Tag: startna pozicija

Max Verstappen osvojio je 21. pol poziciju u Australiji

Max Verstappen je zauzeo najbolju startnu poziciju u F1 kvalifikacijama za Veliku nagradu Australije, što je njegova 21. godina u karijeri. Vozač Mercedesa Džordž Rasel startovaće u trci iz prvog reda. Treći je bio Lewis Hamilton, koji je treći put u kvalifikacijama poražen od svog saigrača, ispred Fernanda Alonsa i Carlosa Sainza. Lance Stroll je bio šesti, Charles Leclerc sedmi, a slijede ga Alex Albon, Pierre Gasly i Nico Hulkenberg deseti. https://twitter.com/F1/status/1642046468012818433 Q1 suspendovan zbog greške Pereza Kvalifikacije su počele na suvoj stazi, a dio Q1 je već prekinut crvenom zastavicom 11 minuta prije kraja kada je Sergio Perez napravio grešku pri kočenju i skliznuo u pješčanu izletničku zonu gdje je zaglavio prije nego što je i podesio vrijeme. on će biti Meksikanac
Marquez s rekordom kruga do najbolje startne pozicije u Portimau

Sa rekordom staze u Portimau (1.37.226), Marc Marquez je osvojio najbolju startnu poziciju prije prve sprinterske utrke u MotoGP klasi. Pored njega, iz prvog reda startovaće Francesco Bagnaia i Jorge Martin. Aktuelni svjetski prvak vodio je sve do cilja kada ga je Marc Marquez prestigao uz pomoć vjetra Eneja Bastaianinija. https://twitter.com/MotoGP/status/1639591254991470594 Domaći as Miguel Oliveira će zauzeti četvrtu startnu poziciju ispred Jacka Millera, koji se srušio na kraju kvalifikacija. Treći okret bio je koban za Australijanca. Šesto vrijeme postavio je Enea Bastaianini ispred Mavericka Vinalesa i Mooney VR46 Racing tima. Marco Bezzecchi je ovoga puta bio brži od Luce Marinija. Francuski trkači Johann Zarco i Fab zauzeli su deseto i jedanaesto mjesto
Velika nagrada Saudijske Arabije: Perez osvojio pol poziciju za Red Bull nakon što se Verstappenov bolid pokvario

Max Verstappen je nakon najbržih vremena na slobodnim treninzima za Veliku nagradu Saudijske Arabije završio na startu drugog dijela zbog kvara na automobilu i zauzeo petnaesto mjesto, ali će Red Bull bolid trku u Džedi krenuti od prvog. mjesto, kao drugi vozač Red Bulle, Sergio Perez. Drugo mjesto osvojio je Charles Leclerc, koji će zbog promjene upravljačke elektronike izgubiti deset startnih mjesta i trku će krenuti sa dvanaestog mjesta. Zbog kazne Monaka, u prvi red će se plasirati Španac Fernando Alonso, koji je bio treći u kvalifikacijama. Vozač Mercedesa Džordž Rasel bio je četvrti, Karlos Sainz peti, Lens Strol šesti, Esteban Okon sedmi, Luis Hamilton osmi, Oskar Pjastri deveti, a Pjer Gasli deseti.
Martin je osvojio svoje prve kvalifikacije ove godine

Jorge Martin je osvojio najbolju startnu poziciju prije uvodne trke u Kataru. Enea Bastianini i Marc Marquez počet će iznenađenje dana iz prve startne postave. Četvrti put je stavio Jacka Millera ispred Aleixa i Paula Espargara. Bred Binder, koji se probio u bržu grupu kao najbrži u sporijoj grupi, plasirao se na sedmo mjesto. Velika očekivanja nije opravdao Suzuki trkač, Joan Mir će u trku krenuti sa osmog, a Rins sa desetog mesta. Francesco Bagnaia je ušao između njih. Još gori je bio aktuelni svjetski prvak Fabio Quartararo, koji je kvalifikacije počeo u sporijoj grupi, da bi na kraju postavio jedanaesto vrijeme, tik ispred saigrača Franca Morbidellija. Johann Zarco je postavio najbrže vrijeme na kraju sporije grupe, ali je to bilo t

Michael Schumacher osvojio je svoju posljednju najbolju startnu poziciju na dan 2012. godine, u kvalifikacijama za VN Monte Carla, nakon što je u neposrednom obračunu pobijedio Marka Webbera za samo 0.08 sekundi. Sedmostrukom F1 svjetskom prvaku ovo je ujedno bio i prvi "pole position" od sezone 2006., ili nakon povratka u Formulu 1, ali to se nije ubrajalo u njegovu službenu statistiku, jer se Nijemac sudario s Brunom Sennom u prethodnoj trci u Španiji i za penal izgubio pet startnih mjesta. Schumi je 68 puta pobijedio u kvalifikacijama, osvojivši svoj posljednji zvanično priznati "pol" na VN Francuske 2006. godine, postavivši rekord koji je trajao 11 godina dok ga na VN Italije 2017. nije nadmašio Lewis Hamilton. https://youtu.be/RhemGJgwdpM
Hamilton je osvojio najbolju startnu poziciju

Lewis Hamilton osvojio je najbolju startnu poziciju prije trke u Brazilu. Pored njega trku će započeti Sebastian Vettel. Valtteri Bottas i Kimi Raikkonen trku će započeti iz drugog reda. Red Bull trkači osvojili su peto i šesto mjesto, Verstappen ispred Ricciarda, koji će trku započeti kao jedanaesti zbog kazne. Ericsson, Leclerc, Grosjean i Gasly također su završili među prvih deset. U prvom dijelu, koji su na kraju obilježile lagane kišne kapi, eliminirani su oba trkača McLaren, Stroll, Sainz i Hatley. Sve ekipe brzo su se odvezale do staze na supersoft gumama zbog predviđenih kišnih kapi. Svi osim dva Ferrarija, koji su nakon jednog kruga stavili mekane gume. Za istu strategiju kasnije su odlučili Red Bull i Mercedes. Srebrne strelice su zbog kiše
Hamilton je pol pozicijom oduševio domaću publiku

Lewis Hamilton oduševio je domaću publiku osvojivši najbolju startnu poziciju s Mercedesom uoči sutrašnje Velike nagrade Velike Britanije. U prva dva kola kvalifikacija nije bio najbrži, jer su srebrne strelice vozile malo manje krugova od konkurencije, ali u finalu je ponovo zamahnuo prema vrhu i savladao svog suigrača za dobru desetinu. Pored njega, prvo će startati Nico Rosberg. Druga dva tipa iznenađujuće su pripala Williamsu ispred Ferrarija. Felipe Massa bio je jedan od trkača koji se popravio u završnom pretkolu u drugom brzom pokušaju, što mu je donijelo treće mjesto. Massa je imao oko desetinu prednosti u odnosu na četvrtoplasiranog suigrača Valtterija Bottasa, koji je uz Mercedes i Red Bulls jedini prošao