F1: Hamilton u Španiji do 88. pobjede u karijeri

Autor članka: , objavljeno 16. avgusta 2020

Lewis Hamilton je bez većih problema osvojio Španiju, gdje je vodio od početka do kraja. Britanac je tako zabilježio 88. pobjedu u karijeri, a do izjednačenja rekorda od 91. pobjede, koji je držao Michael Schumacher, tako mu nedostaju još tri pobjede.

Šestostruki svjetski prvak moći će sustići legendarnog Šumija 13. septembra na trkalištu Mugello, kada će na rasporedu biti VN Toskane, koja će ujedno biti i Ferrarijeva 1000. trka. Međutim, Hamilton se popeo na vrh ljestvice većine ljestvica na postolju, gdje je sa 156. postoljem u karijeri sada najuspješniji trkač svih vremena u ovom pogledu.

Drugi je bio Red Bullov trkač Max Verstappen ispred Valtterija Bottasa u drugom Mercedesu, koji je izgubio nekoliko mjesta na početku trke, čineći da Mercedes gotovo sigurno košta nove dvostruke pobjede. U 65. krugu trke, Finac je na automobil postavio novi set guma i uspio uhvatiti dodatni bod za najbrži krug, spriječivši tako svog saigrača iz statističkog sedmog. "grand slam”(Pole pozicija, pobjeda u utrci, najbrži krug u utrci).

Vodeća trojka dovela je do cilja ispred ostalih. Sergio Perez bio je četvrti, ali je izgubio pet sekundi zbog zanemarivanja plavih zastava i izgubio mjesto protiv svog suigrača Lancea Strolla, te je sletio na peto mjesto. Šesti je bio lokalni Carlos Sainz s McLarenom ispred Sebastiana Vettla, Alexa Albona, Pierrea Gaslyja i Land Norrisa.

Charles Leclerc okrenuo se tokom trke, a zatim dao ostavku zbog kvara na električnim ožičenjima automobila.