Tag: trka

Dvostruka pobeda Ferarija u Melburnu, Verstapen je podneo ostavku

Carlos Sainz je pobjednik trke u Melburnu. Španac je poveo u drugom krugu kada je iskoristio grešku tada vodećeg Maksa Verstapena. Holanđanin se potom povukao na kraju četvrtog kruga zbog problema s automobilom i tako protraćio priliku za desetu uzastopnu pobjedu. Timski kolega Charles Leclerc bio je drugi, a Lando Norris je zauzeo posljednju stepenicu postolja. https://twitter.com/F1/status/1771771064655258036 Lokalni Oscar Piastri bio je četvrti. Sergio Perez sa Red Bullom danas nije bio konkurentan najboljima i završio je na petom mestu. Fernando Alonso je bio šesti, a saigrač Lance Stroll sedmi. Prvih deset upotpunili su Yuki Tsunoda, kome su ovo prvi bodovi ove sezone, Nico Hulkeberg i Kevin Magnussen. Tim Haas j
Akosta na svojoj prvoj trci: Kao da izgubiš nevinost - sve je super dok ne zabrljaš

Pedro Acosta je impresionirao već u svojoj prvoj trci u MotoGP klasi. Nakon što je krenuo sa desetog mjesta, brzo se probio među najboljima i dugo je bio u igri čak i za pobjedničko postolje. U posljednjem dijelu, međutim, platio je cijenu neiskustva i nakon problema sa istrošenim gumama završio na devetom mjestu. U intervjuu za španski DAZN duhovito je uporedio svoju prvu trku sa gubitkom nevinosti. Razumljivo je da je veoma zadovoljan svojim učinkom, a ponosan je i na odnos koji je uspio uspostaviti sa članovima tima za kratko vrijeme. "Uvodni dio trke je bio jako dobar. Prvih petnaest krugova je bilo kao san. Bilo je skoro predobro za prvi put i naravno onda je malo puklo. Bilo je kao gubitak nevinosti. Sve je super dok u nekom trenutku zabrljaš. I ja sam sa
Bagnaji otvara sezonu u Kataru

Francesco Bagnaia suvereni je pobjednik prve trke nove sezone MotoGP klase u Kataru. Zbog problema Raula Fernandeza počelo je sa nekoliko minuta zakašnjenja i posljedično skraćeno za jedan krug. Aktuelni svjetski šampion preuzeo je vodstvo u prvim krugovima utrke i njegovo vodstvo nakon toga nikada nije bilo ugroženo. Brad Binder i Jorge Martin pridružili su mu se na podiju. https://twitter.com/MotoGP/status/1766885254046867537 Marc Marquez je završio četvrti ispred Enea Bastianinija i Alexa Marqueza. Prošlogodišnji pobjednik Fabio Di Giannantonio bio je sedmi. Aleix Espargaro nije uspio da iskoristi drugo startno mjesto i nakon lošeg starta završio je na osmom mjestu. Pedro Acosta je prvi u MotoGP klasi nakon dobrog starta gdje je čak bio i u borbi za
Ricciardo ljut na Tsunodu: Ponaša se kao dijete

Yuki Tsunoda je bio veoma nezadovoljan odlukom tima nakon što je na kraju trke morao ispred sebe da ispusti saigrača Daniela Ricciarda. Vozači Visa Cash App RB tima su tada bili odmah iza Kevina Magnussena na trinaestom i četrnaestom mjestu. Japanac je bio na najtvrđoj verziji guma, dok je Australac imao najmekšu verziju na trkačkom automobilu. Na prijedlog potonjeg, ekipa je odlučila zamijeniti mjesta između dvojice vozača kako bi Ricciardo iskoristio prednosti mekih guma i pokušao postići poen. Na kraju, strategija nije uspjela i dva trkača su završila jedan za drugim na trinaestom i četrnaestom mjestu. Tsunoda je pokazao svoje nezadovoljstvo strategijom tima u krugu nakon utrke dok su se dvojica vozača vraćala prema
Hamilton: Zaostatak je veći od očekivanog

Nakon prve trke sezone, Lewis Hamilton je priznao da je zaostatak za Red Bullom veći nego što je Mercedes očekivao prije početka trkačkog vikenda. Britanac je utrku završio sedmi - 50 sekundi iza pobjednika Maxa Verstappena. Timski kolega George Russell prošao je nešto bolje, završio je na petom mjestu, četiri sekunde ispred njega. "Mislim da smo svi u timu pomalo razočarani. Željeli smo i očekivali bolji rezultat." "Bila je to vrlo zahtjevna i ujednačena utrka. Pohabanost guma je bila relativno visoka. Još uvijek moramo poboljšati mnogo stvari ako želimo da se približimo najboljima. Zaostatak za Red Bullom je veći nego što smo očekivali." Nakon nešto lošijeg početka trke, Hamilton je prošao mnogo bolje u finišu pošto je zatvorio sunarodnika Nora
Sainz zadovoljan: Zaostatak za Perezom je manji od očekivanog

