Tag: Suzuka

Daniel Ricciardo će propustiti prvi trening u Suzuki

Daniel Ricciardo će svoj automobil predati japanskom vozaču Ayumu Iwasi na prvom slobodnom treningu u Suzukiju. To je potvrdio i Helmut Marko nakon trke u Australiji. "Ayumu Iwasa će zamijeniti Daniela Ricciarda u RB timu na prvom slobodnom treningu u Suzuki", rekao je Marko za Speedweek. Dvadesetdvogodišnji Japanac, koji se trenutno takmiči u šampionatu Super Formule, tako će dobiti priliku da se takmiči u Formuli 1 pred svojim domaćim navijačima. To znači da će RB tim na prvom treningu u Suzukiju imati potpuno japansku postavu. Prema pravilima, sve ekipe moraju ponuditi priliku novajlijama tokom prva dva besplatna treninga u sezoni. To znači da je svaki vozač Formule 1 primoran da propusti jedan prvi besplatni trening.
Leclerc se već greškom radovao postolju

Charles Leclerc je bio siguran u cilj na podijumu na Suzuka trci nakon što je pretekao spori Red Bull Racing tim. Čovek iz Monaka je mislio da je upravo prošao pored Maxa Verstappena, ali u autu je zapravo bio Sergio Perez. Vozač Ferarija je trku za Veliku nagradu Japana startovao i završio na četvrtom mestu, a grešku je napravio Perez, koji se povukao u prvom delu trke, a potom se vratio u trku nekoliko krugova kasnije i odslužio pet sekundi. kazna na zaustavljanju. Leclerc je tako smatrao da Perez više nije u trci i bio je uvjeren da je Verstappen u nevolji. "Mislio sam da se Verstappen povukao", rekao je. "Mislio sam da ću zauzeti postolje, pa sam se iznenadio kada sam vidio ploču u posljednjem krugu kako kaže da
Perez ostavlja Suzuku sa četiri kaznena poena

VN Japana bila je trka koju treba zaboraviti za Sergija Pereza. Meksikanac je već na startu trke učestvovao u sudaru u kojem je oštetio bolid, nakon čega je uslijedila promjena krila tokom sigurnosnog automobila, gdje je napravio prekršaj ulaska u boks kada je pretekao Fernanda Alonsa, a potom i tokom utrke takođe se zapetljao sa Kevinom Magnusenom, zamalo se sudario sa Landom Norisom i na kraju se povukao. No Meksikanac se ipak vratio u trku nakon nekoliko krugova u boksu, toliko da je stao gdje je odslužio kaznu od 5 sekundi zbog sudara sa Magnussenom, koji se neće prenijeti na sljedeću utrku, a zatim penzionisan zauvek. Međutim, 12 kaznena boda koja je Perez dobio za prekršaj sigurnosnih automobila i sudar s Magnussenom se prenose u sljedećih 4 mjeseci, ukupno
Sainza je zabavljala Mercedesova imitacija njegove DRS taktike

Carlos Sainz je nakon trke Formule 1 za Veliku nagradu Japana rekao da se jako zabavio u autu, a čak se i nasmijao kada je vidio da je Mercedes pokušao da kopira njegovu taktiku sa trke u Singapuru, kojom je odbranio pobjedu. Sainz je u Singapuru usporio dovoljno da Lando Norris uhvati DRS iza sebe, a zatim je iskoristio McLaren kao štit od Georgea Russela i Lewisa Hamiltona. U Suzuki su uloge bile zamijenjene, a Sainz je jurio Hamiltona i Russella za peto i šesto mjesto. Prateći uputstva tima, Russell je pustio Hamiltona da ide prvi, a zatim je zamolio svog saigrača da mu pruži DRS za odbranu od Sainza, koji je prepoznao taktiku. "Mislio sam da je zabavno. Smijao sam se dok sam vidio Lewisa kako usporava u uglu 130R kako bi George uhvatio DRS. Znao sam
Verstappen je zatvorio usta zlim jezikom u Suzuki sa Grand Slamom, Red Bull konstruktorski šampion

Max Verstappen je osvojio Veliku nagradu Japana u Suzuki, gdje je slavio novi Grand Slam, pol poziciju, vodstvo u svim krugovima utrke, pobjedu i najbrži krug trke. Tim Red Bull Racing je pobjedom već osvojio titulu prvaka konstruktora. Holanđanin je proslavio 48. pobjedu u karijeri uz vodstvo od skoro 20 sekundi ispred Landa Norrisa, praktično ispunivši obećanje nakon Singapura. Posljednje mjesto na postolju zauzeo je novajlija Oscar Piastri, kojem je ovo prvo postolje u karijeri. Trku su začinile brojne ostavke i zaoštravanje odnosa u garaži Mercedesa. https://twitter.com/F1/status/1705833347430158839 Trka je počela trkom između vozača prije prve krivine. Ovako je Sergio Perez reagovao na pokret Sainza i nehotice napustio stazu
Šta Red Bull mora učiniti da zapečati šampionat u Suzuki?

