Tag: van Italije

Aleix Espargaro je najbrži na 2. treningu u Mugellu

Trkač Aprilije Aleix Espargaro bio je najbrži trkač prvog slobodnog treninga u Mugellu. Španac, koji je prije početka trkačkog vikenda potpisao novi, dvogodišnji ugovor sa Aprilijom, bio je za manje od pola stotinke brži od svog domaćeg heroja Francesca Bagnaiea (Ducati). Treće vrijeme je postavio drugi trkač fabričkog tima Ducati, Australac Jack Miller, au prvih pet još dva Ducati trkača, Johann Zarco (Pramac Ducati), koji je dva puta pao na treningu, i Luca Marini (VR46 Ducati) završili su obuku. Šesti je bio Enea Bastianini (Gresini Ducati), sedmi Brad Binder (KTM), osmi Marco Bezzecchi (Gresini Ducati) i aktuelni svjetski prvak Fabio Quartararo, koji je bio najbolje rangirani Yamaha trkač. Bio je deseti kao najbolji Hondin predstavnik, Pol Esparga
Grosjean diskvalificiran sa 6. mjesta

Romain Grosjean plasirao se na šesto mjesto za Haasa u trci za VN Italije, ali su ga povjerenici isključili iz konačnog poretka zbog nepravilnosti u trkaćem automobilu. Na protest protesta Renault tima, komesari su pregledali automobil američkog tima i utvrdili da dio dna automobila nije u skladu s pravilima. Povjerenici su kasnije objasnili da su naredili Haasovom timu da promijeni dno prije trke za VN Italije, nakon što su dodatno objasnili pravila u vezi s dijelom trkaćih automobila. Amerikanci su se našli u neugodnom položaju jer njihova tvornica nije radila zbog ljetne pauze, pa su zatražili odgodu do VN Singapura. U Međunarodnoj automobilskoj federaciji, FIA je u potpunosti razumjela položaj tima koji su upozorili da bi, čak i ako bi im bilo dopušteno da nastupaju s nepromijenjenim dnom

Sebastian Vettel bio je najbrži trkač na treningu u petak popodne na domaćoj utrci Ferrarija u Monzi, koju je obilježila stravična nesreća Sauber trkača Marcusa Ericssona, čiji je ljevoruki automobil skrenuo lijevo u stražu na prvom uglu. DRS sistem se nije zatvorio, a švedski automobil se nekoliko puta prevrnuo i okrenuo nakon sudara s ogradom. Srećom, Sauber trkač je bez ozljeda izašao iz razbijenog automobila. Trening je prekinut zbog nesreće samo dvije minute od početka, a nastavljen je nakon 20-minutne pauze kada su zaštitari očistili olupine i sanirali ogradu. Preostalo je još 68 minuta treninga, a u Ferrariju su odmah poslali Vettla na stazu, koji je m pregazio sa super mekanim gumama za 0.157 sekundi.
Ferrari u kući Monza s rabljenim motorima

Ferrari će u svojoj domaćoj trci koristiti rabljene pogonske sklopove, koje su Sebastian Vettel i Kimi Raikkonen vozili u utrci Spa Francorchamps. Staza u Monzi zahtijeva što veću snagu od pogonskih agregata, a tim Maranello odlučio je koristiti stari pogonski sklop koji prema starim pravilima može potrošiti 100 litre na 1.2 kilometara, a uporaba četvrtog pogonskog sklopa taktički je odgođena za kasnije vrijeme. nova poboljšanja za nadoknađivanje gubitka snage uslijed niže dozvoljene potrošnje motornog ulja. S GP Italije na snagu stupa novo ograničenje potrošnje motornog ulja, naime da će svi pogonski sklopovi koji će se prvi put koristiti u Monzi ili kasnije moći koristiti samo 100 litara ulja na 0.9 kilometara, što
Rosberg je pobjedom u Monzi smanjio zaostatak u prvenstvu

Nico Rosberg vozio je rutinsku trku u talijanskoj Monzi i lako došao do pobjede, što je vodećem Lewisu Hamiltonu donijelo dva boda zaostatka u bodovanju na svjetskom prvenstvu. Britanac je trku započeo od prvog mjesta, ali je potpuno zbrkao start i pao na šesto mjesto, odakle se svojim dominantnim automobilom vratio na drugo mjesto do kraja trke. Treći je bio Sebastian Vettel sa Ferrarijem, ispred saigrača Kimija Raikkonena. Peti je bio Daniel Ricciardo ispred Valtterija Bottasa. Ovaj put potpuno nevidljiv bio je Max Verstappen, koji je završio sedmi. Sergio Perez, Felipe Massa i Nico Hulkenberg također su završili među prvih deset.
Srebrna prva startna linija u Monzi

Očekuje se da će i Mercedesovi trkači trku za VN Italije započeti s najboljih mjesta. Lewis Hamilton bio je gotovo pola sekunde brži od suigrača Nicoa Rosberga, a Srebrnim strijelama s treće i četvrte prijetit će Ferrarijevi trkači Sebastian Vettel i Kimi Raikkonen. Williamsov trkač Valtteri Bottas bio je peti, a slijedili su ga Red Bull trkači Daniel Ricciardo i Max Verstappen.
Zbogom Monza?

