trku će krenuti sa prve startne linije.
Monako počinje pripreme za ovogodišnju trku

Formula 1
Prošle godine, Monako je bio jedno od 13 mjesta koje su otkazane zbog globalne pandemije koronavirusa. Bio je to prvi put od 1954. da na ulicama Monte Karla nije održana trka šampionata Formule 1. pošto su vlasti dale zeleno svetlo za trku Formule 1, istorijski Grand Prix i za Formulu E. U saopštenju se navodi: "Nakon Posebna 1. godina, kada smo morali da otkažemo zbog pandemije Covid-2020, priliku da dočekamo tri velika događaja između 19. aprila i 23. maja 23. Ovogodišnje izdanje će biti izuzetno, sa tri planirana događaja.

Formula 1
Michael Schumacher osvojio je svoju posljednju najbolju startnu poziciju na dan 2012. godine, u kvalifikacijama za VN Monte Carla, nakon što je u neposrednom obračunu pobijedio Marka Webbera za samo 0.08 sekundi. Sedmostrukom F1 svjetskom prvaku ovo je ujedno bio i prvi "pole position" od sezone 2006., ili nakon povratka u Formulu 1, ali to se nije ubrajalo u njegovu službenu statistiku, jer se Nijemac sudario s Brunom Sennom u prethodnoj trci u Španiji i za penal izgubio pet startnih mjesta. Schumi je 68 puta pobijedio u kvalifikacijama, osvojivši svoj posljednji zvanično priznati "pol" na VN Francuske 2006. godine, postavivši rekord koji je trajao 11 godina dok ga na VN Italije 2017. nije nadmašio Lewis Hamilton. https://youtu.be/RhemGJgwdpM
Princ Albert nagovijestio je promjene staza u Monaku

Formula 1
Kneževina Monako trenutno se podvrgava opsežnim radovima vrijednim oko dvije milijarde eura, s kojima će Monte Carlo dobiti malo više zemlje, a to bi također moglo pokrenuti promjene na legendarnoj stazi na kojoj se utrkuje Formula 15. Kneževina će poplaviti more i tako dobiti novih 2025 hektara zemlje, a radovi se odvijaju neposredno prije početka tunela, kroz koji se trkaći automobili svake godine utrkuju na GP Monaka. Očekuje se da će projekt biti završen XNUMX. godine, a novi kvart zvat će se Portirjev zaliv, gdje će, naravno, rasti stambene zgrade visoke cijene, kao i neke javne površine, park i mala marina. Princ Albert je, međutim, nagovijestio da bi novoformirana teritorija mogla poslužiti i kao dodatni dio čuvene krivudave staze u Monaku. „Uvijek tražimo načine kako proširiti stazu, pa će o tome biti riječi
Raikkonen nakon dugih devet godina od prvog mjesta

Formula 1
Kimi Raikkonen osvojio je svoju sedamnaestu najbolju startnu poziciju u karijeri kvalificirajući se za Veliku nagradu Monaka, prvu nakon skoro devet godina. Finac je posljednji put utrku započeo s prvog mjesta 23. juna 2008. godine na Velikoj nagradi Francuske, odnosno prije 128 trka, a Finac je danas bio i prejak za svog saigrača Sebastiana Vettla u Monacu. Četvorostruki svjetski prvak kvalifikacije je završio 0.043 sekunde iza Raikkonena. Treći je bio Valtteri Bottas, koji je bio 0.002 sekunde sporiji od Vettla i tako 0.045 sekundi iza svog sunarodnika. Lewis Hamilton završio je kvalifikacije u drugom poluvremenu i trku će započeti sa 14. mjesta. Raikkonen tako, barem u teoriji, ima najbolje polazište za sutrašnju pobjedu. Svjetski prvak 2007. godine pobijedio je na svojoj posljednjoj trci 2013. godine kada je trčao
Kobno na prvom testu relija Monte Carlo

WRC
Sezona Svjetskog prvenstva u reliju nije ni počela dobro, kada ju je već obilježila tragedija. Na zaleđenom putu prvog testa brzine Monte Carlo relija, Hayden Paddon, vozač Hyundaija, izgubio je kontrolu nad automobilom u lijevom zavoju i zabio se leđima u stjenovitu padinu uz cestu. S njim i njegovim suvozačem Johnom Kennardom sve je bilo u redu, a trkaći i20 nije pretjerano oštećen, ali nažalost neoprezni gledatelj stajao je u nesvijesti nakon sudara s trkaćim automobilom. Spasioci su ga helikopterom odveli u bolnicu u Nici, gdje je nažalost umro. Organizatori su pokrenuli istragu zašto gledalac stoji na neprikladnom mjestu i ko je odgovoran, a Hyundaijev tim izrazio je saučešće porodici preminulog.
Nova sezona, novi trkački automobil, a Ogier ostaje na vrhu

WRC
Sebastien Ogier započeo je suradnju s novim M-sport timom s najboljim vremenom u takozvanom shakeownu prije relija Monte Carlo, što je prvi reli u ovogodišnjoj sezoni Svjetskog prvenstva u reliju - WRC. Ogier je završio na testu od 3,35 kilometara sa četiri sekunde prednosti ispred bivšeg saigrača Andreasa Mikkelsena u Škoda Fabiji R5 iz klase WRC2. Ogier-ov suigrač Ott Tanak bio je treći, a četvrti put na testu Jari-Matti Latvala bio je za volanom Toyote Yaris. Hyundaijevi trkači Hayden Paddon i Dani Sordo uzeli su peti i šesti put, a pratio ih je Latvalin saigrač Juho Hanninen. Osmi put pripao je Hyundaijevom trećem trkaču, Thierryju Neuvilleu. Neki su trkači bili malo rezervisaniji i to su va