Red Bull Racing tim može osvojiti ovogodišnju titulu svjetskog prvaka konstruktora na Velikoj nagradi Japana, ali za ovo postignuće trebaju ispuniti samo dva uslova. Nakon što je za potvrdu titule morao slaviti dvostruku pobjedu u Singapuru, a Mercedes nije morao osvojiti više od boda, austrijski tim u Suzuki ima mnogo veće šanse za slavlje. Tim Red Bulla već u Suzuki može osvojiti titulu konstruktora u F1 2023, ali Max Verstappen će tek dobiti prvu priliku na Velikoj nagradi Katara. Red Bull ima 308 bodova ispred Mercedesa i 332 ispred Ferrarija na tabeli šampionata, a ako napusti Japan sa 309 bodova prednosti, ostat će neporaženi do kraja sezone. Tako da moraju osvojiti bod više od Mercedesa na VN Japana, ali u isto vrijeme ne smiju osvojiti 24 boda od Ferrarija
Logan Sargeant mora započeti trku iz boksa

Vozač Williamsa Logan Sargeant nije uspio da odredi vrijeme kvalifikacija u okviru predviđenih 107% odstupanja od najboljeg vremena, pa je morao tražiti od uprave trke posebnu dozvolu na osnovu vremena treninga u petak. FIA mu je dozvolila da učestvuje na Velikoj nagradi Japana, ali pošto je, prema rečima komesara, Williams "napravio potpuno novi trkački automobil", Amerikanac će morati da počne trku iz garaža i odsluži kaznu od 10 sekundi. na prvoj stanici.
F1 Suzuka: Verstappen ostaje najbrži, McLaren blizu iza

Max Verstappen je dobio i posljednji besplatni trening F1 u Suzuki, gdje su mu se najbliže približili trkači McLaren tima Lando Noris i Oscar Piastri. Četvrto vrijeme postavio je Meksikanac Sergio Perez u drugom automobilu Red Bull Racing tima, Charles Leclerc je bio peti. Carlos Sainz, Lewis Hamilton, George Russell, Fernando Alonso i Zhou Guanyu završili su trening u prvih deset.
Verstappen je ponovo korak ispred svojih rivala u Suzuki

Max Verstappen se vratio u staru formu u Suzuki nakon nesreće u Singapuru prije nedelju dana i lako je postigao najbrža vremena u oba F1 slobodna treninga uoči Velike nagrade Japana. Na prvom treningu Carlos Sainz, pobjednik testa prije tjedan dana, približio mu se na dobre četiri desetinke, dok su se u prvih pet ugurali i Lando Norris, Charles Leclerc i Yuki Tsunoda, a u popodne je trkač Red Bulla bio 0.3 sekunde brži od Leclerc-a, dok su Norris i Sainz postavili treći i četvrti put. Džordž Rasel na petom mestu zaostao je za aktuelnim šampionom 0.640 sekundi, dok je među prvih deset bio i Fernando Alonso sa šestim vremenom. Alex Albon je bio sedmi, Oscar Piastri osmi, Sergio Perez deveti sa više od sekunde iza svog saigrača Valtterija Boa
"Šokirani" Gasly kažnjen zbog prekoračenja brzine

Francuz Pierre Gasly dobio je kaznu od 20 sekundi za prekoračenje brzine od strane FIA ​​stjuarda zbog prebrze vožnje sa crvenom zastavom na trci Suzuka, snimivši njegov šok na radnim mašinama na stazi prije zastoja. Gasly je oštetio svoj automobil u prvom krugu trke kada je udario u reklamnu ploču koja je izletjela na stazu nakon nesreće Carlosa Sainza. Na kraju kruga se odvezao u boks, a zatim se vratio na stazu, gdje je sigurnosni automobil već smirio situaciju. Vozač Alfe Tauri želio je da uhvati kolonu trkača, ali je u dvanaestoj krivini naleteo na radno vozilo koje je podizalo trkački automobil Ferari. Francuz je zbog toga bio vidno uznemiren, te je nakon trke morao da se javi u kancelariju FIA stjuarda, koja je smatrala da je nakon što je trka prekinuta sa crvenom zastavom na stazi