Tag: Mugello

Aleix Espargaro je najbrži na 2. treningu u Mugellu

Trkač Aprilije Aleix Espargaro bio je najbrži trkač prvog slobodnog treninga u Mugellu. Španac, koji je prije početka trkačkog vikenda potpisao novi, dvogodišnji ugovor sa Aprilijom, bio je za manje od pola stotinke brži od svog domaćeg heroja Francesca Bagnaiea (Ducati). Treće vrijeme je postavio drugi trkač fabričkog tima Ducati, Australac Jack Miller, au prvih pet još dva Ducati trkača, Johann Zarco (Pramac Ducati), koji je dva puta pao na treningu, i Luca Marini (VR46 Ducati) završili su obuku. Šesti je bio Enea Bastianini (Gresini Ducati), sedmi Brad Binder (KTM), osmi Marco Bezzecchi (Gresini Ducati) i aktuelni svjetski prvak Fabio Quartararo, koji je bio najbolje rangirani Yamaha trkač. Bio je deseti kao najbolji Hondin predstavnik, Pol Esparga
MotoGP: Raspored VN Italije, Mugello

MotoGP karavan ovog vikenda žuri u Mugello, Italija. Petak, 27.5.2022 9:00 - 9:40 FP1 Moto39: 55 - 10:40 FP1 MotoGP10: 55 - 11:35 FP1 Moto2 13:15 - 13:55 FP2 Moto314: 10 - 14 FP55: 2 - 15 FP10 15:50 FP2 Moto2 Subota, 28.5.2022 9:00 - 9:40 FP3 Moto39: 55 - 10:40 FP3 MotoGP10: 55 - 11:35 FP3 Moto212: 35 - 12:50: Q1 Moto313 - Q00 Moto13: 15 - 2:313 FP30 MotoGP14: 00 - 4:14 Q10 MotoGP14: 25 - 1:14 Q35 MotoGP14: 50 - 2:15 Q10 Moto15: 35 - 1:215 Q35 15 Moto50 Nedjelja, 2. 2:29.5.2022 Grijanje Moto9: 00 - 9:10 Grijanje Moto39: 20 - 9:30 Grijanje MotoGP29: 40 Trka Moto10: 00 ...
Luk Ducati do kraja sezone u novim bojama

Moštvo Pramac Ducati je predstavilo nove barve, s katerimi bodo prvič nastopili v Mugellu, nato pa jih bo spremljala do konca sezone 2022. Pramac je v preteklih letih v Mugellu skoraj tradicionalno nastopal s posebno barvno kombinacijo, s katero so se poklonili sodelovanju z Lamborghinijem. Trend se nadaljuje tudi letos, a ne gre za črno-rumeno kombinacijo, temveč za dodatek vijolične barve, ki označuje prihod novega sponzorja, italijanske zavarovalnice Prima. V novih barvah pa bo na stezi v Mugellu tudi Ducatijev testni dirkač Michelle Pirro, ki bo kot wildcard dirkač nastopal v barvah Ducatijevega tovarniškega moštva iz razreda Superbike, katero zaznamuje glavni sponzor Aruba.
Nakagami uvodni trening u Mugellu

Takaaki Nakagami je postigao najbrže vrijeme (1:46.662) na prvom slobodnom treningu u Mugellu. https://twitter.com/MotoGP/status/1530108432048693248 Japanci su jedini pali ispod granice od 1:47. https://twitter.com/MotoGP/status/1530096068582572034 Na drugom mestu, Aleix Espargaro uspeo je da mu se približi. Španac bi uskoro mogao biti upleten u incident sa Miguelom Oliveirom na kočenju na kraju startno-ciljne ravni. https://twitter.com/MotoGP/status/1530102233307697153 Francesco Bagnaia je završio treći, ispred Alexa Rinsa, pobjednika posljednje trke u Le Mansu Enea Bastianinija i Mavericka Vinalesa. Sedmo vrijeme je postavio Jack Miller. Pol Espargaro, Johann Zarco i Luca Marini završili su među prvih deset. Vodeći u bodovanju
Bagnaia: Trebalo bi da otkažemo trku

Nakon trke, Francesco Bagnaia najoštrije je osudio odluku da se održi trka klase Moto GP. Za njega je to bilo potpuno neprihvatljivo nakon smrti Jasona Dupasquiera. Mladi švicarski trkač podlegao je povredama u subotnjim kvalifikacijama, a FIM je zvaničnu vijest o njegovoj smrti objavio neposredno prije Moto 2 trke. Trkač Ducatija, koji je nakon objave vijesti ozbiljno razmišljao o preskakanju trke, potom ju je završio u drugom krugu padom. Da nam je juce svima bilo tesko, danas je bilo prakticno nemoguce.Dobro sam krenuo u trku, poveo u prvom krugu pa pao. Medjutim da li sam zavrsio prvi ili zadnji danas bi bilo isto.Vest o smrti
MotoGP: FABIO QUARTARARO osvaja MUGELLO

