Neustrašive trkačice Neli Štrajhar i Taja Petkovšek Škrlj idu stopama Katje Pivk

Autor članka: , objavljeno 3. januara 2023.

Dok se petostruka državna prvakinja Katja Pivk iz Žirova, koja je u kartingu posljednjih godina osvojila praktično sve što se moglo osvojiti, barem privremeno oprostila od karting staza, predstavnice ljepšeg pola već imaju dvije nove pegle u vatre, perspektivne trkačice Neli Štrahjar i Tajo Petkovšek Škrlj.

Nakon što ju je otac Boštjan inspirirao na karting, Taja Petkovšek Škrlj je 2015. godine započela sportsku karijeru uz pomoć Domna i Francija Jerančiča, od kojih je kupila i svoj prvi karting Lotus Micro Max. Dvije sezone kasnije testirala se u klasi Rotax Mini max, gdje je osvojila treće mjesto, a bila je i treća na Sportstil kupu u inostranstvu.

Taja Petkovšek Škrlj će se ove godine takmičiti u klasi DD2.

Uslijedila je kratka pauza od mečeva, jer je prošle sezone uglavnom trenirala u kategoriji Senior max, a u sezoni 2023. takmičiće se u kategoriji DD2, gdje uglavnom cilja na postolje. Za nju će biti dodatni bonus ako uspije pobjeći nekog od brzih momaka.

Neli Štrajhar također postiže vrlo obećavajuće rezultate. Devetogodišnja Praprečanka karijeru je u kartingu započela 2020. godine, a u svom premijernom nastupu u Sportstil kupu u kategoriji mini 50 pobijedila je u sve tri trke i slavila pobjedu, a potom ponovila uspjeh u drugoj i posljednja utrka sezone u Vranskom.

Neli Štrajhar oduševila je premijernim izgledom i posebnim stilom vožnje.

Prošle godine je sa svojim timom odlučila da uđe u jaču Rotax Mico grupu, ali je propustila domaće utakmice tokom sezone i posvetila se treninzima sa novim, jačim i mnogo bržim kartingom, sa kojim je nastupila u šampionskoj trci u Austriji pred kraj godine Clubsport Austria Championship. I pored malog broja krugova na stazi Styria, koja joj je bila nova, prvu trku je završila na obećavajućem drugom mjestu, a zbog grešaka, koje su uglavnom nastale zbog nedostatka iskustva, šampionat je završila na ukupno trećem mjestu.

Djevojkama ćete moći da držite palčeve za nekoliko sedmica, kada će se odigrati prve utakmice ovogodišnjeg prvenstva u kartingu.

Ako želite, možete nam donirati brzo i sigurno putem PayPal-a. Svaki doprinos pomaže nama, vašem timu World of Speed!