Tag: valenciagp

Francesco Bagnaia: Nisam morao da pobedim, ali sam sanjao o tome

Francesco Bagnaia je rekao da želi potvrditi titulu svjetskog prvaka pobjedom u trci, iako mu to nije ni trebalo nakon pada Jorgea Martina. Pobjeda Jorgea Martina učinila bi Bagnaiu šampionom samo time što bi završio među prvih pet, ali Španac je pao u šestom krugu i Bagnaia je odjahao do još jedne pobjede kako bi završio uspješnu sezonu. „Osećam se neverovatno“, rekao je. "Nikad nisam bio tako srećan. Tako sam srećan jer sam pobedio u trci. Današnja pobeda nije bila neophodna s obzirom na okolnosti, ali sam sanjao da pobedom potvrdim šampionat. Srećan sam, ali sam se uplašio "Za pet krugova do kraja počeo sam da mi je hladno i plašio sam se šta će se desiti jer sam izabrao tvrdu prednju gumu. Nije mi bilo lako danas jer sam bio pod velikim pritiskom."
Zbog preniskog pritiska, Di Giannantonio je ostao bez drugog mjesta

Zbog niskog pritiska u gumama, Fabio Di Giannantonio je dobio kaznu od tri sekunde od strane maršala trke, zbog čega je Italijan izgubio današnje drugo mjesto i tako pao na četvrto. To znači da je Johann Zarco danas bio drugi, a Bred Binder treći. Trkač ekipe Gresini već je nakon jučerašnje sprinterske trke dobio opomenu zbog istog prekršaja, ali pošto je to ponovio danas, uslijedila je kazna od tri sekunde. Pod najmanjim dozvoljenim pritiskom danas je vozio i Bred Binder, ali je Južnoafrikanac to uradio prvi put, pa je dobio samo opomenu. Fabio Quartararo i Takaaki Nakagami bili su jedini trkači (među redovnim trkačima) koji nisu ni dobili upozorenje od kada je na snagu stupilo novo pravilo minimalnog pritiska u gumama. U narednoj sezoni svako takvo "prevaranje" će biti kažnjeno

Prije završne trke MotoGP sezone 2023. u Valensiji, Jorge Martin je imao minimalne šanse da postane svjetski prvak, ali su one drastično smanjene nakon drugog kruga, kada je Španac napravio grešku i skliznuo u drugi plan, a na kraju su se potpuno raspršili kada je upleten u incident sa Marcom Marquezom u šestom krugu i povukao se. https://twitter.com/MotoGP/status/1728778865588175028 Marquez je nakon incidenta odveden u medicinski centar na pregled.
Vinales kažnjen, Bagnaia kreće u trku sa prvog mesta

Francesco Bagnaia će sa najbolje startne pozicije krenuti u odlučujuću trku ovogodišnjeg šampionata u Valensiji, koju je u kvalifikacijama osvojio Španac Maverick Vinales. No, vozač Aprilije ignorirao je crno-narandžastu zastavu na jutarnjem zagrijavanju i nastavio na stazi uprkos očiglednim tehničkim problemima na motociklu, zbog čega su ga stjuardi kaznili gubitkom tri startna mjesta. Vinales će tako krenuti u trku sa četvrtog mjesta, ispred Breda Bindera i Jorgea Martina, a jedno mjesto osvojili su Johann Zarco i Jack Miller, koji će trku krenuti iz prvog reda. https://twitter.com/MotoGP/status/1728712809033134266
Johann Zarco najbrži na zagrijavanju u Valensiji

Johann Zarco je postavio najbolje vrijeme na jutarnjem zagrijavanju uoči MotoGP trke u Valensiji. Vozač Pramca je tako prognozirao dobru formu uoči utrke, gdje će njegov timski kolega Jorge Martin pokušati osvojiti svoju prvu titulu u MotoGP klasi. KTM-ov Brad Binder je postavio drugi put, Martin je bio treći, a Pecco Bagnaia dvanaesti. U prvoj petorci trening su završili i Raul Fernandez i Marc Marquez, koji je najavio da će beskompromisno napasti kandidata za titulu u trci ako bude imao priliku.
Odlučujući o naslovu svjetskog prvaka: Šta Bagnaia i Martin moraju učiniti