Kalendar utrka Formule 1 prijeti da izgubi još jednu od svojih tradicionalnih utrka. Prije nekog vremena govorilo se o poteškoćama u osiguravanju uslova za trke u Njemačkoj, ali sada talijanski list Il Fatto Quotidiano izvještava da su razgovori između Bernieja Ecclestona i predstavnika Autodromo Nazionale di Monza završeni bez vidljivog uspjeha. "Nema više prostora za pregovore", bio je jasan predsjednik Talijanskog kluba vozača CSAI. Čak je i talijanska vlada bila uključena u pregovore i rješavanje tradicionalne utakmice, a problem je što Ecclestone zahtijeva uplatu od 25 miliona eura kao obavijest o samoj utakmici. Tako da je moguće da ćemo posljednji put biti u Monzi 4. septembra. Tek ispadanjem 1980. godine Monza je bila jedna od rasa od samog početka 1950-ih
Lewis: Nisam poslušao savjete i pobijedio sam!

Lewis Hamilton rekao je nakon osvajanja VN Italije da je njegova odluka da ne posluša savjete svog trkačkog inženjera igrala ključnu ulogu u pobjedi. Hamilton je uspio ponovo uhvatiti svog suigrača Nicoa Rosberga nakon lošeg starta trke. Nakon jedinog zaustavljanja, iz boksa mu je savjetovano da ostavi malo prostora Rosbergu i sačuva gume za napad u posljednjim krugovima, što bivši trkač McLarena nije učinio. Ubrzo nakon toga, Rosberg je pogriješio u kočenju u prvom šikanu i otvorio put Britancu za pobjedu. "Inženjer je rekao da bih trebao napustiti prostor, ali iz iskustva sam znao da to nije bila ispravna odluka", rekao je Hamilton. "Automobil je bio stvarno dobar i u tom sam trenutku bio još bliži Nici. U prvom dijelu sam ga teško pratio, pa sam znao da imam najbolje u
Hamilton je Rosbergu dao najbolju startnu poziciju

Lewis Hamilton spriječio je svog saigrača Nico Rosberga da se peti uzastopni start trke plasira na Veliku nagradu Italije s najbolje startne pozicije. Hamilton je završio s vremenom 1: 24.109, što je za 0.274 sekunde bolje od Rosberga, a ujedno je ovo i prvi put od VN Španije u maju da je Britanac pobijedio svog saigrača. Mercedesu je najviše prijetio tim Williamsa. Valtteri Bottas i Felipe Massa trku će započeti s druge startne linije. Dvojac McLarn, Kevin Magnussen i Jenson Button, stajat će u trećem startnom redu, a slijedi ga Fernando Alonso, a slijede Sebastian Vettel i Daniel Ricciardo. Sergio Perez završio je prvih deset. Kimi Raikkonen ispao je iz kvalifikacija u drugom poluvremenu nakon što je morao zbog saobraćaja na
Alonso: Potrebna nam je sreća i Sebove ostavke

Ferrarijev trkač Fernando Alonso priznao je da mora imati sreće nekoliko puta ako želi oduzeti Sebastianu Vettlu ovogodišnje lovorike. Španjolac nije mogao zaustaviti asa Red Bulla na Ferrarijevoj domaćoj utrci u Monzi. Na kraju se morao zadovoljiti drugim mjestom, a u ukupnom poretku zaostaje za Nijemcem 53 boda, odnosno sedam više nego prije trke u Italiji. "Moramo biti realni", objasnio je Alonso. "Razlika u bodovima je ogromna i nemamo dovoljno utrka do kraja sezone, niti brzinu da bismo mogli pobijediti nekoliko puta zaredom. Moramo imati sreće, ali istovremeno nam trebaju i neke Sebastianove ostavke ako želimo osvojiti ovogodišnju titulu. Kakva je i s takvim zaostatkom u bodovima, inače će biti vrlo teško. " Ferrarijev trkač dodao je da uprkos porastu