Tag: vn france

Petrucci je slavio pobjedu u Le Mansu, Marquez je prvi put stigao do postolja

Danilo Petrucci pobjednik je trke za Veliku nagradu Francuske u Le Manu, a Alex Marquez stigao je do prvog postolja nakon izuzetne vožnje. Pol Espargaro je takođe okusio šampanjac na podijumu. Utrka je započela na mokroj stazi, a skliska staza odnijela je prvu žrtvu u prvom krugu. Valentino Rossi okliznuo se u trećem zavoju, zamalo da ga pregaze Joan Mir i Maverick Vinales. Izbjegli su palog trkača Yamahe vozeći se kroz izletničku zonu, zbog čega su izgubili poprilično mjesta. Danilo Petrucci poveo je ispred Andree Doviziosa i Jacka Millera, a Fabio Quartararo skliznuo je na šesto mjesto. U četvrtom krugu Cal Crutchlow prošao je kraj Quartarara, a Alex Rins pretekao je Paula Espargara za četvrto mjesto. Lider u bodovanju za prvenstvo izgubio je još jedno mjesto
Formula 1 se vraća u Francusku nakon 10 godina

Francuski L'equipe izvještava da se Francuska vraća nakon deset godina izbivanja iz kalendara utrka šampionata Formule 2018. Velika nagrada Francuske naći će se na kalendaru trka za sezonu 2018, a ugovor koji su potpisali vrijedi pet sezona. Trku je posljednji put bio domaćin francuskog Magny Coursa, a sada će se Grand Prix održati na super modernoj stazi Paul Ricard krajem avgusta XNUMX. Staza je do sada uglavnom testirana, a ima i sistem umjetnog navodnjavanja . Vijest će biti službeno potvrđena na konferenciji za novinare u ponedjeljak.
Drugi trening u Le Mansu: Lorenzo dominantan, Rossi tek deseti

Aktuelni svjetski prvak Jorge Lorenzo bio je najbrži na drugom slobodnom treningu za Veliku nagradu Francuske. Drugoplasirani Andrea Iannone zaostajao je tri desetinke sekunde za njim, a Marc Marquez još dvije. Pol Espargaro postavio je četvrti put, samo desetinku lošiji od Marqueza. Andrea Dovizioso bio je peti ispred Aleixa Espargara i Mavericka Vinalesa, dok je Dani Pedrosa, najbrži trkač prvog treninga, bio osmi. Više od sekunde lošiji od Lorenza bio je na devetom mjestu Hector Barbera, koji je u drugoj tvornici Yamahe prestigao Valentina Rossija sa dobra dva kapetana.
Rossi: Pokušat ću pobijediti Lorenza

Valentino Rossi se nada da će uplatiti drugu uzastopnu pobjedu u sezoni ovog vikenda, jer staza u Le Mansu odgovara Yamahinom motoru. Italijan je ove godine prvi put pobijedio sve takmičare u Jerezu, a tri puta je osvojio francusku trkalištu, 2002., 2005. i posljednjih osam godina, u sezoni 2008. Prošle godine trku je završio na drugom mjestu, iza saigrača Jorgea Lorenzo se, međutim, ove godine nada da će posegnuti za najvišim mjestom. "U Le Mansu naš motor obično radi dobro", rekao je Rossi. "Jedini nedostatak trkališta je vrijeme, koje je ovdje vrlo nepredvidljivo. Može kiša, ali često je hladno, pa treba paziti na brojne čimbenike. Prošle godine sam vozio dobru utrku, ali nisam mogao ne bih pobijedio Jorgea, pokušat ću ponovo ove godine. Počet ćemo tjedan kao u Jerezu,
Cal Cruthclow zadovoljan drugim mjestom

U trci za Veliku nagradu Francuske prošle nedjelje, član polufabričkog tima Yamaha Tech 3, Cal Crutchlow, završio je drugi. Zaostajao je samo za Dani Pedrosom i tako postigao svoj najbolji rezultat do sada u kraljevskoj klasi. Na četvrtom slobodnom treningu prije trke, Britanac je loše pao i slomio potkoljenicu. Uprkos ozljedi, dobio je dozvolu za sudjelovanje u trci. Zbog spomenute činjenice njegovo je postignuće još pohvalnije. Kako je rekao, prezadovoljan je rezultatom. “Lijepo je biti na pobjedničkoj sceni i mislim da je to potpuno zasluženo. U suhim uvjetima zbog ozljede nije mogao biti toliko konkurentan. Tako sam bio odlučan da trku završim među prvih pet. Nisam očekivao da ću osvojiti postolje ", rekao je Cal nakon teške trke. „Na kraju, uplašio sam se Marca Marqueza
Pedrosijeva druga pobjeda u godini

Dani Pedrosa danas je postao prvi vozač MotoGP serije koji je ove godine pobijedio u dvije utrke. Španjolac je VN Francuske započeo sa šestog mjesta i uspio se probiti do suverene pobjede u mješovitim vremenskim uvjetima. Trkač Repsol Honde tako vodi u ukupnom poretku prvenstva ispred saigrača Marca Marqueza, koji je uspio doći do trećeg mjesta nakon lošeg starta. Druga je bila Cal Crutchlow. VN Francuske, Le Mans, Rezultati: Racer Team Time 1. Dani Pedrosa Repsol Honda 49: 17.707 2. Cal Crutchlow Tech 3 +4.863 3. Marc Marquez Repsol Honda +6.949 4. Andrea Dovizioso Ducati +10.087 5. Nicky Hayden Ducati + 18.471 6. Álvaro Bautista Gresini +23.561 7. Jorge