Quartararo: Očekivanja su velika

Autor članka: , objavljeno 4. avgusta 2020

Pobjednik na prve dvije MotoGP utrke u sezoni 2020., Fabio Quartararo već osjeća pritisak koji je iskusio vozač, a koji se najviše očekuje zbog trenutnog odvijanja sezone.

Fabio vodi na ljestvici svjetskog prvenstva sa ukupno 50 bodova nakon dvije trke. Najbliži pratilac je Yamahin trkač i njegov suigrač na Yamahi u naredne dvije sezone Maverick Vinales sa 40 bodova. Nakon pada Marca Marqueza i dvije operacije, vozači Yamahe odjednom su postali glavni favoriti za titulu u sezoni 2020. godine.

Prema Francuzu, utrka u Češkoj republici bit će teža za Yamahu, jer nikada nije postigla dobre rezultate na Bnuu. U posljednjih devet godina svojim motociklom pobijedio je samo Jorge Lorenzo, koji je tamo slavio 2015. godine, a posljednja utrka u Brnu bila je posebno poražavajuća za Yamahu, jer nisu imali niti jednog vozača među prvih pet. Quartararo je, s druge strane, prošle godine završio na skromnom sedmom mjestu. Međutim, uvjeren je da se ove godine može boriti za pobjedu jer su se omjeri snaga u odnosu na prošlu sezonu jako promijenili. „Brno je staza koja mi se jako sviđa. Iz prošlogodišnje trke znam da možemo biti brzi na stazi, iako ovo nije trkalište koje bi nam odgovaralo ”, kaže Fabio.

Brno će, čini se, trkačima ponuditi da naprave još veću razliku u bodovima od aktuelnog svjetskog prvaka i pobjednika prošlogodišnje utrke u Brnu Marca Marqueza, koji će trku izdaleka pratiti nakon neočekivane druge operacije ranjene ruke .

Takmičar u Petronas Yamahi, Franco Moribidelli trenutno zauzima skromno 10. mjesto u ukupnom poretku. Međutim, kaže da se raduje trci u Brnu, jer je ovo trkalište među njegovim najpopularnijim. Cilj Talijana je ući među prvih pet i tako steći samopouzdanje prije nastavka sezone.