MotoGP testiranje, dan 1: Espargaro najbrži, Marquez je pao

Autor članka: , objavljeno 6. marta 2021.

Alex Espargaro, trkač April, bio je najbrži od kraja prvog dana testiranja u Kataru, i našao se na zemlji Alex Marquez.

Nakon što je zimsko testiranje trebalo početi prošlog mjeseca u Maleziji, ali je otkazano, karavan trkači MotoGP ovih dana okupili na stazi losail, gdje će se prve dvije utrke ove sezone održati kasnije ovog mjeseca.

Ovo je prvi dan testiranja redovnih trkača obeležen vetrom, koji je maltretirao trkače na stazi, a nanosio i na asfaltnu podlogu pustinjski pijesak, zbog čega nismo dobro vidjeli u prvih nekoliko sati mnogo toga se dešava.

Bio je među prvima na stazi Paul Espargaro, koji je s nestrpljenjem čekao da po prvi put testira Hondin motor i postavi prvi brzi krug Miguel Oliveira, koji je nakon prošlogodišnjeg debija na motociklu Tech3 ove godine prešao u fabrički tim KTM. Portugalac je bio najbrži nakon prva dva sata test dana, a sat kasnije inicijativu je preuzeo Nijemac Stefan Bradl sa Hondom, koja je u petak u Doha već prošao testiranje shakedowna.

Tri sata prije kraja postavio je najbrže vrijeme Johann zarco, trkač tima Pramac, a sat i po kasnije Espargaro sa Aprilijom zauzeo je prvo mjesto, kao prvi trkač koji je istrčao manje od minute i 55 sekundi, i odmah popravio vrijeme kruga za 1:54.687 za dva desetine.

Njegovo vrijeme do kraja niko nije pobijedio, a Bredl je bio drugi najbrži sa 0.256 sekundi zaostatka. Treće vrijeme dana postavio je aktuelni svjetski prvak Joan mir sa Suzukijem, i dan su završili među prvih pet Jack Miller in Miguel Oliveira.

Prvi dan testiranja kao trkača LCR Honda počelo je ružnim padom za Alexa Marqueza, koji ga je oduzeo samo sa udarcima i ogrebotinama, kako bi mogao da nastavi sa radom.

Alex Marquez se našao na zemlji nakon ružnog pada na početku probnog dana, ali je nastavio da radi.