Quartararo: Očekivanja su velika

Autor članka: , objavljeno 4. avgusta 2020

Pobjednik prve dvije MotoGP trke u sezoni 2020, Fabio Quartararo već osjeća pritisak vozača od kojeg se najviše očekuje zbog aktuelnog preokreta sezone.

Fabio vodi na tabeli svetskog prvenstva sa ukupno 50 bodova nakon dve trke. Najbliži progonitelj je vozač Yamahe i Yamahin timski kolega u naredne dvije sezone Maverick Vinales sa 40 bodova. Nakon nesreće Marca Marqueza i dvije operacije, vozači Yamahe odjednom su postali glavni favoriti za šampionsku titulu u sezoni 2020. godine.

Prema Francuzu, trka u Češkoj biće teža za Yamahu, jer nikada nije postigla dobre rezultate u BNU. U posljednjih devet godina pobijedio je sa svojim motociklom samo Jorge Lorenzo, koji je tamo slavio 2015. Posljednja trka u Brnu bila je posebno razočaravajuća za Yamahu, jer nisu imali nijednog vozača u prvih pet. Prošlu godinu, Quartararo je završio na skromnom sedmom mjestu. Ipak, uvjeren je da se ove godine može izboriti za pobjedu, jer se odnos snaga dosta promijenio u odnosu na prošlu sezonu. „Brno je numera koja mi se jako sviđa. Znam sa prošlogodišnje trke da možemo biti brzi na stazi, iako nam to nije trkačka staza“, kaže Fabio.

Brno će, čini se, ponuditi vozačima još veći bodovni zaostatak od aktuelnog svjetskog prvaka i pobjednika prošlogodišnje trke u Brnu Marca Marqueza, koji će trku pratiti izdaleka nakon neočekivane druge operacije na povrijeđenoj šaci.

Timski kolega u Petronas Yamahi, Franco Moribideli, trenutno zauzima skromno 10. mjesto u ukupnom poretku. Ipak, kaže da se raduje trci u Brnu, jer mu je to jedna od omiljenih trkališta. Cilj Italijana je da se plasira u prvih pet i tako stekne samopouzdanje pred nastavak sezone.

Ako želite, možete nam donirati brzo i sigurno putem PayPal-a. Svaki doprinos pomaže nama, vašem timu World of Speed!