Mikkelsen je greškom protratio pobjedu

Autor članka: , objavljeno 15. februara 2015.

Samo 9.6 sekundi razdvojilo je prva tri trkača prije zadnjeg dana trke u Švedskoj. Na prvom mjestu, Thierry Neuville započeo je posljednja tri testa brzine u svom Hyundaiju i20 WRC, a slijedili su ga Volkswagen Polo R WRC trkači. Norvežanin Andreas Mikkelsen sa samo 1.5 sekunde zaostatka i trenutni svjetski prvak Sebastien Ogier sa 9.6 sekundi zaostatka.

Prvi jutarnji test brzine pobijedio je Ogier s malom prednošću od 1.3 sekunde u odnosu na svog suigrača Andreasa Mikkelsena. Neuville je test završio treći sa vremenom od 6.6 sekundi, gurajući ga na drugo mjesto u ukupnom poretku. Tako su prva tri trkača odvojena samo 6.8 sekundi prije nastavka.

Drugi test zadnjeg dana pobijedio je Finac Jari-Matti Latvala ispred saigrača Ogiera u drugom i Mikkelsena u trećem. Četvrto mjesto pripalo je Thierryju Neuvilleu. Mikkelsen je na posljednju servisnu stanicu otišao s prednošću od tri sekunde nad Ogierom i 4.6 sekundi nad Neuvilleom.

Dvadeset prvi test brzine također se smatrao fazom snage, što donosi dodatne bodove za prva tri smještena. Belgijanac je bio prvi od prva tri koja je prošao test i postavio vrijeme od 8: 10.4. Francuz Ogier popravio je vrijeme protivnika za još 4.8 sekundi i čekao šta će Mikkelsen učiniti na stazi.

Vodeći Norvežanin udario je u snijeg, povukao ga u meki snijeg i izgubio negdje oko 40 sekundi, što ga je koštalo pobjede i gurnulo ga je na treće mjesto sa zaostatkom od 39.8 sekundi za pobjednikom Sebastienom Ogierom.

"Drugo mjesto i takve izvedbe ohrabruju sve za Hyundai Motorsport, iako moramo biti svjesni da je pred nama još puno posla", rekao je vođa tima Michel Nandan, koji je bio impresioniran nastupom Thierryja Neuvillea.

Vozač M-Sporta Ott Tanak sletio je na četvrto mjesto među prva tri. Novac Hyundaija Hayden Paddon zauzeo je peto mjesto u svom momčadskom debiju.