Tag: silverstone

Marquezov novi pristup se isplati

Marc Marquez se srušio na VN Velike Britanije, ali vozač Honde kaže da se njegov novi pristup već isplati. Osmostruki svjetski šampion u motociklizmu postigao je samo 2023 poena u prvoj polovini MotoGP sezone 15. godine, zabilježivši četrnaest nesreća i propustivši pet od osam trka. Španac je nakon ljetne pauze zauzeo drugačiji pristup utrkama i odlučio je rezultate ostaviti po strani, voziti opreznije i pokušati izgraditi bolju bazu. Tako je u subotnjoj sprint trci u Silverstonu završio na osamnaestom mjestu, kada je usporio tokom trke i pridružio se ostalim Hondinim trkačima, koje je potom promatrao i tražio načine da poboljša motocikl. U nedelju se popeo na deseto mesto u prvom delu trke, a potom pao posle incidenta na trci sa Eneom Bastianinijem,
Bezzechi: Umjesto da usporim, ja sam ubrzavao

Marco Bezzecchi je otkrio da se srušio na MotoGP Velikoj nagradi Velike Britanije zbog jakog aerodinamičkog efekta. Vozač VR46 je obećavao borbu za pobjedu na Silverstonu, ali se nakon greške pri kočenju na brzom Stoweu u šestom krugu trke, Italijan našao na zemlji i tako izgubio važne bodove u borbi za titulu prvaka svijeta. "Bio sam brz na tom dijelu staze, ali u tom krugu mi se upravljač blokirao kada sam pritisnuo kočnicu", prisjetio se Bezzecchi. "Tako sam popuštao kočnice, zbog čega sam uhvatio Peccovu zavjetrinu i umjesto da usporim, ubrzao sam. Tako da sam morao jače kočiti, ali pošto je prednja guma bila potpuno na granici, pao sam. Razmišljajući sada, ja sam trebao stati prije kočenja voziti više od Peccove zavjetrine, vend
Aleix Espargaro pobjednik utrke u Silverstoneu

Aleix Espargaro je pobjednik trke Silverstone. Španac, koji je u trku krenuo sa dvanaestog mesta, pobedio je u poslednjem krugu. Na podiju su mu se pridružili Francesco Bagnaia, koji je vodio veći dio trke, i Brad Binder. Sa drugim mjestom i padom Marca Bezzecchija, Bagania je povećao svoje vodstvo u ukupnom plasmanu. https://twitter.com/MotoGP/status/1688169737451102209 Četvrto mjesto pripalo je Miguelu Oliveiri, koji je trku krenuo tek sa šesnaestog mjesta. Maverick Vinales bio je peti ispred Jorgea Martina i Luca Marinija. Jack Miller, Johann Zarco i Raul Fernandez upotpunili su prvih deset. Jedanaesto i dvanaesto mjesto zauzeli su timski trkači GASGAS-a Augusto Fernandez i Pol Espargaro. Trkači koji su rizikovali da menjaju motocikle završili su iza njega
Marquez je imao potpuno drugačiji pristup u Silverstoneu

Marc Marquez je bio neprepoznatljiv na subotnjoj MotoGP sprint trci u Silverstoneu. Umjesto agresivne vožnje, Španac je zauzeo drugačiji pristup i čak je usporio tokom trke kako bi pratio ostale vozače na Hondama. "Ovo je komplikovan, kišni dan iza nas", rekao je. "Nisam imao pravi osjećaj na motoru, pa smo iskoristili sprint trku da naučimo. Kada sam vidio da sam van bodova, potražio sam druge Honde i vozio se s njima da ih pratim i učim. Završili smo na trci, naučili smo nešto i iznad svega, nisam pao." Ali osmostruki svjetski šampion možda neće biti zadovoljan samo gledanjem i učenjem u nedjeljnoj trci. "Sutra će uslovi na stazi biti drugačiji. Vidjet ćemo kako će biti." Markez je čestitao svom bratu Aleksu koji je pobedio u trci. „Želeo bih da čestitam Aleksu, koji jeste
Alex Marquez u sprint trci u Silverstoneu do svoje prve pobjede u MotoGP-u

Španac Alex Marquez briljirao je u promjenjivim uvjetima na stazi za sušenje u Silverstoneu i proslavio prvu pobjedu u elitnoj klasi motociklističkog šampionata u MotoGP sprint trci. Drugi je bio Marko Bezzeki, koji je u poslednjem krugu gotovo potpuno eliminisao prednost Španca, ali nije uspeo da pripremi napad za vođstvo. Maverick Vinales i Johann Zarco završili su utrku iza para Ducati trkača. Lider šampionata Francesco Bagnaia završio je trku na trinaestom mestu.
Alonso: Nove gume usporavaju Red Bull i Aston Martin

