Drift formula ponovo iznenađuje

Autor članka: , objavljeno 22. jula 2013.

U petak je u večernjim satima počeo 5. dio Formula Drift-a koji je održan u Washingtonu. Darren McNamara se najbolje pokazao u kvalifikacijama u svom Nissanu S14. Drugo mjesto osvojio je Norvežanin Fredic Aasbo u prerađenoj Toyoti GT-2, a treći Matt Field. Prošlogodišnji šampion i američka ikona u driftingu, Vaughn Gittin Junior, sletio je na 86. mjesto. Aktuelni lider Daigo Saito iz Japana imao je bliski susret sa zidom u 3. kvalifikacijama, ali su mehaničari brzo sanirali štetu i u 4. kolu Daigo je završio na 1. mjestu, među 2 najbolja. Kako je ovdje otkucala ponoć, trka najboljih 26 počela je na Evergreen Speedwayu, takmičeći se međusobno. Prvih 32 se plasiralo u naredni krug. Kvalificirali su se svi favoriti, osim lidera Daiga Saita, koji ovog vikenda nije imao sreće na stazi.

U narednom kolu spriječio ga je Toshiki Yoshioka, u atraktivnom Subaru BRZ-u od 550 konjskih snaga. Nakon dvosatne pauze krenula je trka najboljih 16. Brzine trkačkih automobila su ovdje još veće, automobili sežu do nevjerovatnih uglova, a želja za pobjedom vidljiva je poput dima koji prati svakog driftera. Počelo je 8 najboljih duela, a počeli su Darren McNamara i Michael Essa. McNamarin Nissan S14 imao je problema, pa je Essa napredovala u prva 4. Vaughn Gittin Junior se suočio sa Litvaninom Aurimasom Bakchisom i nakon dva kruga sudije su odlučile da dvojici vozača daju još jednu vožnju. U drugom, sudije su utvrdile da je Bakchis pobjednik.

U duelu između Fredrica Aasboa i Justina Pawlaka, Norvežanin Aasbo je slavio nakon prvog kruga, pošto se Pawlak snažno zabio u zid, čime je završio nastup u Formula Driftu. Posljednji par koji se takmičio je Chris Forsberg i Robbie Nishida. Nakon odlične vožnje oba vozača, sudije su se odlučile za revanš. Nakon spektakularne utakmice slavio je Chris Forsberg. Dakle, ostala su samo 4 vozača. Prvo su se takmičili Odi Bakchis i Mike Essa. U prvom krugu, Odi Bakchisu je pukla guma i pošto je već iskoristio "takmičarski time-out" nije mu bilo dozvoljeno da promijeni gumu,
što je značilo da Mike Essa ide u finale. Frederic Aasbo i Chris Forsberg su se takmičili kao posljednji polufinalisti. Nakon odličnog početka trke, sudarili su se u pretposljednjem uglu i Aasboovom GT-86 je bio potreban servis na lijevom stražnjem kotaču. Kako nije uspio na vrijeme sanirati povredu, Forsberg je imao pravo da igra u finalu protiv Michaela Essa. Aasbo se takmičio sa Odijem za treće mjesto, a nakon 3 kruga Norvežanin Fredric Aasbo osvojio je 3. mjesto. U finalnoj trci, Michael Essa i Chris Forsberg borili su se od vrata do vrata, od točka do točka. Nakon dva napeta kola, sudije su odlučile da je pobjednik 5. kola Formula Drifta, Chris Forsberg. Michael Essa je tako dospio na 2. mjesto.

Sljedeći Formula Drift spektakl održat će se 13. i 14. septembra u Teksasu.

Ako želite, možete nam donirati brzo i sigurno putem PayPal-a. Svaki doprinos pomaže nama, vašem timu World of Speed!