MotoGP: Kralj Sachsenringa ostaje neporažen! Marc Marquez pobjednik trke u Njemačkoj

Autor članka: , objavljeno 20. juna 2021

Marc Marquez je prvi put osvojio Veliku nagradu Njemačke nakon devet mjeseci odsustva sa MotoGP trka, ostavljajući Španca neporaženim na Sachsenringu nevjerovatnih 11 godina zaredom. Trkač Honde je poveo u prvim krugovima trke, a potom diktirao prejak tempo rivalima, a Miguel Oliveira (KTM) mu je bio najbliži na cilju. Fabio Quartararo je također završio podijum.

Marquez nije izgubio na Sachsenringu od 2010. godine, iako je u subotu nakon kvalifikacija rekao da ne vjeruje da će niz uzastopnih pobjeda ostati neprekinut nakon ovogodišnjeg testa. Honda trkačica pobijedila je prvi put u 581 dan od trke za Veliku nagradu Valensije 2019., a završen je jedan od najtežih perioda za Hondu.

Aleix Espargaro (Aprilia) je preuzeo vodstvo u trci nakon starta, dok se Marquez probio sa petog na drugo mjesto. Na kraju prve runde prestigao je i vodećeg Espargara, ali je u narednom ponovo poveo i na kraju ga izgubio, pošto je Marquez bio odlučan da izbije u vodstvo i dođe do prednosti.

Za vodeći dvojac, Jack Miller je pretekao Johanna Zarca u osmom krugu, a Miguel Oliveira je uspio samo nekoliko okreta kasnije. Miler i Oliveira prestigli su Espargara u desetom krugu, a Kvartararo je pao na šesto mesto, gde ga je napao Bred Binder.

Kapi kiše su se pojavile na stazi u osmom krugu, što je Marquez iskoristio da poveća svoju prednost. Ovo se povećalo na 1.5 sekundi do desetog kruga, dok se Oliveira probio na drugo mjesto i krenuo u lov na Hondu trkača.

U trci nije bilo kiše, a Marquez je do 15. kruga povećao prednost na dvije sekunde, a Quartararo je počeo da se probija u prvi plan. Miler više nije mogao da prati tempo vodećih trkača, pa je morao treće mesto da prepusti Kvartararu u 19. krugu trke. Oliveira je malo smanjio Marquezovu prednost, 5 krugova prije kraja bilo je nešto više od sekunde, a Marquez je polako počeo gubiti prianjanje na gumama. Ipak, Španac je ubrzao i u 28. krugu ponovo povećao prednost na 1.5 sekundi, od čega je Oliveira odustao svojim lovom.

Marquez je tako proslavio pobjedu kojom se nastavlja oporavak nakon najtežeg perioda u karijeri, a Oliveira se zadovoljio trećim uzastopnim podijumom. Quartararo je na kraju završio treći, povećavši prednost u bodovanju za Svjetski kup, gdje sada vodi 22 boda ispred Zarca, koji je do kraja trke pao na osmo mjesto, i još 9 ispred Millera.

Marc Marquez se popeo na deseto mjesto i do sada je postigao 41 poen, što znači da zaostaje 90 bodova za liderom Quartararom.

Binder je na kraju bio četvrti, iako je trku započeo sa trinaestog mjesta, a slijede ga Francesco Bagnaia i Miller, te Aleix Espargaro na sedmom mjestu.

Aktuelni svjetski prvak Joan Mir je trku započeo na 16. mjestu i završio na devetom mjestu, ispred Pola Espargara na drugoj Hondi i timskog kolege Alexa Rinsa. Horhe Martin, Takaaki Nakagami, Valentino Rossi i Luca Marini takođe su postigli bodove u trci.

Maverick Vinales je odveo još jednu trku u zaborav jer je na kraju bio tek devetnaesti, još jedno mjesto iza Franca Morbidellija na Petronas Yamahi.

Lorenco Savadori se povukao iz trke, a za njim su se sudarili Danilo Petrucci i Alex Marquez.

Ako želite, možete nam donirati brzo i sigurno putem PayPal-a. Svaki doprinos pomaže nama, vašem timu World of Speed!