MotoGP VN Španije: JACK MILLER do pobjede u Jerezu

Autor članka: , objavljeno 2. maja 2021.

Jack Miller je pobjednik trke za Veliku nagradu Španije u Jerezu. Australijancu je ovo druga pobjeda u MotoGP klasi, prva nakon VN Holandije 2016. i ujedno velika pobjeda nakon teškog početka karijere fabričkog trkača Dukatija.

Na pobjedničkom postolju završili su i Milerov timski kolega Francesco Bagnaia, koji je preuzeo vodstvo na Svjetskom prvenstvu, te trkač Petronas Yamahe Franko Morbideli.

Miller je preuzeo vodstvo sa Ducatijem gotovo kao što se očekivalo na startu trke, dok je Quartararo pao na četvrto mjesto, iza Morbidellija i Bagnaia. Potonjeg je potom pretekao nazad na kraju drugog kruga, a Morbidellija u sljedećem. Vratio se u vodstvo na kraju četvrtog kruga kada je prestigao Millera u posljednjem uglu, a zatim polako došao do prednosti.

Yamahin trkač je u osmom krugu vodio skoro sekundu, a zaostatak za Millerom se samo povećavao u narednim krugovima. Ali kada je već izgledalo da će proslaviti treću uzastopnu pobjedu u sezoni, izgubio je skoro polovinu svoje prednosti od 14 sekunde u 1.5. krugu, zbog grčeva u ruci. Bio je to problem koji se ponavljao zbog kojeg je bio podvrgnut operaciji 2019. godine. Zbog problema je mogao samo nemoćno gledati kada ga je Miller pretekao u 16. kolu i izgubio još jedno mjesto u naredna dva kola.

Miller je povećao prednost na 1.5 sekundi prednosti, a zatim je malo usporio i dozvolio Bagnaiju da se približi na sekundu zaostatka. Australac je ponovo ubrzao u posljednjem krugu i po i na cilj došao s više od sekunde prednosti i proslavio prvu pobjedu u ulozi trkača Dukatija, drugu u karijeri.

Bagnaia je priredila iznenađenje Ducatiju sa drugim mjestom, jer im staza u Jerezu nije pisana na kožu, ali su ipak slavili dvostruku pobjedu.

Ducatijeve fabričke trkače na podiju je pratio Morbidelli sa Petronas SRT Yamahom, a Takaaki Nakagami se radovao četvrtom mjestu nakon gadnog pada u Portimau uprkos vidljivim problemima. Japanac je bio najbolje rangirani Honda trkač.

Aktuelni svjetski šampion Joan Mir završio je trku na zadržanom petom mjestu, dok je šesti bio Aleix Espargaro na motociklu Aprilia.

Sedmi je bio drugi Yamahin fabrički trkač, Maverick Vinales, a slijede ga Johann Zarco u prvih deset, te Hondini fabrički trkač Marc Marquez i Pol Espargaro.

Miguel Oliveira bio je najbolje rangirani KTM trkač sa 11. mjestom, završio je trku ispred Honde wildcard trkača Stefana Bradla i Quartarara. Posljednje bodove sakupili su Tech3 trkači Danilo Petrucci i Iker Lecuona.

Bagnaia sada vodi u prvenstvu sa dva boda prednosti ispred Quartararoa i 16 više od Vinalesa, koji je treći.

Fabio Quartararo, koji je trku krenuo sa najbolje startne pozicije, nakon vodstva u prvoj polovini trke, u drugoj je skliznuo na konačno trinaesto mjesto, jer je imao teških problema sa grčevima u ruci, odnosno tzv. ručna pumpa.