Tag: red bull utrke

Red Bull je slavio dvostruku pobjedu na otvaranju sezone u Bahreinu

Najviša startna pozicija Maxa Verstappena u prvoj trci sezone 2024. u Bahreinu slavila je dominantnu pobjedu u dominantnom stilu u kojem je završio prošlu godinu. Timski uspjeh Red Bull Racing tima upotpunio je Serhio Perez, koji je završio 20 sekundi iza aktuelnog svjetskog prvaka i četiri sekunde ispred Španca Carlosa Sainza u Ferrariju. Sainzov saigrač Charles Leclerc bio je četvrti, a vozač Mercedesa George Russell peti. https://twitter.com/F1/status/1763966503274090817 Trka je protekla bez prekida, a svih 20 trkača stiglo je do cilja. Bodove u trci za šesto mjesto osvojio je i Lando Noris, sedmi je bio Luis Hamilton, osmi Oscar Piastri, deveti Fernando Alonso, a posljednji bod na desetom mjestu osvojio je Lens Strol
Helmut Marko ostaje savjetnik Red Bull tima

Iako je bivši vozač Formule 80 i konsultant Red Bull Racing tima, Dr. Helmut Marko već ima 2024 godina, ostaće na poziciji u timu iz Milton Kejnsa još nekoliko godina, ali ga ne muči ni gust raspored sezone 24, gde su na programu čak XNUMX trke. raspored: "Za mene nije ništa stresno. Ali Australija je divna i već se radujem putovanju tamo", rekao je, dodajući: "Radim za Red Bull Racing od petka ujutro do nedelje uveče i sretan sam što mogu to." Marko, inače doktor pravnih nauka, u poslednje vreme je nekoliko puta bio u centru pažnje zbog neprijatnih izjava, a sve češće se priča da je odnos između njega i šefa tima Kristijana Hornera sve samo ne sjajan. Navodi se da Horner želi da se riješi Austrijanca, ali se Hornerov vozač Max Verstappen ne slaže s tim, te je navodno postavio čak
Da li su takmičari propustili? Red Bullu je istekla kazna

Istekla je kazna testiranja u aerotunelu i kompjuterske simulacije koja je izrečena ekipi Red Bulla 26. oktobra prošle godine zbog prekoračenja budžetskog limita u sezoni 2021. godine. Red Bull je kažnjen sa sedam miliona zbog prekoračenja budžeta, a povrh toga i deset posto smanjenja sati dozvoljenih za testiranje u aerotunelu i kompjuterske simulacije. Tim iz Milton Keynesa, koji je osvojio titulu konstruktora 2022. godine, već je dobio minimalno dozvoljene sate (70 posto) za rad u aerotunelu pod sistemom kapaka, a povrh toga im je radno vrijeme ograničeno kaznom. , ali im je sada istekla granica kazne, pa mogu imati koristi od sedam posto više sati, što će im dobro doći u razvoju trkačkog automobila za sezonu 2024. godine.
Verstappen sa dva opomena, ali ne i jedanaesterac

Max Verstappen neće izgubiti dodatna startna mjesta na Velikoj nagradi Singapura, jer Holanđaninovi redari nisu pronašli potrebu za kaznom uprkos istrazi o tri navodna prekršaja. Međutim, vozač Red Bulla će samo sa jedanaestog mesta juriti za podijum nakon što nije uspeo da pronađe prava podešavanja automobila kod inženjera. Verstappen je ispitan od strane redara zbog tri incidenta. U prvom je aktuelnog svjetskog prvaka u prvom dijelu kvalifikacija pretekao Logan Sargeant na trkačkoj liniji između 17. i 18. zavoja, u drugom se zbog problema s automobilom zaustavio na izlazu iz garaža i na kraju je navodno opstruirao je Yuki Tsunoda. Verstappen nije izgubio startna mjesta, kao što je običaj za prepreke, ali je dobio upozorenja za incident u boksovima i sa Tsunodom, a u slučaju Sargeanta, ocijenili su komesari
Red Bull Racing može završiti sezonu već u Singapuru

Vozači i timovi Formule 2023 imaju još osam trka do kraja sezone 583. godine, ali bi se bitka za titulu konstruktora mogla završiti ovog vikenda u Singapuru. Tim Red Bull Racing vodi šampionat sa 310 boda, odnosno 273 bodova ispred drugoplasiranog Mercedesa koji je do sada sakupio 352 boda. Sa osam trka, uključujući tri sprinterske, na tabeli su do kraja sezone ostala "samo" 1 boda, što znači da aktuelni konstruktorski šampioni već sedam trka pre kraja mogu osvojiti šestu konstruktorsku titulu F42. sezona. Uslov za to je da sakupe XNUMX boda više od ekipe Mercedesa, odnosno u slučaju da slave duplu pobjedu i Max Verstappen ili Sergio Perez osvoje dodatni bod za najbrži krug u trci, a Srebrne strijele skupiti
Red Bull ne planira da se Ricciardo vrati

