Tag: saudiarabiangp

Fernando Alonso je zbog kazne nakon trke ostao bez jubilarnog postolja

Španac Fernando Alonso završio je trku za Veliku nagradu Saudijske Arabije na trećem mjestu nakon što je odslužio kaznu od 5 sekundi za pogrešnu startnu poziciju, što bi mu bio 100. podijum u F1. Međutim, FIA stjuardi su dodijelili Aston Martinu kaznu od 10 sekundi nakon trke zbog neispravnog odsluženja kazne na stanici, zbog čega je 41-godišnji Alonso pao na četvrto mjesto u klasifikaciji trke, ali je kasnije poništio odluku zbog propušteni rok za izricanje kazni.
Perez osvaja VN Saudijske Arabije, Verstappen sa 15. na drugo postolje ove godine

Meksikanac Sergio Perez slavio je pobjedu u F1 utrci za Veliku nagradu Saudijske Arabije. Na pobjedničkom postolju pridružili su mu se njegov saigrač iz Red Bulla Max Verstappen, koji je nakon tehničkih problema u kvalifikacijama krenuo u trku sa petnaestog mjesta i do cilja probio do drugog mjesta, te Fernando Alonso, koji je preuzeo vodstvo nakon starta utrke i zadržao vodstvo nekoliko krugova trka. Španac, koji je zbog pogrešnog pozicioniranja na rešetki morao da odsluži kaznu od 5 sekundi, postigao je jubilarni 100. podijum u karijeri. Trkači Mercedesa George Russell i Lewis Hamilton završili su utrku među prvih pet, dok su iza njih ciljnu liniju prošli trkači Ferrarija Carlos Sainz i Charles Leclerc. Osmo i deveto mjesto zauzeli su vozači alpskog tima Esteban Ocon i Pierre Gasly, posljednji bod bio je p
Verstappen je zaustavljen u kvalifikacijama zbog kvara pogonske osovine

Max Verstappen će startati na F1 VN Saudijske Arabije sa petnaestog mjesta nakon što je izgubio snagu u svom RB19 na početku drugog dijela kvalifikacija. Čast Red Bull tima spasio je Serhio Perez koji je osvojio najbolju startnu poziciju, a Verstappen, koji je u prvom dijelu kvalifikacija bio skoro pola sekunde brži od rivala, sutra će s čela kolone juriti pobjedu. . Na putu do prve ovogodišnje pobjede Perezu će sigurno najviše prijetiti trkač Aston Martina Fernando Alonso, koji će u trku krenuti sa drugog mjesta, dok će George Russell i Carlos Sainz trku krenuti iz drugog startnog reda. .
Velika nagrada Saudijske Arabije: Perez osvojio pol poziciju za Red Bull nakon što se Verstappenov bolid pokvario

Max Verstappen je nakon najbržih vremena na slobodnim treninzima za Veliku nagradu Saudijske Arabije završio na startu drugog dijela zbog kvara na automobilu i zauzeo petnaesto mjesto, ali će Red Bull bolid trku u Džedi krenuti od prvog. mjesto, kao drugi vozač Red Bulle, Sergio Perez. Drugo mjesto osvojio je Charles Leclerc, koji će zbog promjene upravljačke elektronike izgubiti deset startnih mjesta i trku će krenuti sa dvanaestog mjesta. Zbog kazne Monaka, u prvi red će se plasirati Španac Fernando Alonso, koji je bio treći u kvalifikacijama. Vozač Mercedesa Džordž Rasel bio je četvrti, Karlos Sainz peti, Lens Strol šesti, Esteban Okon sedmi, Luis Hamilton osmi, Oskar Pjastri deveti, a Pjer Gasli deseti.
Verstappen: Prednost Red Bulla je manja u Saudijskoj Arabiji nego u Bahreinu

Max Verstappen vjeruje da se neće ponoviti njegov dominantni nastup na Velikoj nagradi Bahreina ovog vikenda, jer je takmičenje izgledalo mnogo bliže na početku trkačkog vikenda Formule 1 u Saudijskoj Arabiji. Iako je Holanđanin vodio u oba treninga na stazi u Džedi, rekao je da su rane simulacije trke pokazale da će takmičenje biti mnogo bliže ovog vikenda. Vozač Red Bulla vjeruje da različita priroda staze, posebno činjenica da nije toliko opterećena gumama, omogućava Red Bullovim rivalima da predstavljaju mnogo veću prijetnju. Na kraju dana, Verstappen je rekao: "Imali smo pozitivan dan, ali još uvijek postoje neke stvari koje možemo poboljšati. Bliži smo jedni drugima, ali više zbog upravljanja gumama. Ne možete stvarno gurati ovdje, tako da mislim da su vremena kruga veoma izjednačena.
Verstappen također 2. trening u Jeddahu