Francuz Fabio Quartararo pobijedio je u trci za Veliku nagradu Italije u Mugellu, koju je startao sa najbolje startne pozicije. Yamaha trkač je zabilježio dominantnu treću pobjedu ove godine, značajno povećavši svoje vodstvo u Svjetskom prvenstvu. https://twitter.com/MotoGP/status/1398984224791748613 U borbi za drugo mjesto vidjeli smo priličnu konfuziju. Miguel Oliveira na preporođenom KTM motociklu zauzeo je drugo mjesto ispred Joana Mira, koji je kasnije izgubio drugo mjesto zbog vožnje van staze, ali je i Mir dobio kaznu za isti prekršaj i skliznuo nazad na treće mjesto. https://twitter.com/MotoGP/status/1398984030960427015 https://twitter.com/MotoGP/status/1398985698175291392 Johann Zarco se takmičio u prvim krugovima trke
Umro 19-godišnji trkač Moto3 Dupasquier

Prije MotoGP trke, motociklističku javnost je pogodila tužna vijest da je 19-godišnji švicarski trkač Jason Dupasquier izgubio trku za život nakon teške nesreće na subotnjim kvalifikacijama za Veliku nagradu Italije u Mugellu. Dupasguier je pao u brzoj rundi kvalifikacija Moto3 klase, a nesretnog trkača PrustelGP udario je Ayumu Sasaki koji je vozio iza njega. Japanac je takođe pao, ali nije teže povrijeđen, a Dupasquier je ležao na pisti, gdje su spasioci skoro pola sata pokušavali da ga stabilizuju za transport helikopterom. Iz bolnice u Firenci, gdje je prevezen, stigle su vijesti o teškim povredama mladog trkača, a on je jutros podlegao povredama. U znak sjećanja na tragični gubitak, trkači će odati počast u 13 sati. Dupasquier je prvi trkač od tri
NAKAGAMI najbrži na GREJANJU prije trke u MUGELLU

Trkač LCR Honde Takaaki Nakagami bio je najbrži na jutarnjem zagrijavanju prije trke za Veliku nagradu Italije u Mugellu. Japanac je bio 1 sekundi brži od Johanna Zarca (Pramac Ducati) i 46.746 od Breda Bindera (KTM) na trećem mjestu s vremenom 0.086:0.243. Četvrti je završio Alex Rins (Suzuki), ispred Mavericka Vinalesa (Yamaha), a šesto i sedmo mjesto pripalo je braći Markez, Marku ispred Alexa. Danilo Petrucci, za kojeg se očekuje da izgubi mjesto u KTM-u na kraju sezone, Enea Bastianini (Avtintia) i Aleix Espargaro (Aprilia) također su završili među prvih deset. Čitav paddock je sa mislima o mladom trkaču klase Moto3, Jasonu Dupasquieru, koji se još uvijek bori za život nakon nesreće u kvalifikacijama. https://twitter.com/MotoGP/status/13989275766226780
Vinales; Marquez mi nije smetao

Maverick Vinales je nakon kvalifikacija za Veliku nagradu Italije, koju je završio u prvom dijelu, a trku će započeti sa trinaestog mjesta, rekao da mu nije smetala taktika Marka Markeza i da ga Španac nije omeo. Marquez je pratio Vinalesa u oba brza kruga u prvom dijelu kvalifikacija, čineći Yamahinog trkača vidno ljutim. Honda trkač je napredovao u Q2, a Vinales je nokautiran, ali za to nije krivio svog rivala, već je priznao da jednostavno nije bio dovoljno brz. Šef Yamahe Massimo Meregali nazvao je Marquezov potez nesportskim, a Vinales je odbio komentirati. "Nemam šta da kažem osim da jednostavno nismo bili dovoljno brzi. Iskreno, posle prvog treninga nisam našao pravi osećaj. Išli smo unazad umesto da napredujemo. Dakle, bez izgovora. Bili smo spori.
Marquez protiv Vinalesa: Ko je u pravu?

Marc Marquez i Maverick Vinales igrali su uloge u prvom dijelu kvalifikacija za Veliku nagradu Italije u incidentu koji je vjerovatno označio obračun za promociju u bržu kvalifikacionu grupu. Oba Španca su se plasirala u Q1 dio kvalifikacija nakon prva tri slobodna treninga, gdje su se takmičili sa svojim rivalima za plasman u Q2. U kampu Honda odlučili su da iskoriste vjetar rivala iz Yamahe u lovu na najbrži krug, pa je Marquez u posljednjim minutama prvog dijela iza Vinalesa odvezao na stazu. Ovaj drugi nije bio oduševljen time, pa je čak želio da se otrese društva tako što će se zabiti u boks, a zatim se vratiti na stazu, gdje je napravio brzi krug. No, Marquez je uz pomoć povjetarca bio nešto brži, a nervozni Vinales bio je drugi. Zbog malih razlika, Yamaha trkač je znao