Uprkos očiglednoj krizi u kojoj je pao drugi vozač Red Bull Racing tima Serhio Perez, ekipa ne planira da ga zamijeni, ali i da jeste, njegovo mjesto ne bi zauzeo Australac Daniel Ricciardo. Ricciardo je prije ove sezone ostao bez mjesta u timu McLarena, pa se prvi put nakon 2018. vratio u Red Bull, gdje će u narednim danima prvi put testirati ovogodišnji trkački automobil RB19 na Pirellijevim testovima guma, ali za sada, prema riječima šefa tima Christiana Hornera, ne planiraju njegov povratak u regularne trke. "Definitivno to trenutno ne planiramo," rekao je Horner. "Bilo je ispravno što smo mu dali priliku da ostane u sportu ove godine jer bi bio veliki gubitak ako bi otišao." Ricciardo ima za cilj da se vrati u regularnu sezonu naredne sezone, tako da će i biti
Verstappen mokri posljednji trening u Kanadi

Max Verstappen je bio najbrži vozač posljednjeg slobodnog treninga Formule 1 u Kanadi, a njegovo vrijeme 1:23.106 bilo je najbliže Monako Charlesu Leclerc-u (Ferrari) u teškim uslovima. Treće vrijeme za trening pripalo je Fernandu Alonsu (Aston Martin), dok je četvrto vrijeme postavio Kevin Magnussen (Haas). Carlos Sainz, koji je slupao svoj automobil, završio je peti. Kvalifikacije za Veliku nagradu Kanade održat će se u 22 sata po našem vremenu.
Pole position za Pereza, Verstappena bez vremena devetog

Sergio Perez će startovati na VN Majamija sa najbolje startne pozicije nakon što su kvalifikacije prekinute zbog pada Charlesa Leclerc-a. Vozač Ferrarija je napravio grešku u posljednjem brzom krugu i zabio se u rezervne gume, zbog čega je završni dio kvalifikacija bio označen crvenom zastavom i nije nastavljen. Čovek iz Monaka nije povređen, ali će u trku krenuti sa sedmog mesta. https://twitter.com/F1/status/1654955058172141570 Fernando Alonso je ušao u prvi startni red, a Kevin Magnussen je bio odličan četvrti, kojeg će nakon kvalifikacija morati saslušati komesar zbog incidenta sa Lewisom Hamiltonom u Q1. . Danac nije potpuno siguran na četvrtom mjestu, jer bi mogla uslijediti kazna. https://twitter.com/F1/status/1654962626194034691 Treći put otišao u Auto
Ricciardo nije zainteresovan za takmičenje u F1 2023. godine

Australac Daniel Ricciardo kaže da nije zainteresovan za takmičenje u ovogodišnjoj F1 sezoni. Ricciardo, 33, odlučio je da napravi pauzu od stalnih trka na kraju prošle sezone nakon što je proveo dvije naporne sezone u McLarenu. Tamo je uspeo da osvoji Veliku nagradu Italije 2021. godine, ali inače nije uspeo da drži korak sa timskim kolegom Landom Norisom. Australac je odlučio da se povuče, ali istovremeno nije želio da zatvori vrata mogućem povratku 2024. godine, pa se vratio u tim Red Bull Racinga, gdje će obavljati ulogu trećeg vozača. To uključuje i rad u marketingu, ali će u isto vrijeme okretati volan u simulatoru, a izuzetno bi mogao raditi i povremeno testiranje sa pravim trkačkim automobilom. Ricciardu se nudi mnoge druge prilike da se takmiči u utrkama izvan F1, ali kaže da želi mentalno o
Imola mora da plati jer je Red Bull preglasan

Sredinom oktobra prošle godine, Red Bull Racing tim iznajmio je trkačku stazu Enzo i Dino Ferrari u Imoli, gdje su snimali promotivni materijal sa aktuelnim dvostrukim svjetskim prvakom Maxom Verstappenom. Ali, menadžer kola će morati da plati deo zarade lokalnim vlastima, jer je Verstapen vozio Red Bullov automobil RB09 iz 2013. godine, koji je sa svojim vrištećim osmocilindričnim motorom premašio zakonski nivo buke. Nadležni su trkalištu uputili zahtjev za plaćanje kazne od 500 eura, a dan snimanja bio je, i pored brojnih trkačkih događaja, jedini u cijeloj godini kada su izmjerene vrijednosti buke bile veće od dozvoljenih. https://www.youtube.com/shorts/RiWYGKUlCOk