Fernando Alonso vjeruje da su nove gume koje je Pirelli uveo za Veliku nagradu Britanije usporile Aston Martin i Red Bull. Pirelli je na Silverstoneu predstavio robusnije gume koje su prvobitno bile namijenjene za sezonu 2024. No kako timovi ubrzano unapređuju svoje automobile i povećavaju vakuum, a time i opterećenje guma, odlučili su da neke od inovacija iskoriste već ove godine, kako bi ne bi bilo potrebno povećati donju granicu dozvoljenog pritiska u gumama. "Zaostajemo za desetinku sekunde za McLarenom, pa možda i nije tako loše kao što izgleda, ali u posljednjih nekoliko trka smo nazadovali, a ostali su napredovali", rekao je Alonso. „Postavlja se i pitanje da li je slučajno da neki timovi imaju više problema odmah nakon predstavljanja novih Pirelli guma, dok su neki imali problema sa svojim trkaćim automobilima.
Verstappen: Kao driftanje!

Max Verstappen je svojom 43. pobjedom u F1 povećao svoje vodstvo na ljestvici šampionata na skoro 100 bodova, što znači da može završiti na drugom mjestu u svakoj preostaloj utrci i ipak osvojiti svjetsku titulu. No, vozač Red Bulla nije započeo Veliku nagradu Britanije kako se očekivalo, osjećajući se kao da "driftuje" na startu, zbog čega je izgubio i vodstvo od Landa Norrisa. Noris je odmah nakon starta pretekao Verstappena, što je oduševilo domaće navijače na Silverstonu, ali i približilo Pjastrija vozaču Red Bulla. Noris je vodio prva četiri kruga trke i uspješno je odolijevao ranim pokušajima da prestigne aktuelnog svjetskog prvaka, ali je Verstappen uspio preuzeti vodstvo u petom krugu na uglu Brooklandsa. Verstappen je u
Verstappen slavio 43. pobjedu u Silverstonu, Noris i Hamilton također na postolju

Max Verstappen je svoju najbolju startnu poziciju u Silverstoneu lako pretvorio u 43. pobjedu u karijeri, kojom je učvrstio vodstvo u šampionskoj klasifikaciji. Holanđanina je Holanđaninu za vrat tokom cijele trke držao domaći vozač Lando Noris sa timom Meklarena, koji je čak i vodio u prvim krugovima trke, a potom ostao na drugom mestu, gde se takođe uspešno odbranio od Lewisa Hamiltonovi napadi. Trku je završio na trećem mjestu, dok su Oscar Piastri i George Russell završili među prvih pet.
Verstappen pol position u Silverstoneu, senzacija za hromirani McLaren

Max Verstappen osvojio je najbolju startnu poziciju za Veliku nagradu Britanije F1 u Silverstonu i 27. pol pozicijom u karijeri spriječio apsolutnu senzaciju tima McLaren na domaćoj trci. Trkači domaćeg tima plasirali su se na drugo i treće mjesto, a Lando Noris će trku krenuti iz prvog reda, dok će Oscar Piastri utrku krenuti iz drugog reda. https://twitter.com/F1/status/1677698452971565057 Trkači Ferrarija Charles Leclerc i Carlos Sainz zauzeli su četvrto i peto mjesto, vozači Mercedesa George Russell i Lewis Hamilton završili su na šestom i sedmom mjestu, a Alex Albon, Fernando Alonso i Pierre Gas su također završili u prvih deset.
Mercedes demantuje glasine o kvaru trkačkog automobila W14

Tim Mercedesa demantovao je glasine da je došlo do kvara tokom prvog testa trkačkog automobila W14. Njemački tim je u srijedu predstavio bolid za sezonu 2023, ubrzo nakon što je završio prve krugove na Silverstonu. No, nekoliko fotografija Georgea Russela i Lewisa Hamiltona objavljeno je u javnosti, samo snimak Russell-a kako se izvlači iz garaža. Ubrzo nakon toga internetom su počele da kruže glasine da je garaža imala problema s pokretanjem pogonskog agregata trkaćeg automobila. O ovim glasinama pitali smo predstavnika za odnose s javnošću, koji je potvrdio da se radi o neutemeljenim glasinama, te da je u srijedu trkački automobil vozio radi prezentacije, a u četvrtak su imali dan snimanja. https://twitter.com/MercedesAMGF1/status/1626230078467362816