Gajser je samo jedan bod od naslova nakon trke u Švicarskoj

Autor članka: , objavljeno 7. avgusta 2016

Tim Gajser završio je trku u Švicarskoj na drugom mjestu nakon pada u prvoj vožnji. Iako je Gajser već pokazao odličnu formu u kvalifikacijama, kada je bio samo sporiji od Italijana Antonia Cairolija, imao je nemalo problema u prvoj današnjoj trci. Ubrzo nakon početka trke, pao je i skliznuo na 28. mjesto, a na cilj je uspio doći na devetom mjestu.

Kao i u Belgiji, i u drugoj trci je prošao puno bolje. Nakon nekoliko krugova uspio je prestići tada vodećeg Cairolija, inače pobjednika prve trke, a do kraja trke nije pustio vodstvo.

Cairoli je tako slavio zajedničku pobjedu prvim i drugim mjestom sa 41 bodom, dok je Gajser sakupio 37. Francuz Romain Fevbre uspio je prikupiti dva manje.

Gajser i dalje vodi svjetsko prvenstvo sa 644 boda, ili 99 bodova više od drugoplasiranog Cairolija, što znači da Gajser mora osvojiti bod više od Cairolija u sljedećoj trci za senzacionalni svjetski naslov u svojoj prvoj MXGP sezoni.

Utrka u Švicarskoj bila je vrlo zanimljiva Slovencima zbog čak četiri naša heroja. Nakon ozljede ramena, Klemen Gerčar se vratio i rekao: „Bilo je lijepo vratiti se u karavan MXGP. Nakon nešto manje od četiri mjeseca, bio je sjajan osjećaj stajati na startnoj rampi. Previše sam 'izgrižen' u početnim rundama, a jer sam zapravo pretekao rivale, ponestalo mi je snage. Ali ovo ću dobiti samo s više vožnje! ”

S njim i Gajserom bili su braća Irt, Jernej i Peter.

Slovenci su zapalili još jednog zemljaka, a to je Anej Doplihar u klasi MX2, koji je trku završio na 33. mjestu u svojoj klasi.

Sljedeća trka, Velika nagrada Holandije, trebala bi se održati za dvije sedmice, kada se Svjetsko prvenstvo u motokrosu oprašta od evropskog kontinenta, nakon čega slijede posljednje trke sezone u Sjedinjenim Državama.

Ako želite, možete nam donirati brzo i sigurno putem PayPal-a. Svaki doprinos pomaže nama, vašem timu World of Speed!