Ovogodišnja motociklistička sezona biće završena danas u Valensiji. Oni su već poznati svjetski prvaci u Moto2 i Moto3 klasi. Pedro Acosta je bio prvi koji je osigurao titulu. Španac, koji će naredne sezone nastupiti za tim GasGas u MotoGP klasi, već je u Maleziji potvrdio titulu Moto2 svjetskog prvaka. U najslabijem takmičarskom razredu posljednju trku u Kataru pobijedio je Jaume Masia. U Valensiji ćemo dobiti šampiona u najelitnijoj klasi. Nakon dvadeset sprinterskih i devetnaest glavnih trka, u borbi za titulu ostala su samo dva trkača - Horhe Martin i Francesco Bagnaia. U mnogo boljoj poziciji je italijanski trkač, koji ima 14 bodova prednosti i tako je u veoma dobroj poziciji da odbrani prošlogodišnju titulu. Šta Jorge Martin mora učiniti da bi osvojio svoj
Ducati trkači poriču da su pomogli Bagni

Fabio Di Giannantonio i Marco Bezzecchi demantovali su sugestije da namjerno nisu uspjeli prestići Francesca Bagnaia u subotnjoj MotoGP sprint trci, jer bi mu to oduzelo važne bodove u borbi za titulu prvaka. Bagnaia je u Valensiju stigla sa prednosti od 21 bod, koja je nakon petog mjesta u sprint trci smanjena na četrnaest bodova. No, Italijan je na prvi pogled imao sreće, jer se činilo da njegovi sunarodnici na polufabričkom Ducatisu, uprkos tome što su bili brži, nisu htjeli da se upuštaju u borbu za titulu, inače bi Bagnaia imala dva boda manje prije nedjeljne odlučujuće trke. Ali i Di Giannantoni i Bezzecchi negirali su da su pomogli svom sunarodnjaku: "Ovdje sam da pobjeđujem u utrkama i da dođem do podijuma", bio je jasan Di Giannantonio, koji je većinu utrke vozio odmah iza
Martin: Morao sam ići na sve ili ništa, a tako će biti i sutra

Horhe Martin je priznao da je u današnjoj sprinterskoj trci vozio na sve ili ništa, ali je u isto vreme mnogo rizikovao, jer opet nije imao pravi osećaj na motociklu. Nakon izuzetne vožnje sa šeste startne pozicije, Španac je ostvario devetu pobjedu u sprinterskim trkama i odluku o tituli svjetskog prvaka odložio za sutra. Nakon petog mjesta, Bagnaia ima 14 bodova prednosti. "To je izvanredna trka za mene. U zavisnosti od situacije u šampionatu, morao sam da idem na sve ili ništa. Opet, nisam imao pravi osećaj na motoru, ali sam mnogo rizikovao. Bio sam na na ivici pada u svakom uglu. Srećom, uspio sam." "Moram biti zadovoljan onim što sam pokazao danas, jer ne znamo šta će biti sutra." Španac će takođe sutra morati mnogo da rizikuje da bi pokušao da pobedi, ali to možda neće biti dovoljno jer Bagnaia mora
Bagnaia: Martin je danas bio brži

Francesco Bagnaia objasnio je razlog nešto lošijeg rezultata u današnjoj sprint trci. Za peto mjesto zaslužan je pogrešan odabir zadnje gume. Nakon što je u petak postigao tek petnaesto najbolje vrijeme na treningu, u subotu je kroz sporiju kvalifikacionu grupu stigao do drugog startnog mjesta. Potom je trku završio na petom mjestu nakon lošeg starta, dok je Jorge Martin slavio pobjedu. Španac, koji je dan počeo sa šestog mjesta, tako je smanjio zaostatak u ukupnom zbiru na 14 bodova. "Jorge je danas bio brži. Nažalost, pogriješili smo u odabiru tvrdoće zadnje gume. Stoga danas nisam imao prave šanse. Da smo donijeli pravu odluku, mogli smo se boriti za pobjedu." Bagnaia je odabrao srednju tvrdoću zadnje gume, dok je najbrži
Vinales nervozan u kvalifikacijama u Valensiji, Martin peti, Bagnaia drugi

Maverick Vinales je osvojio najbolju startnu poziciju u napetoj kvalifikacionoj sesiji, gdje je drugo mjesto zauzeo lider šampionata Francesco Bagnaia, a Jorge Martin je nakon peha sa žutim zastavama kada su pali Marco i Alex Marquez napravio još jednu grešku u posljednjem brzom pokušaju i startovaće trku u Španiji sa petog mesta. Treći je bio Johann Zarco, četvrti Australac Jack Miller sa KTM-om, peti njegov timski kolega Brad Binder. Marco Bezzecchi je bio sedmi, Alex Marquez osmi, Marc Marquez deveti i Raul Fernandez deseti.