F1 Imola: LEWIS HAMILTON do 99. najbolje startne pozicije

Autor članka: , objavljeno 17. aprila 2021.

Lewis Hamilton osvojio je najbolju startnu poziciju za Veliku nagradu hodočašća Emilije u Imoli. Na prvoj startnoj liniji će mu društvo praviti trkač Red Bulla Sergio Perez, koji je prvi put u kvalifikacijama pretekao timskog kolegu Maksa Verstappna. Holanđanin će u trku krenuti sa trećeg mesta, a Šarl Leklerk sa Ferarom. U posljednjim sekundama treninga, senzaciju je umalo izazvao McLaren trkač Lando Noris, koji je postavio odlično vrijeme kruga, koje su potom izbrisali povjerenici zbog vožnje sa staze.

Kvalifikacije za VN Emilija Romanje oni su, kako je bilo predviđeno i uprkos hladnom vremenu (atmosfera je bila samo 12 stepeni Celzijusa), započeli i takođe završili po suvom vremenu. Opet se mnogo pričalo o tome izbrišite prolazna vremena zbog vožnje van određenih okvira staze, zbog čega su neki trkači bili pod pritiskom.

Q1 - Tsunoda je razbio auto, Alonso je imao sreće

I prije nego što je počela prava akcija u prvom dijelu kvalifikacija, pošto je samo pet vozača postavljalo vremena, crvena zastava brine timski vozač AlphaTauri, Yuki Tsunoda, što je za njega šikanirano uzeo dupe, zbog čega se zabio u sigurnosnu ogradu i potpuno srušio zadnji dio svog automobila. Mehanika u AlphaTauri čeka ih duga noć ako žele da dovedu japanski auto u red do sutra.

Yuki Tsunoda je potpuno uništio zadnji deo svog AlphaTaurija. - Foto: F1.com

Ubrzo nakon toga održane su kvalifikacije nastavio, ali su neki trkači poprilično zadrhtali prije nego što su se uvjerili da im više ne prijeti zbogom nakon prvog dijela. Perez, Latifi in Gasly Naime, komesari su izbrisali brze krugove u prvom pokušaju. Nedavni pokušaji dali su popriličan novac - prije svega je bio pozitivno iznenađen Nikolas Latifi, koji je završio prvi na 12. mjestu i ispred saigrača Russell, koji je bio 14., imao je veliku sreću što je bio niže mjesto Fernando Alonso, i oprostio se od nastavka Raikkönen, Giovinazzi, Schumacher in mazepin. Postavio je najbolje vrijeme u Q1 Valtteri Bottas, a oba Williamsa su se kvalifikovala za Q2 prvi put od Budimpešte prošle godine.

Q2 - Sainz je iznenađujuće izgubio Q3

Većina trkača se odlučila za drugi dio kvalifikacija počinje na gumama srednjeg sastava, što je i razumljivo ako se uzme u obzir da će sutrašnju trku morati da startuju na gumama sa kojima su u Q2 napravili najbrže krugove. Na početku drugog dijela pobrinuli su se za novo iznenađenje Land Norris sa najbržim vremenom i george russell, koji je sa Williams najavio borbu za Q3.

U drugom pokušaju, sa unutrašnjom stazom Imoli sa gumama od meke smjese (jer vjerovatno nije htio riskirati) najbrže urađeno sergio perez, koji je pretekao za dvije hiljaditinke Norrisdok će oni Hamilton, Verstapen in Čizme počeo sutra na gumama srednjeg ranga.

Carlos Sainz je bio veoma razočaran nakon završetka drugog dijela kvalifikacija. - Foto: HB Press

Na kraju, za prvih deset, iznenađujuće nije išlo Sainz, koji će startovati kao jedanaesti, bio je prilično razočaran i 12. mjestom george russell, koji je obećavao iskorak u Q3, a zatim je usledio Vettel, Latifi in Alonso.

Q3 - Perez pobjeđuje Verstappna

Treći dio kvalifikacija počeo je najbrže Lewis Hamilton, koji je prestigao obojicu vremenom 1:14.4 red bull vozači koji zaostaju jednu ili dvije desetinke, dok je njegov saigrač Čizme zauzela 6. mjesto sa šest desetinki zaostatka. Završili su ispred Finca Norris in Leclerc.

Sergio Perez je prvi trkač nakon Daniela Ricciarda koji je pobijedio Maxa Verstappna kao saigrača u kvalifikacijama. - Foto: HB Press

Drugi pokušaj je donio izuzetno tesne odluke na samom vrhu. Lewis Hamilton postavio je najbrže vrijeme sa vremenom 1:14.411, a pratio ga je timski vozač red bull, ne Max Verstappen, ali sergio perez, koji je u drugoj trci uspio pobijediti Holanđanina u kvalifikacijama. Prije Verstappna inače bi moglo biti Land Norris, ali je njegov najbrži pokušaj poništen, pa je Britanac sletio iza svog saigrača Ricciardo na sedmom mestu. I on se dobro držao Charles Leclerc, koji je na kraju osvojio četvrtu startnu poziciju, i to mnogo manje Valtteri Bottas, koji će početi sutra kao osmi.