Sa vremenom 1:29.603, Max Verstappen je također bio najbrži na drugom slobodnom treningu F1 u petak za Veliku nagradu Saudijske Arabije. Fernando Alonso (Aston Martin) se približio svom vremenu za 0.208 sekundi, dok je saigrač Sergio Perez završio treći sa skoro tri desetinke sekunde sporije. Četvrto vrijeme za trening postavio je Esteban Ocon (Alpine), dok je peti bio George Russell (Mercedes). Drugi vozač Alpine, Pierre Gasly, bio je šesti, a također smo danas prvi put vidjeli oba Ferrarija među prvih deset. Charles Leclerc je bio deveti, a Carlos Sainz deseti. Sedmo vrijeme na treningu postigao je Lance Stroll (Aston Martin), a Nijemac Nico Hulkenberg (Haas) bio je osmi.
Verstappen je pobijedio Leclerc u Saudijskoj Arabiji i proslavio svoju prvu pobjedu u godini

Aktuelni svjetski prvak Max Verstappen, nakon napetog duela sa Charlesom Leclercom u posljednjim krugovima trke za Veliku nagradu Saudijske Arabije, tri kruga prije kraja trke izveo je odlučujuće pretjecanje za pobjedu. Trkaču Red Bulla ovo je prva pobjeda u godini i 21. u karijeri. Još jedan Ferrari trkač, Španac Carlos Sainz, završio je podijum. https://twitter.com/F1/status/1508149242824642576 Trka je počela bez incidenata, ali kao i na prethodnoj trci nova pravila su se pokazala uspješnim, jer smo u prvom dijelu utrke vidjeli duel u trajanju od nekoliko krugova alpskih trkača, Fernando Alonso i Esteban Ocon, a zatim su intervenirali Valtteri Bottas. Lewis Hamilton je trku započeo na tvrđim gumama i pokušao da pređe što više metara taktikom kasnijeg zaustavljanja.
Perez: Ako sam najbrži ovdje, mogu biti bilo gdje

Meksikanac Sergio Perez konačno je osvojio pole position u svojoj 215. kvalifikacijskoj utakmici. Meksikanac će trku Formule XNUMX za Veliku nagradu Saudijske Arabije započeti sa najboljom startnom pozicijom, što će biti veoma važno za trku koja se odvija na uskoj stazi. No, više od toga veselila ga je činjenica da je na zahtjevnoj trkačkoj stazi uspio pobijediti sve takmičare u kvalifikacijama. "Ako mogu biti najbrži ovdje, onda mogu biti bilo gdje", rekao je. "Ova staza je definitivno najizazovnija za savršen krug, jer stalno puno rizikujete i morate biti izuzetno precizni." Perez je vrlo iznenađujuće došao do najbolje startne pozicije, jer je trkač Ferrarija Charles Leclerc postavio najbrža vremena od sva tri slobodna treninga, a prije posljednje brze krugove bio je ispred njega i Carlosa Sainzea
Wolff: To nije prihvatljivo!

Šef ekipe Mercedesa Toto Wolff bio je veoma razočaran rezultatom svog tima u kvalifikacijama za Veliku nagradu Saudijske Arabije. Posebno bolan udarac dobio je kada je njegova zvijezda Lewis Hamilton prvi put od 2019. godine ispao iz prvog dijela kvalifikacija samo zbog presporog kruga. "Ovo je druga trka u sezoni i još jedna potvrda da nismo tamo gde želimo da budemo", rekao je Wolff. Ali koji problemi muče Mercedesov tim? "Generalno, nije samo jedan problem. Dosta dijelova auta ne radi, ili ih ne razumijemo, ili ne daju očekivane rezultate. Pogledajte rezultate Lewisa i Georgea, ali ne postoje velike razlike u podešavanjima. Ali očigledno su dovoljno velike." da jedan od trkača eliminiše u Q1, a drugi mirno napreduje u Q3." https://twitter.com/F1/status/1
Mick Schumacher propušta utrku u Saudijskoj Arabiji nakon nesreće u kvalifikacijama

Nijemac Mick Schumacher neće nastupiti u F1 trci za Veliku nagradu Saudijske Arabije nakon teške nesreće u kvalifikacijama, u kojoj, prema prvim podacima, nije teže povrijeđen. Tim Haasa najavio je da nećemo vidjeti Schumachera u trci, ali istovremeno da niko neće zauzeti njegovo mjesto, pa će samo Danac Kevin Magnussen predstavljati boje američkog tima. https://twitter.com/HaasF1Team/status/1507816226088701952