Carlos Sainz je odlično vozio u prvoj trci svoje posljednje sezone sa Ferrarijem, završio je treći. Posebno je bio zadovoljan na kraju relativno malim zaostatkom za drugoplasiranim Serhiom Perezom. Španac je zaostao za Meksikancem samo dvije sekunde. Nakon što je startovao sa četvrtog mjesta, u uvodnom dijelu trke dva puta je prestigao timskog kolegu Charlesa Leclerc-a pri kočenju u prvom zavoju, a potom je prošao i Georga Russella. U drugom poluvremenu, i pored toga što je bio na tvrđim gumama, uspio je zadržati tempo drugoplasiranog Serhija Pereza. "Veoma sam zadovoljan današnjim učinkom. Nisam baš najbolje startovao, ali sam dobro kontrolisao trošenje guma i imao veoma dobar ritam. Uspeo sam da preteknem Charlesa i Georga i da se popnem na podijum. :"D
Di Giannantonio u Kataru do prve pobjede, Bagnaia sa drugim mjestom i krah Martina blizu druge titule svjetskog prvaka

Fabio Di Giannantonio je pobjednik trke u Kataru. Italijan, kojem nije zagarantovano mjesto u narednoj sezoni, četiri kruga prije kraja pretekao je tadašnjeg lidera Bagnaia i ostvario prvu pobjedu u elitnoj klasi. Drugi je bio Francesco Bagnaia, koji je savršeno krenuo u trku sa četvrte startne pozicije i suvereno vodio utrku do kraja trke. Uprkos tome, povećao je prednost ispred Jorgea Martina na 21 poen, a Španac nakon nesretnog starta nije uspio pronaći pravu brzinu i završio je tek deseti. Luca Marini završio je na pobjedničkom postolju. https://twitter.com/MotoGP/status/1726295798869282865 Maverick Vinales je bio četvrti ispred Brada Bindera i Alexa Marqueza. Fabio Quartararo je prešao ciljnu liniju na sedmom mjestu. Završili su prvih deset
Zarco u Australiji do premijerne pobjede u elitnoj klasi

Johann Zarco je pobjednik trke u Australiji. Francuskom trkaču ovo je prva pobjeda u elitnoj klasi. Na pobjedničkom postolju pridružili su mu se Francesco Bagnaia i Fabio Di Giannantonio, kojima je ovo prvo mjesto na pobjedničkom postolju. Sa drugim mjestom, Bagnaia je povećao svoje vodstvo u ukupnom plasmanu. Sada je 27 bodova ispred Horhea Martina, četvrto mjesto zauzeo je Brad Binder, a peti Jorge Martin. Španac je vodio cijelu trku, ali se rizik sa posljednjom mekom gumom nije isplatio i bio je potpuno nemoćan protiv napada rivala u posljednjem krugu. Marco Bezzecchi je bio šesti, ispred Jacka Millera i Aleixa Espargra. Alex Marquez i Enea Bastianini upotpunili su prvih deset. Maverick Vinales završio je na jedanaestom mjestu
Quartararo: U finišu sam izbliza mogao vidjeti slabosti našeg bicikla

Fabio Quartararo iskoristio je nesreće Marca Marqueza i Francesca Bagnaia u današnjoj trci da bi prvi put od Austina zauzeo postolje. Francuski trkač je nakon greške Horhea Martina na kraju trke bio čak i na drugom mjestu prije nego što ga je Španac vratio nazad. Ipak, vozač Yamahe je bio zadovoljan svojim učinkom, jer je mogao izbliza promatrati trenutno najbolji motocikl i istovremeno uočiti Yamahine slabe tačke. "Ovo je veoma zahtjevan dan za mene. Tokom cijele trke bio sam oko sekundu i po iza Bagnaija i Martina, a Bezzecchi je bio daleko ispred." „Posebno u poslednjem krugu, mogao sam da izbliza sagledam nedostatke našeg motocikla. Koliko sam video, čeka nas mnogo posla ako želimo da se borimo sa najboljima sledeće sezone. Nadam se da ćemo moći
Bagnaia: Ne znam koji je razlog pada, trenutno se ne osjećam najbolje na motociklu

Francesco Bagnaia završio je prvu trku u Indiji bez bodova nakon što je pao u četrnaestom krugu trke. Jorge Martin je svojim drugim mjestom smanjio prednost u ukupnom plasmanu na samo 13 bodova. Na pitanje šta je bio glavni razlog današnjeg penzionisanja, Italijan je odgovorio: "Ne znam tačno šta se desilo. Odlučio sam da koristim najtvrđu smesu za gume na prednjoj strani dok su drugi Ducati imali srednju tvrdoću. Tokom vikenda sam imao puno problema sa kočenjem.Zadnji dio motocikla je puno plesao,a prednji se cesto blokirao.Morao sam voziti skroz na granici ako sam htio ostati naprijed i kad vozis punom brzinom mozes pasti Marko je danas bio previše jak, ali ja sam mogao da se borim za drugo mesto sa Jorgeom." „Ritam je bio slika