Tag: Španija

MotoGP: Raspored VN Španije 2022

Ovog vikenda imamo šestu MotoGP trku za Veliku nagradu Španije. Prošle godine je Jack Miller pobijedio na trci u Jerezu sa Ducatijem, a Pecco Bagnaia i Franco Morbideli su također završili na postolju. Više o prošlogodišnjoj trci možete pročitati na ovom linku -> Velika nagrada Španije 2021: JACK MILLER do pobede u Jerezu https://twitter.com/MotoGP/status/1519285541828800516 Petak, 29.4.2022 9:00 - 9:40 FP Moto1: 39 - 55:10 FP40 MotoGP1: 10 - 55:11 FP35 Moto1 2:13 - 15:13 FP55 Moto2: 314 - 10:14 FP55 MotoGP2: 15 - 10:15, Subota. FP50: Moto 2. - 2 : 30.4.2022 FP9 Moto00: 9 - 40:3 FP39 MotoGP55: 10 - 40:3 FP10 Moto55: 11 - 35:3 Q212 Moto35: 12 - 50:1 Q313 Moto00
Hamilton je nadmudrio Red Bull u Španiji i savladao Verstappna

Lewis Hamilton pobjednik je trke za Veliku nagradu Španije, u kojoj je taktičkim potezom pretekao Maksa Verstappna i povećao prednost u bodovanju na Svjetskom prvenstvu. Englez je vođstvo u trci morao da prepusti Holanđaninu, kojeg je potom taktičkim potezom pretekao kada je drugi put uleteo u boks radi promene guma. Red Bull nije reagovao na zaustavljanje, pa je aktuelni svjetski šampion pet krugova prije kraja trke pretekao Verstappna, shvativši da je pobjeda izgubljena, pa je napravio još jednu zaustavljanje i krenuo u lov na dodatni bod za najbrži krug, koji na kraju je uhvatio i tako spriječio Britance da osvoje maksimalan prihod. Hamiltonov timski kolega Valtteri Bottas i ovoga puta završio je trku na postolju. https://twitter.com/F1/status/139140908
Quartararo ide u Jerez na pobjedu

Fabio Quartararo je u subotu osvojio svoju četvrtu uzastopnu najbolju startnu poziciju na stazi Angela Nieta u Jerezu, tako da će tamo imati najbolje šanse da uhvati treću uzastopnu pobjedu. Francuz je prošle godine pobedio u obe trke, pa se pre trke smatra najvećim favoritom za pobedu, a osvojena pol pozicija ovog puta ima bolji ukus od one poslednje u Portimau koju je osvojio kada su komesari izbrisali vreme kruga da bi najbrži Francesco Bagnai. "Naravno, osjećaj je mnogo bolji! Danas smo, zbog čudnih uslova i jakog vjetra, samo nekoliko dijelova staze ciljali na prvu startnu liniju, što smo uspjeli sa najboljom startnom pozicijom." Kao iu Portugalu, Franco Morbideli će početi trku odmah iza njega.
MotoGP Jerez, kvalifikacije: Quartararo je osvojio najbolju startnu poziciju

Fabio Quartararo će sa najbolje startne pozicije planirati nastavak pobjedničkog niza na Velikoj nagradi Španije u Jerezu. Fabriku Yamahu, koja je osvojila četvrtu uzastopnu najbolju startnu poziciju u Jerezu, u prvom startnom redu opsluživat će Franco Morbidelli i Jack Miller. Najbolja tri trkača dijelila je 0.105 sekundi, a vrlo male razlike su se nastavile i nakon ostatka startne linije. Marc Marquez će početi trku sa 14. mjesta nakon što je loše pao na trećem slobodnom treningu, a potom je ispao u prvom dijelu kvalifikacija. Valentino Rossi počinje trku sa 17. mesta. https://twitter.com/MotoGP/status/1388476729996582915 Franco Morbideli napredovao je iz prvog dijela kvalifikacija u Q2, gdje je pao nakon što je izbrisan najbrže vrijeme nakon trećeg slobodnog treninga. K