Kritičarima mir govori: Ne znate puno o motorima

Autor članka: , objavljeno 15. novembra 2020.

Novopečeni MotoGP svjetski prvak, Joan mir, odgovorio je kritičarima i onima koji tvrde da njegova titula vrijedi manje jer ju je osvojio u njegovom odsustvu Marca Marqueza. Španjolac je krunu, koju je Marquez nosio posljednju, uzeo u nedjeljnoj trci četiri godine, a za ovo je, s obzirom na loše rezultate direktnih konkurenata za naslov, bilo dovoljno već osvojeno sedmo mjesto.

Jedan od glavnih favorita za naslov i najveći Mirov rival Fabio Quartararo još je jednim padom izgubio sve šanse za ovogodišnju titulu.

Suzuki trkač počeo je sezonu sa dvije nule u prve tri utrke, a kasnije stalno svrstali među prvih pet, dok je forma ostalih rivala naglo fluktuirala. Neki smatraju da smo ove godine svjedočili prilično nepredvidljivoj sezoni zbog odsustva Marqueza, koji je pao u prvoj utrci u Jerezu i ozlijedio se, a propustio je sve naredne utrke.

Odsustvo je jednog od najjačih MotoGP trkača posljednjih godina, koji je prošle godine osvojio naslov sa rekordnih 420 postignutih poena, sve utrke, osim Velike nagrade SAD-a, gdje je dao ostavku, završio je na prvom ili drugom mjestu, a prema nekima smanjena vrijednost Mirovna adresa.

Marquez, koji je prošle godine postao prvak sa 151 bodom prednosti ispred svog najbližeg rivala, porekao je to još u julu njegovo odsustvo obezvrijeđeno ovogodišnjeg naslova, Mir, koji je bio najkonstantniji trkač ove sezone i koji je sedam puta završio na postolju u 12 trka i osvojio ukupno 171 bod, rekao je: „Ljudi koji tako razmišljaju vjerovatno ne znaju puno o motorima. Mart nije ovdje jer bi bio otet. Natjecao se u prvoj utrci, gdje je riskirao pobjedu i naslov, čineći grešku koja ga je koštala sezone. To je sve."

Mir je tek postao četvrti španski prvak u najtežoj klasi moto šampionata nakon Alex Crivilli, Jorge Lorenzo in Marco Marquez, Međutim, osigurao je Suzukiju prvu titulu prvaka u posljednjih 20 godina i to je upravo to šesti Suzuki svjetski prvak.