F1 GP Portugala: Bottas u kvalifikacijama 0.007 sekundi ispred Hamiltona

Autor članka: , objavljeno 1. maja 2021.

Valtteri Bottas je pobjednik kvalifikacija za Veliku nagradu Portugala, gdje je pobijedio svog timskog kolegu Lewisa Hamiltona za 0.007 sekundi. Sa druge startne linije trku će startovati Max Verstappen, koji je postavio najbrži kvalifikacioni krug, ali je izgubio najbolju startnu poziciju kada su komesari izbrisali vrijeme kruga zbog vožnje van staze.

Verstappnov saigrač Sergio Perez bio je četvrti, Carlos Sainz peti u svom Ferrariju, a slijede ga Esteban Ocon, Lando Norris i saigrač Charles Leclerc. Pierre Gasly je bio deveti, a Sebastian Vettel će prvi put ove godine krenuti u trku među prvih deset.

GP 2021, rezultati kvalifikacija:

Q1 - Ricciardo i Stroll iznenađujuće među pet najsporijih

Prvi dio kvalifikacija je, pored uobičajenih kandidata za posljednjih pet mjesta, među kojima su i timski trkači Haas, Williams in Alfa Romeo, ovaj put je donio neugodno iznenađenje za Daniel Ricciard, što ne zaostaje ni 42 hiljaditi dio sekunde George Russell i završio kvalifikacije u Q1, još jedno mjesto iza njega Lance Stroll, sa kojim je ovaj put izgubio interni duel Sebastian Vettl.

Najbrže vrijeme postavio je u prvom dijelu kvalifikacija Valtteri Bottas, for Ricciardo in Prošetaj međutim, kvalifikacije na dnu tabele su završene Latifi, Šumaher in mazepin. Ruskinja je ponovo izgubila interni duel sa Nemcem, ovoga puta za pola sekunde. U Red Bullu se pobrinuo za neke strahove sergio perez, koji se zabio u pijesak, ali se lako kvalifikovao za Q2.

Lance Stroll i Daniel Ricciardo iznenađujuće su se našli u društvu Nikolasa Latifija, Micka Schumachera i Nikite Mazepina. - Foto: HB Press

Q2 - Sebastian Vettel nakon dugo vremena u Q3, Russell je ostao bez stotina

veter znatno je otežao kvalifikacije, što je potvrdio i šef “Crveni bikovi”, Christian Horner, koji je objasnio i da je to krivo za gora vremena u odnosu na treći slobodni trening. Već u prvom pokušaju sve je barem djelomično demantovao je Lewis Hamilton, koji je prestigao svu konkurenciju za pola sekunde sa vremenom 1:17,9. S druge strane, to je nakon prvog pokušaja Max Verstappen stigao tek sedmi put i čak je bio u blizini opasno područje.

To je u drugom pokušaju Holanđanin vozio nešto brže i sa vremenom 1:18,6 gurnuo ispred svog saigrača na petom mjestu, ali su nakon završetka drugog dijela kvalifikacija morali da se oproste Russell, koji je zaostao samo pet stotinki za desetim mjestom, Giovinazzi, Tsunoda in Raikkönen. Fernando Alonso mogao je biti najmanje zadovoljan sa svime, pošto jeste Ili sa uzeo četvrto najbrže vrijeme, a drugi bivši svjetski prvak mogao je biti mnogo raspoloženiji Sebastijan Vettel, što je prvi put od tada Silverstone prošle godine okusio slast trećeg dijela kvalifikacija.

Sebastian Vettel uspio se kvalificirati za Q3 prvi put od prošlogodišnjeg Silverstona - Foto: HB Press

Q3 - Oba Mercedesa ispred oba Red Bulla

I prije trećeg dijela kvalifikacija vidjeli smo koliko se trkački timovi vodećih ekipa razlikuju. Dok je Mercedes otkrio da meke gume ne dodaju vrijednost, Max Verstappen je s njima bio znatno brži nego na gumama srednjeg ranga, ali nakon prvog pokušaja u Q3 ipak nije mogao biti raspoložen, jer mu je vrijeme izbrisano zbog vožnje preko granica trkališta.

Karlos Sainz i Esteban Ocon prijatno su iznenađeni kvalifikacijama u Portimauu sa petim, odnosno šestim mestom. - Foto: HB Press

Drugi pokušaj donio je vrlo tesnu odluku na samom vrhu. Valtteri Bottas sa relativno sporim vremenom od 1:18,348 postavljeno je najbrže vrijeme, nakon čega slijedi Lewis Hamilton, što je za Finn zaostajao je za samo 7 hiljaditih delova sekunde. U sljedećem brzom krugu nijedna od njih nije uspjela da napreduje, a isto važi i za obojicu Red Bull Racer, koji je završio treći i četvrti, a Verstappen je pretekao Sergija Pereza u posljednjim trenucima kvalifikacija.

Lewis Hamilton u završnom dijelu Q3 nije uspio prestići svog saigrača i osvojiti stotu prvu startnu poziciju u karijeri. - Foto: HB Press

Sutra će startovati u trećem redu carlos sainz (Ferrari) u Stephen Ocon (Alpski), nakon njih Land Norris (McLaren) u Charles Leclerc (Ferrari). Završio je na devetom mjestu Pierre Gasly (AlphaTauri) i završava prvih deset Sebastijan Vettel (Aston Martin).

Ako želite, možete nam donirati brzo i sigurno putem PayPal-a. Svaki doprinos pomaže nama, vašem timu World of Speed!